Ukrayna’nın Herson kentinde ruble bölgesi kuruluyor

Fergus

New member
Rus ordusunun denetiminde bulunan Herson’daki Rusya yanlısı idarenin temsilcisi Kiril Stremousov, Rus devlet kanalı Rossiya-24’e yaptığı açıklamada, bölgede emekli maaşlarıyla ilgili sıkıntılar yaşandığını öne sürdü.

Kentteki insanların maddi külfetler yaşadığını belirten Stremousov, “Bu niçinle emeklilere ve memurlara takviye olmak için 1 Mayıs’tan itibaren ‘ruble bölgesi’ kurmayı planlıyoruz. 4-5 ay içerisinde de tümüyle ruble kullanmasına geçmeyi planlıyoruz” dedi.

Stremousov, kentteki Ukraynalı mali kurumların ayrılması ve nakit tedarikinin durması niçiniyle rubleye geçişin “mecburiyet” olduğunu öne sürdü.

Herson’da “halk cumhuriyeti” kurulmasına yönelik bir referandum yapmayı planlamadıklarını söyleyen Stremousov, “Ukrayna, referandum yapılacağı argümanıyla Herson’da protesto şovları başlatmaya çalıştı. Referandum konusunu istişare dahi etmedik” diye konuştu.

Rusya Savunma Bakanlığı, 15 Mart’ta, Ukrayna’nın Herson bölgesinin tümünün denetim altına alındığını bildirmişti.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı da 31 Mart’ta yaptığı açıklamada, Karadeniz kıyısında yer alan ve Kırım’a hududu olan Herson bölgesinde “Herson Halk Cumhuriyeti” ismi altında “devlet” oluşturulması konusunda referandum hazırlıkları yapıldığını sav etmişti.