Suavia, 'Yerler' ile bir ailenin ve topraklarının öyküsünü anlatıyor

abastard

New member
'I Places', Venedikli şirket Suavia tarafından başlatılan ve her biri benzersiz bir geçmişe sahip, üç bağdan seçilen Garganega üzümlerinden elde edilen üç özel şarabı (Fittà, Castellaro ve Tremenalto) toplayan yeni hattın adıdır. Soave Classico topraklarının karmaşıklığını anlatan üç farklı ürünün ortaya çıkmasına neden olan toprağın bileşimi, maruz kalma durumu ve mikro iklim.

Aslında, Tessari ailesininkinden ayrılamayan, nesiller boyu bağcılığa adanmış ve aslen Soave topraklarından gelen, her zaman beyaz şarap üretimine adanmış ünlü bir bölge olan Suavia şaraphanesinin tarihi yerlerin tarihi. şaraplar. Ailenin toprakları özellikle doğudaki volkanik kökenli tepelerde bulunuyor. Şarap imalathanesinin tarihi, ailenin kurucularının üzüm bağları dikmeye ve kasabanın kooperatif şaraphanesine vermek üzere üzüm üretmeye karar verdikleri 1900'lü yılların başında başladı. Şarapçılık tarihinde asıl dönüm noktası, 1982 yılında Giovanni Tessari ve eşi Rosetta'nın, yaşadıkları bölgenin büyük potansiyelinin farkında olarak, kendi şaraplarını yapmak için kooperatif şaraphanesine üzüm tedarik etmeyi bırakmaya karar vermesiyle geldi. Tessari ailesini bu bölgenin gelenek ve kültürüyle birleştiren güçlü bağı simgelemek için çift, şarap imalathanesine Soave kasabasının eski adı olan 'Suavia' adını vermeye karar verir.

Bugün aile şirketi, aile mirasını devralmaya karar veren dördüncü nesli temsil eden üç kız kardeş olan Meri, Alessandra ve Valentina tarafından yönetiliyor. “Büyükbabamızın anısı benim için hala çok net: Onun titiz ve tutkulu günlük çalışmasını hatırlıyorum: bana ve kız kardeşlerime bu işe olan sevgiyi ve bugün hala bize rehberlik eden değerleri aktaran oydu”, Meri Tessari diyor.


Tessari kardeşlerin rehberliğinde Suavia şaraphanesi, son yıllarda bu bölgenin yerli asmalarının üzümlerinin gerçek ve ilkel özünü geliştirmeyi amaçlayan bir modernizasyondan geçen yeni bir baharı yeniden yaşıyor. “Bu mirası almak bizim için doğaldı ve biz yetişkinler olarak bu işe giriştik: Yeni bir şirkete hayat vermek, üzümlerimize net bir kimlik kazandırmak. Sorumluluk bilinciyle ve katkımızı verme arzusuyla yola çıktık. bu nedenle bu sektörde farklı bir şekilde uzmanlaşarak ve sektörü modernleştirme amacıyla şirkete girdik”, diyor Meri Tessari.

Suavia, Soave mezhebinin Klasik bölgesinin en yüksek noktasında, tam olarak Fittà'da, Soave belediyesinde, deniz seviyesinden 296 metre yükseklikte yer almaktadır. Klasik bölge, ilk kez 1931'de sınırlandırılan en eski bölgedir ve engebeli mikro iklim ve burada bulunabilen arazi türü nedeniyle Soave üretimine en uygun alandır. Suavia'nın toprakları çoğunlukla doğu volkanik kısmında yoğunlaşmıştır. “Şirketimiz, oluşumu yaklaşık 50 milyon yıl öncesine dayanan kadim bir toprak üzerinde yer alıyor. Bir zamanlar bu topraklar okyanuslarla kaplıydı ve tropik bir iklim vardı. Deniz tabanı su altı volkanlarıyla doluydu. Ana kaya, aslında volkanik kökenlidir ve bu özelliği toprağımızı gerçekten özel kılmaktadır, onu yarımadanın diğer toprak türleriyle karşılaştırıldığında büyük ölçüde farklılaştırmaktadır”, diye açıklıyor Suavia'dan şarap uzmanı Valentina Tessari.

Ortalama yaşı geniş alana göre çok daha yüksek olan üzüm bağları, büyük değere sahip bir bağcılık mirasını temsil etmektedir. Meri, Valentina ve Alessandra Tessari, Soave Classico üretiminde uzmanlaşarak, bu şarabı yeniden keşfederek ve onu bölgenin gerçek bir ifadesi haline getirerek, menşe topraklarıyla olan bağı onurlandırmayı seçtiler. Bu nedenle Garganega ve Trebbiano di Soave şarap imalathanesinin 30 hektarlık üzüm bağlarında yalnızca yerli beyaz üzüm bağları yetiştirilmektedir.


