sahibinden.com: Genç araçların fiyatlarındaki düşüş sürüyor

Yahya

New member
sahibinden.com’da yayınlanan ilan datalarından hazırlanan sahibindex Kasım Vasıta raporuna bakılırsa model yılı 2016 ve daha sonrası olan araçların satıcılar tarafınca talep edilen fiyatlarındaki yatay seyir dördüncü ayında da sürüyor. Bu model senelerındaki araçların meblağları Temmuz sonundaki düzeyini koruyor.

Satılan arabaların yakıt cinsleri incelendiğinde ise hibrit ve elektrikli araçların hisselerindeki artışın devam ettiği görülüyor.

Rapora bakılırsa ayın en epey ilan verilen kategorisi Araba oldu. Sıralama; Minivan & Panelvan, Motosiklet, Arazi/ SUV & Pick-up ve Ticari Araçlar kategorisi ile devam etti. Marka & Model sıralamasının başkanı Renault – Clio oldu. Sıralama; Renault – Megane, Opel – Astra, Volkswagen Passat ve Ford Focus ile devam etti. Arazi/ SUV & Pick-up kategorisinin marka sıralaması ise Nissan, Volkswagen, Land Rover, Peugeot, ve Dacia oldu.


sahibindex Vasıta raporuna göre Kasım ayında en epey beyaz, gri, siyah, gümüş gri ve kırmızı renkli, yakıt çeşidi dizel olan ve model yılı 2016 olan araçların ilanı yayınlandı.

Tüm ilanların %26’sını 200.001 – 300.000 km aralığındaki araç ilanları oluşturdu. Fiyatlara baktığımızda ise 250.0001- 500.000 TL aralığı %40,8 ile en epeyce ilan yayınlanan fiyat aralığı oldu.


sahibinden.com’da Kasım ayında ilan bakanların en çok ilgisini çeken marka sıralamasında liderlik Renault’un oldu; sıralama Volkswagen, BMW, Mercedes Benz ve Fiat ile devam etti. Araçlar en çok gece 21:00-22:00 aralığında incelendi, ilanlara ortalama bakılma mühleti ise 9 dakika 41 saniye oldu.