Web Sitesi Nasıl Açılır?

Hasan

New member
Evet bugün sizlere web sitesi nasıl bundan bahsedeceğim, hepimizin bir site açayım büyürse iyi para kazanırım yada benimde bir facebook um olsa çok iyi para kazanırım dediğiniz olmuştur işte bugün sizlere web sitesi nasıl açılır içerikler nereden gelir biraz bunlardan bahsedeceğim.
1)Alan adı(domain)
Öncelikle ilk olarak bize bir alan adı gerekir peki nedir bu alan adı: alan adları .com .net .org u temsil eder yani bilgisayaruzmanim.com bir domain dir domain ücretleri değişiyor ama çok pahalı birşey değil ucuz fiyatlara alabilirsiniz.
2)Sunucu
Eee tamam bir domain satın aldık ama bu alan adının verileri nereden gelecek, şimdide bize bir sunucu lazım yada host. Bu ne işe yarar size biraz ondan bahsedeyim sitenizin verilerinin içinde tutulduğu bilgisayardır bu bilgisayarlar 7/24 çalışır halde olur büyük firmalarda sunucuların içine bolca web sitesi ekleniyor bundan host ta çok yüksek fiyatlarda değil. Birazdaha açıklayayım şu sunucuyu mesela siz bir browserde herhangi bir siteye gitmek istediniz bu facebook.com diyelim browser gidip bu verileri facebookun sunucularından alır ve sizin karşınıza getirir.
3)İçerik (Script)
En zor kısıma geldik domain ve sunucumuz var diyelim ama bize birde script lazım yani ne demek siz atıyorum bilgisayaruzmanim.com sitesini açtınız sunucunuz var ama bu sitede bir veri yok bunun içine bazı veriler girilir bu verilere göre web sitenizin içeriği oluşur. Facebook tan örnek vereyim öncelikle karşınıza html ve css dileri ile web sitenin tasarımı çıkar ondan sonra javascript kodları çalışır bu kodlar siteyi dinamik hale getirir, birde sunucu taraflı çalışan php var sadece php değil bu alanda bir sürü dil var bu diller ile veritabanı bağlantısı gibi bir çok işlem yaptırlır. Yani web sitesi açacağınız zaman elinizde hazır bir script olacak yada html css javascript ve php bileceksiniz 🙂

Ücretsiz nasıl açılır?
Bunu merak edenlerde var benim param yok free açıp geliştirmek istiyorum diyorsanız 2 seçenek var 1.secenek blogger, wordpress blog gibi alt domaini free alıp oradan blog yapabilirsiniz, 2.seçenek ise sunucu firmasına bir kaç adet referans sağlamak yani size özel gelen link ile o linki bir kaç kişiye paylaşarak onların o siteden domain almasını sağlıyorsunuz bu şekilde 10 15 kişi olunca size free domain alma hakkı doğuyor.