Tessari kardeşler, bölgeye, çevreye ve geleneklere saygılı yetiştirme yöntemleriyle, aynı zamanda günümüzün ve geleceğin zorluklarıyla yüzleşmeyi amaçlayan bir bakış açısıyla, yalnızca bu asmaların üzümlerinden Suavia şarapları üretiyorlar. yenilikçi ve ileri görüşlü yöntemler. Asmalar, Soave bölgesinin manzaralarını farklı kılan Veronese geleneğine bağlı olan Pergola sistemiyle özel olarak yetiştiriliyor.

“Son yıllarda Guyot'a geçiş yapanların aksine Veronese pergola, yeni sistemlerde bile bizim için üzüm üretimimiz için en iyi sistem olmaya devam ediyor. Bu yetiştirme sistemi bizim için duygusal ve kültürel bir değere sahip olmasının yanı sıra, Bu, daha iyi bir mikro iklimi ve bitkisel duvarın daha iyi havalandırılmasını ve aynı zamanda doğrudan güneş ışığına maruz kalmayan salkımların daha iyi gölgelenmesini garanti eder”, diye vurguluyor Valentina Tessari.

Suavia, etiketlerdeki logoda da görüldüğü gibi sertifikalı bir organik şirkettir. Resmi olarak 2019 yılında tamamlanan dönüşüm, sürdürülebilir tarımsal yönetim sayesinde çevreye olan bağlılığın somut bir göstergesidir. Şu anda Suavia şaraphanesi iki Soave Classico Doc, iki Bianco Veronese Igt, bir Metodo Classico ve bir Recioto Docg üretiyor. Yeni teknolojilere göz kırpan ve aynı zamanda geleneğe saygı gösteren Suavia şişesinde de görülebilen köklerine bir saygı duruşu. Şekli aslında Tessari kardeşlerin büyükbabasının her yemekten önce ekmekle birlikte masaya koyduğu bu bölgelerdeki tipik şarap şişelerini hatırlatıyor.


Suavia şişelerini kapatmak için gelenekle bağı koparan ve çağdaş yeniliği ön plana çıkaran bir kapak vardır: şarapların daha iyi raf ömrünü garanti etmek ve varış noktalarına tam olarak oldukları gibi ulaşmalarını sağlamak için özel olarak tasarlanmış vidalı kapak. yıllar sonra bile en iyi tatma deneyimini garanti edecek şekilde tasarlanmış ve yaratılmıştır. Kapak, şişenin içine girebilecek hava miktarını en iyi şekilde düzenleyecek şekilde tasarlanmıştır. Geçmesi uygun olan veya geçmesi istenen oksijen miktarına bağlı olarak farklı kapatma türleri olduğundan, şarabın mükemmel mikro-oksijenasyonunu sağlar. Bunun yanında kullanım rahatlığı ve pratikliği, açılıp kapanmasının çok kolay olması gibi birçok avantaj daha sunuyor. Diğer bir avantajı ise tamamen alüminyumdan yapılmış, kolayca geri dönüştürülebilen ve dolayısıyla sürdürülebilir bir metal olan bileşimidir. Bu nedenle, Cantina Suavia için bu tıpa, zaman içinde mükemmel gelişimi ve muhafazayı garanti ettiğinden, şişede uzun süre rafine edilmesi gereken şaraplar için özellikle uygundur.

Cantina Suavia, Soave Classico'yu ana işi haline getirerek üretiminde lider haline geldi. Tessari kardeşler kendilerini bu şarapta gerçek uzmanlar olarak görüyorlar ve hedefleri kendilerini İtalyan ve dış pazarlarda mutlak bir referans noktası olarak kabul ettirmek. Bu nedenle seçim, Suavia'nın derinlemesine inmesine, Soave bölgesinin gerçek ifadesi ve özü olan şaraplar yaratmasına olanak tanıyan birçok İtalyan şarap gerçekliğinin aksine dikey genişleme yönündeydi.

Alessandra Tessari, “Soave yaptığımız her şeydir. Köklerimiz büyük beyaz üzümleri besleyen bu kara toprakta yatıyor. Bu karşıtlıktan, karşıtların birliğinden doğan uyumdan harika şaraplarımız doğuyor”, diye bitiriyor Alessandra Tessari.