SGK: Düzenleme yürürlüğe girdiği vakit 2,2 milyon kişi çabucak emekli olabilecek

Yahya

New member
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili kanun teklifi hakkında hazırladığı tesir tahliline bakılırsa; düzenleme yürürlüğe girdiği vakit 2,2 milyon kişi çabucak emekli olabilecek. 2,2 milyon kişinin kamuya bu yılki maliyeti ise 194,4 milyar lira olacak.

Milyonlarca EYT’liyi ilgilendiren Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu ile 375 Sayılı Kanun Kararında Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, bugün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülüyor.

SGK Lideri Kürşad Arat’ın Komisyon’a sunduğu tesir tahliline nazaran; yaş koşulunun kaldırılmasıyla bir arada, pirim gün sayısını tamamlayan 2,2 milyon kişi, teklif yürürlüğe girer girmez çabucak emekli olabilecek. Bunların 1,7 milyonu personel, 89 bini kendi nam ve hesabına çalışan esnaf üzere 4B’liler, 496 bini ise memur.

Teklif mart ayında yürürlüğe girerse çabucak olacak 2,2 milyon kişinin kamuya bu yılki toplam maliyeti 194,4 milyar lira olacak. SGK, çalışan EYT’lilerin emekli olması niçiniyle bu yıl 45,5 milyar lira prim kaybı yaşayacak.

EYT düzenlemesinden yararlananların tamamının çalışmaya devam etmesi durumunda kamuya 10 aylık maliyeti 6,3 milyar lira, yüzde 75’nin devam etmesi durumunda ise 4,7 milyar lira olacak.

Ayrıca 3,5 milyonu personel, 619 milyonu 4B’li, 669 bini memur olmak üzere emekli olmayı bekleyen 4,8 milyon kişi daha var.

Analizde, EYT’lilerin yaş ortalamasına ait, “2,2 milyon sigortalının ortalama yaşı 48,5 ve ortalama emekliliğe kalan müddeti ise 6,3 yıldır. Ülkemizde mevcut durumda yıl ortasında emekli olanların ortalama yaşı bayanlarda 54,1, erkeklerde ise 54,3’tür. Çabucak emekli olabilecek 1,7 milyon çalışanın yaklaşık yüzde 87’si (1,4 milyon) etkin çalışma ömründe yer almaktadır” denildi.

Kısa Dalga