“Sicilya'da yıllardır kontroller için teknik müfettiş bulunmuyor, yeterlilik bölgeseldir”

abastard

New member
“Ulusal Çalışma Müfettişliği'ndeki teknik müfettişlerimiz Casteldaccia'ya müdahale etmedi çünkü özerk bir statüye sahip olan Sicilya bu konuda yetkilidir. Ancak hangi kararla bilmiyorum, uzun yıllardan beri Bölgede neredeyse hiç müfettiş bulunmuyor. Bölge'nin talep ettiği anlaşma gereği otuza yakın idari, teknik olmayan müfettişle buradayız”. Bu nedenle, Adnkronos/Labitalia'nın Casteldaccia işyeri trajedisi ve adadaki şirketlerde çekler için teknik müfettişlerin bulunmaması üzerine Ulusal Çalışma Müfettişliği müdürü Paolo Pennesi ile yaptığı röportaj.

“Bizimki – Pennesi'yi açıklıyor – Sicilya bölgesi harekete geçmeye karar verene kadar yedek düzeyde temin ettiğimiz bu idari müfettişlerin bulunduğu bir mevcudiyettir. Bunlar, bir taşınma talebine yanıt veren Sicilya kökenli 30 birimli müfettişlerdir. adaya gidiyorlar ve istihdam ve sosyal güvenlik sorunlarıyla ilgileniyorlar, özellikle de bu sorunlarla, neredeyse on yıldır orada herhangi bir gözetim yapılmadığı göz önüne alındığında şaşırtıcı sonuçlar elde ediliyor, yani..”, diye altını çiziyor Pennesi.

Ve Ulusal Çalışma Müfettişliği Başkanı şunun altını çiziyor: “Ancak, tarihsel olarak olduğu gibi bakanlığın kendi müfettişlerini işe almak için kendisini organize ettiğine dair hiçbir bilgimiz yok. Bana öyle gelmiyor, bilmiyorum. kalıcı olarak bu çekirdekte ya da bu işlevin yerini alacak başkalarıyla birlikte kalmayı düşünüyorlarsa” diye altını çiziyor. Pennesi, doğal olarak, Sicilya'da, “koruma biriminin Carabinieri'lerinin de bulunduğunun altını çiziyor; bizim gibi jandarma oldukları ve dolayısıyla devlet kurumlarının bu bölgede bir garnizonu olduğu açıktır. Bir de tabii ki, yerel sağlık yetkililerinin de bulunduğunu düşünüyorum. İtalya'nın geri kalanında olduğu gibi bölgede de müfettişler mevcut” diye ekliyor.

Ve Casteldaccia'da yaşananlar hakkında şunların altını çiziyor: “Olanlar bana yine Sicilya'da, Mineo'da yaşanan tamamen benzer bir dramatik olayı hatırlattı. Bir işçinin kapalı alanlara veya nefes verme ihtimali olan yerlere girmesi, diğerlerinin Ona yardım etmeye çalışın ve aynı kötü yola girin. Önlem eksikliği olduğu açık. Dumanların olduğu yerlere girildiğinde koruyucu maske takmanın gerekli olduğunu hissettim. en azından vardı Şu anda herhangi bir güncellemem yok ama eğer operasyonu zararlı, hatta ölümcül dumanların olduğunu bildiğiniz bir yerde yapıyorsanız şirketin bunu sağlaması gerekirdi. Sadece orada koruyucu maskeli işçiler var. Soruşturma bize daha fazlasını anlatabilecek” diye altını çiziyor.

Ulusal düzeyde Teftiş Kurulu kadrosuna ilişkin olarak Pennesi bir haber duyurdu. “Şimdi 850 teknik iş müfettişimiz var. 200 kişi kaldı, 650 kişiyi işe aldık. Yeni değiştirilen ve puana dayalı lisansı getiren kanun hükmünde kararnameyle 750 kişiyi daha işe alacağız. Bu beş yüz kişiden kadro olarak bırakıldık.” Bir önceki yarışmadan boş, 250 tane daha ekliyoruz. Yarışmayı en kısa zamanda duyurmayı ve testleri eğer şanslıysak Haziran-Temmuz aylarında yapmayı, aksi takdirde en geç Eylül ayı olacağını umuyoruz. diğer 750 müfettişle de toplam 1500 civarında bir sayıya ulaşacağız” diye bitiriyor