TCMB rezervleri azalıyor; DTH bir daha artış eğiliminde!

Yahya

New member
Global mali piyasalar dünkü günü de temkinli bir eğilimle tamamladı. Gözler gün uzunluğu adeta Brüksel’den düzenlenen NATO Zirvesi’nden gelecek haberleri takip etti. Zirve’nin sona ermesi akabinde yayımlanan ortak bildiride Rusya sert bir biçimde kınandı. Ana başlıkta, bilhassa Çin’in Rusya’ya takviye olmaması talep edilirken, Rusya’nın işgal hareketine paralel ülkelerin savunma sanayi harcama taahhütlerini de attırdıklarını görüyoruz.

Zirve’nin en çok merak edilen konusu Avrupa’nın Rusya’ya yönelik olarak doğalgaz ve petrol ambargosu uygulayıp uygulamayacağı noktasında idi. Şu etapta, Zirve’den bu biçimde bir sonucun alınmadığını görüyoruz. Hatırlanacağı üzere, Almanya’nın Rusya’dan ithal ettiği gazın toplam ithalatı ortasındaki hissesi %65; Avrupa genelinde ise bu sayı kabaca %30 civarında. Avrupa, Rus gazı olmaksızın ekonomik mânâda önemli zorlanacağı ve alternatif arayışların da ivme kazanacağı bir periyoda giriyoruz.

Bu minvalde, ABD’nin Avrupa’ya sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) satışı noktasında yeni açılımlar geliştirebileceği açıklandı. Doruğa katılan Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan, savaşın bitmesi için çabalamaya devam edeceğini taahhüt ederken, müttefiklerden Türkiye’nin önüne koyduğu kısıtlamaları da kaldırılmasını talep etti.

Zirve’den, Rus gazı ve petrolüne yönelik yaptırım geleceği beklentisi ile son günlerde yükseliş eğiliminde olan Brent cinsi petrolün varil fiyatı, dün 124 dolar düzeyine varan bir yükseliş kaydetmesi akabinde kazanımlarını koruyamayarak bu sabah 117 dolar düzeyinde kadar geriledi. Altının ons fiyatı ise, haftanın son iş gününü, teknik manada çok ehemmiyet verdiğimiz 1,960 dolar düzeyinden karşılıyor. Haftalık kapanış düzeyini büyük bir kıymetle takip edeceğiz. 1,960 dolar düzeyinin üzerinde ‘temiz’ bir haftalık kapanış, altın için bir daha üst taraflı düzeylere açılan kapıyı aralayacaktır. Bitcoin ise emin adımlarla bir defa daha 45,500 dolar düzeyindeki direncini test etmek üzere kuzeye hakikat ilerlediğini görüyoruz. Bu sabah 44,350 dolar düzeyine kadar yükselen Bitcoin’de, 45,500 dolar düzeyinin üzerinde gecelik bir kapanış durumunda tartı artıracağız.

TCMB’nin her hafta Perşembe günü deklare ettiğı bilgileri dün bir daha yakından takip ettik. 18 Mart ile biten haftada, gerçek ve hukuksal şahısların Döviz Tevdiat Hesapları (DTH) Aralık ayının son haftasından itibaren sergilediği düşüşüne adeta son verirken, son iki haftada 2,1 milyar dolar artış kadettiğini görüyoruz! Öte yandan, yabancı yatırımcıların menkul değer (hisse senedi ve tahvil) durumlarında değişim, savaşın da etkisi ile son 5 haftada 1,77 milyar dolar azalış kaydetti!

TCMB’nin brüt döviz rezervleri, bir daha 18 Mart ile biten haftada 1,2 milyar dolar artış kaydederken, altın rezervleri ise fiyat hareketi kaynaklı olarak 1,3 milyar dolar azalış kaydetti. Bu bağlamda, brüt döviz ve altın rezervleri, 108,7 milyar dolar ile Ağustos 2021’den bu yana en düşük düzeyine geriledi. Bir adım daha ileriye gidersek, TCMB’nin swap hariç net rezervlerinin ise (eksi) 31,9 milyar dolar ile bir daha açılmaya başladığını da not etmek gerekiyor.

TCMB’nin net döviz durumunda yaşanan azalma yahut daha doğrusu rezervlerin artmıyor olması, kamunun süregelen dayanağını de anlatmaya yetiyor. Ağır çekimde üste gerçek ilerlemeye devam eden USDTRY kurunun bu sefer de 14,85 civarında dinlenmeye geçtiğini görüyoruz. Havanın yurtharicinde bozması yahut risk iştahının azalması durumunda, üstte ruhsal 15 düzeyine dikkat edeceğiz (faiz artırım söylentileri öncesinde test edilen seviye). Dün faiz artırım kervanına 25 baz puan ile Güney Afrika Merkez Bankası da katılırken, TCMB’nin radikal sonucunın bir noktada TL üzerinde baskı kurabileceğinden telaş ediyoruz. Bu niçinle, kur üzerinde riskleri üst istikametli görmeye devam ediyoruz.

Dün Rusya borsası neredeyse 1 ay daha sonra sonlu sayıda şirket ile süreçlerine başlayarak günü telaş edilenin tersine %4,5 yükselişle tamamladı. Rusya’nın 5 yıl vadeli CDS risk primi bu sabah 3,200 baz puan ile tüm vakit içinderın tepesinin bir tık altında süreç görürken, Putin’in güç ihracatında Ruble ödeme şartı daha sonrası USDRUB paritesi 94 düzeyine kadar geriledi. Hatırlanacağı üzere savaş öncesi 75 düzeyinde olan Ruble, savaşın patlak vermesi akabinde 150 düzeyini test etmişti.

FED’in yüksek enflasyonla çaba etmek için epeyce yavaş hareket ettiğine yönelik korkuların gölgesinde, ABD borsaları dün geceyi %1,5 civarında yükselişle tamamladı. Bu sabah ABD vadeli süreçlerde bir daha artılar görmemize karşın, Asya piyasalarında karmaşık bir seyir hâkim. Gösterge endeks Tokyo borsası yatay bir seyir izlerken, öbür bölgelerde düşüşler görüyoruz. Bu sabah Japonya’da açıklanan çekirdek tüketici fiyatları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde kırk yılın en yüksek düzeyine ulaşan güç maliyetlerinin de tesiriyle Mart ayında iki yıldan fazla bir müddetnin en süratli yükselişini gerçekleştirdi.

Asya cephesinde bu sabah havanın bozuk olmasının bir niçini de, Kuzey Kore’nin 2017’den bu yana birinci sefer kıtalararası balistik bir füze denemesi yapması olduğunu düşünüyoruz. Kıtalararası balistik füzeler, standart bir çizgi üzerinde binlerce kilometre uçabiliyor ve teorik olarak Kuzey Kore’nin denediği füzenin ABD topraklarına ulaşması mümkün görünüyor!

Mali piyasaların gündeminde bugün kıymetli bir bilgi görünmüyor. Türkiye cephesinde Gerçek Kesim İnanç Endeksi, Kapasite Kullanım Oranı ve Sektörel İnanç Endeksleri; ABD’de ise bekleyen konut satışları takip edilebilir.

iktisatbank.com