“Telafi edici tedbirler” Romanya’daki desteği baltalıyor

abastard

New member
Titolispagna ile işbirliği içinde

2022 yılı, Danıştay’ın 29 Aralık tarihli Genel Kurul toplantısında aldığı önemli kararla sona erdi. mesleki niteliklerin tanınması Avrupa Birliği içerisinde. Karar, herhangi bir AB ülkesinde elde edilen öğretmenlik niteliklerinin kısmen otomatik olarak tanınmasını sağladı.

Ancak onlardan beklenenler “telafi edici tedbirler” İtalyan Bakanlığının, 36/2005 sayılı Topluluk Direktifi’nin 14. maddesine göre “düzenlenmiş” mesleklere erişim için yabancı eğitimin eşdeğer İtalyan yolu ile uygunluğunu dikkatle değerlendirerek benimseyebileceği.

Romanya’daki yol ve MIUR tarafından uygulanan telafi edici tedbirler

Genel Kurul kararlarında belirtilen prosedür, Bakanlığın aşağıdakileri yapmasını gerektirmektedir: yabancı yeterliliği değerlendirmek Başarılan dersin yapısına, eğitim kredisine ve edinilen becerilere dayalı olarak ve öğretim faaliyetinin doğasını dikkate alarak.

Romanya’daki yola gelince, bunun şu anda İtalyanlar için olanaklı olmadığının altını çizmek gerekiyor. Romanya Milli Eğitimden Sorumlu Devlet Bakanı’nın resmi notunda,öğretmenlik yeterliliği ve Romanya’daki TFA desteği için, İtalyan öğrencilerin uzmanlaşmış “destek” eğitimini geçmeleri ve Romanya’da hem lise diploması hem de diploma almaları gerekiyor; bu gereksinimlerin karşılanması neredeyse imkansız.

Sonuç olarak, MIUR, Romanya’da destek konusunda uzmanlaşmayı, 23.12.2003 tarihli Kanun Hükmünde Kararname uyarınca İtalya’da yapılacak ve ortalama 2 ila 3 yıl sürecek ek bir “telafi edici staj” ile cezalandırmaktadır. 206/2007. Bu gecikme şunları içerir:imkansızlık elde etmek için tam tanınma ve örneğin GPS bandı I’e erişmek ve İtalya’da yıllardır geçici işçi olarak öğretmenlik yapanlar için bile görevler almak.

Romanya’da elde edilen yeterlilikler öğretmenliğe izin vermiyor

İtalyan ve Romen yetkililer arasında yapılan derinlemesine tartışmanın ardından, “Programului de studii psichopedagogice, Nivelul I ve Nivelul II” başlığıyla elde edilen niteliklerin ne Romanya’da ne de İtalya’da öğretmenlik yapmak için uygun görülmediği ortaya çıktı.

Ayrıca, tanıma sürecini daha da karmaşık hale getiren, yazışma eksikliği iki ülke arasındaki farklı eğitim uygulamaları nedeniyle destek nitelikleri: Romanya’da engelliler özel okullara giderken, İtalya’da engelliler özel okullara gidiyor entegrasyon politikaları Özel eğitim ihtiyaçları olan veya engellilerin doğrudan sınıflara dahil edilmesini sağlayın.

Ayrıca geçmişte yönetim, CIMEAAğın bir üyesi olan Hareketlilik ve Akademik Denklik Bilgi Merkezi NARIC (Avrupa Birliği Ulusal Akademik Tanıma Bilgi Merkezleri). Ağ içindeki Rumen meslektaşlarının görüşlerini dinledikten sonra CIMEA, vasıf Romanya Bakanlığı tarafından İtalyanlara verilen ve “Adeverintà” adı verilen özel bir psiko-pedagojik eğitim kursu aracılığıyla alınan bu eğitim, bir koşul teşkil etmektedir. gerekli Ancak yeterli değil Öğretmenlik mesleğinin icrası için.

CIMEA, resmi bir notla daha önce belirtilenleri yineleyerek, Rumen yetkililerin uygunluk belgesini verirken çalışmaların ve eğitimin gerçekleştirildiği yeri veya bunların Romanya’da tamamlanıp tamamlanmadığını da dikkate aldığını doğruladı.