Rom Nedir Nasıl Atılır?

Adanali

Member
Rom android kullanıcıların belli yazılımlarına verilen addır.
Android rom nedir?
Android işletim sisteminin kullanıcılar yada firmalar tarafından geliştirilmiş halidir, anlayacağınız dilden söylemek gerekirse telefonunuzun içinde olan yazılımıdır.
Tek bir android rom kavramı bulunuyor, android rom kavramını başlıkta inceleyebiliriz.
Android Custom Rom Nedir ?
Anroid custom rom 3. parti tarafından yapılır, ve resmi rom üzerinde bazı değişiklikler ve oynamalar yapılarak piyasaya sürülür. Peki custom romlara neden ihtiyaç duyarız? Resmi romlarda bazı gereksiz uygulamalar olabiliyor customda bunlar kaldırılıp kullanıcılar için daha fazla geliştiriliyor bu sebepten biraz daha ilgi çekiyor.
Android Stock Rom Nedir ?
Stock rom mobil cihazın, üreticiler ve geliştiriciler tarafından geliştirilmiş bir çok testen geçmiş romlardır. Yani bu romlar orjinal romlardır, örnek olarak garantili 0 bir telefon aldığınızda bu telefondaki rom orjinal rom’dır.
Stock rom ve custom rom arasında ne fark vardır?
Stock romda bazı önemli güncellemeler telefonunuza gelir ve güncellenir ancak bu custom romda yoktur.
Custom romlar sayesinde başka bir telefonun yazılımını kendi telefonunuzda kullanabilirsiniz.


Telefonuma yeni bir rom nasıl atabilirim?
odin ile rom atma

Telefonunuza rom atabilmeniz için ilk olarak bilgisayarınza odin programını yüklemeniz gerekmektedir, daha sonra hangi romu yükleyecekseniz o romuda bilgsayarınıza indirmelisiniz.
Daha sonra telefonunuzu kapatıp ses kısma, güç tuşu ve home tuşuna aynı anda basın ve uyarı gelene kadar bekleyin uyarı gelince ses yükseltme tuşuna basarak downolad moduna geçin. Daha sonra telefonun orjinal usb kablosuyla bigisayara bağlayın ve odin programını açın.
Daha sonra telefonunuza yükleyeceğiniz roma göre bootloader veya pda seçeneklerine tıklayıp romu seçip starta basınız.
Not: Bazı odin sürümleri(odin 3.07 odin 1.85 gibi) ‘nin arayüzlerinde küçük farklar olabilir. Yükleyeceğiniz romu yüklediğiniz sitedeki talimatlarıda gözden geçirin bazı romlarda farklı şekillerde yüklemeler gerekebiliyor.