Taşınabilir oyun dalı, 2022 yılını domine etti

Yahya

New member
Sürdürülebilir başarıyı hedefleyen ve küresel bir marka olma yolunda ilerleyen oyunfor.com’un yayınladığı 2022 oyun satışı raporuna bakılırsa, 2022 yılı oyun alışverişleri için çok başarılı bir yıl oldu.

Mobil kategorisi uzun yıllardır devam eden liderliğini sürdürürken PC ve konsol oyunlarının satış grafiği de tüm yıl boyunca yükseliş gösterdi.

Mobil oyunların liderliği

2022, Türkiye’deki oyun alışverişlerinin artış gösterdiği değerli bir yıl oldu. 2019 yılıyla bir arada başlayan oyun alışverişlerindeki yükseliş, 2022 yılıyla birlikte doruğa ulaştı. Bu yıl oyun alışverişlerinin artmasındaki en kıymetli niçinlerden biri taşınabilir oyunlara gösterilen ilgi oldu. Toplam oyun alışverişlerinin yarısından birden fazla taşınabilir kategorisindeki oyunlarda yapılırken fiyat yerelleştirilmesi yardımıyla PC ve konsol oyunu satışları yatay bir biçimde de olsa artış gösterdi.

Kategorik dağılım

2022 yılında taşınabilir oyunlar, adeta piyasayı domine etti. Taşınabilir oyunlardaki alışverişlerin çoğunluğu Google Play, yani Android tabanlı taşınabilir aygıtlar üzerinden yapıldı. Toplam taşınabilir oyun satışlarının %88’ini Android tabanlı taşınabilir aygıtlar oluştururken iOS tabanlı taşınabilir aygıtlar, satışlardan %12 hisse aldı.


Mobil kategoride en hayli oyun içi satış yapılan 10 oyun

Bu yılın en tanınan taşınabilir oyunu, şimdi her ay birinci sırada yer alan PUBG Mobile oldu. PUBG Mobile’ı, aylık listelerde daima olarak üst sıralarda yer alan Garena Free Fire ve Call of Duty Mobile takip etti.

1- PUBG Mobile

2- Garena Free Fire

3- Call of Duty Mobile

4- Arena of Valor

5- Roblox

6- Mobile Legends

7- Lords Mobile

8- Brawl Stars

9- Rise of Kingdoms

10- Apex Legends Mobile

Tüm kategorilerde en çok oyun içi satış yapılan 10 oyun

2022 yılında taşınabilir, PC ve konsol kategorileri ortasında en hayli alışveriş yapılan kategori taşınabilir oyunlar oldu; en epeyce alışveriş yapılan 10 oyunun 7 tanesi ¨mobil oyun¨ kategorisinde yer aldı.

1- PUBG Mobile

2- Garena Free Fire

3- Valorant

4- Call of Duty Mobile

5- League of Legends

6- Arena of Valor

7- World of Warcraft

8- Roblox

9- Mobile Legends

10- Lords Mobile

İllere nazaran dağılım

2022 yılında en hayli oyun alışverişi İstanbul’dan yapıldı. İstanbul’u, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya takip etti.


Yaş aralığına nazaran dağılım

2022 yılında toplam oyun alışverişlerinin değerli bir çoğunluğu 30 yaş ve üzeri oyuncular tarafınca yapıldı.


Cinsiyete göre dağılım

Kadınlar toplam oyun alışverişlerinin %30’luk kısmında faal oldular.