Piyasa Bülteni: ÜFE TÜFE makası yüzde 54

Yahya

New member
Dün sabah saatlerinde açıklanan resmi enflasyon bilgilerine göre, TÜFE Mart ayında akaryakıt artırımlarının da belirleyici olduğu ulaştırma kalemi öncülüğünde (ulaştırma aylık bazda %13,3 artış kaydetti) beklentilere paralel %5,46 artış kaydederken, yıllık bazda %61,14 düzeyine yükseldi. Bu sonuçlarla, tüketiciye yansıyan enflasyon 20 yıl geriye giderek 2002’den bu yana en yüksek düzeye geldiğini gördük.

Öte yandan, üreticiye yansıyan enflasyon, Mart ayında %9,19 artarken, ÜFE yıllık bazda %114,97 ile son 27 yılın tepesine taşındı. Bu sonuçlarla, ÜFE ile TÜFE içindeki makas 54 puan ile öteki bir rekora daha imza attı. ENAG ise yıllık TÜFE enflasyonunu %143 olarak hesapladığını duyurdu. Enflasyon datalarına yönelik soru işaretlerinin korunduğunu yahut hissedilen enflasyonun daha yüksek olduğu tarafında savların da var olduğunun altını çizmek gerekiyor.

Bilhassa, ÜFE ile TÜFE içinde açılmaya devam eden makası, enflasyonun çabucak hemen tepe yapmadığı yönünde okuyoruz. Data akabinde önde gelen yurtdışı kurumlar yıl sonu enflasyon beklentilerini yükseltirken, uzun bir süre daha enflasyonun yüksek seyrini koruyacağı noktasında şimdi her insanın hemfikir olduğunu görüyoruz. Enflasyon meblağların artış suratıdır. Şu anda yaşanan en büyük sorun ise hayat pahalılığıdır!

Dün enflasyon bilgileri kadar başka can sıkıcı bir data ise Ticaret Bakanlığı tarafınca belirtildi. Bakan Muş, ihracatın birinci çeyrekte %21 artışla 60,3 milyar dolar, ithalat ise birebir devirde %42 artışla 86,7 milyar dolar olduğunu deklare etti. Bültenlerimizde, Ukrayna krizi niçiniyle tırmanan jeopolitik riskleri ve bunun emtia meblağları üzerinde yarattığı tahribatı anlatarak, Türkiye’nin cari açık ve enflasyonla savaşının olumsuz istikamette etkilendiğine vurgu yapıyorduk. olağan olarak, bilgiyi eğip bükmeden, ihracat sayılarının rekor kırdığını görsek de, ithalatın daha da büyük rekorlar kırması ve tırmanan güç faturası, Türkiye’nin döviz talebinin artacağına işaret ederek kur üzerinde de üst tarafta baskı yaratacağını düşünüyoruz.

Tüm bu olumsuz gelişmelere karşın, Ukrayna krizi akabinde, dünyanın en büyük gaz tedarikçisi konumuda olan Rusya yönelik alternatif arayışlar ve bu noktada Türkiye’nin kritik coğrafik ve jeostratejik pozisyonu, artan diploması Doğu Akdeniz gazı ile bir arada düşünülürse, hem KKTC’yi birebir vakitte Türkiye’yi fazlaca farklı bir noktaya taşıma potansiyeli barındırdığını düşünüyoruz. Bu beklentimize mim koymuş olalım!

Dün her ne kadar enflasyon yeni doruklara yükselse de yahut dış ticaret açığı güç önderliğinde yeni rekorlar kırsa da, Türk mali piyasaları günü olumlu bir biçimde tamamlamayı başardı. USDTRY kuru 14,70 düzeyinin kıyısında yatay hareketine devam ederken, BİST100 ana endeksi günü %2,65 bankacılık endeksi ise %3,22 yükselişle tamamladı.

ABD Lideri Biden’ın Putin için “katil” sözünü kullanıp savaş hatalısı olduğunu istikametinde ithamda bulunduğunu görüyoruz. Hatırlanacağı üzere dün de Ukrayna dışişleri bakanı, Rus güçlerini Bucha kasabasında bir “katliam” gerçekleştirmekle suçlamıştı. Yeni yaptırım beklentilerinin gölgesinde, Brent cinsi petrolün varil fiyatı, teknik mânâda kıymet verdiğimiz 103 dolar düzeyinin altında haftalık kapanış yapamayarak bir daha 109 dolar düzeyine varan bir yükseliş kaydettiğini görüyoruz.

Öte yandan, son 3 gündür, doların piyasa kuru olan sepet DXY bir daha yükselişe geçerek 99 düzeyini test ederken, EUR/USD paritesi de geçen hafta test ettiği 1,1184 düzeyinde tutunamayarak bir daha 1,0970 düzeyine varan bir geri çekilme kaydetti. ABD’de 2 ve 5 yıllık tahvil getirisinin sırası ile 5 ve 10 yıllık getirinin üzerine yükselmesi ile randıman eğrisi yatay hatta küçük de olsa kısa vade lehine dönerken, FED’den 4 Mayıs olağan FOMC toplantısına yönelik 50 baz puan faiz artırım beklentisine bu sabah %81 ihtimal tanındığını görüyoruz. Bu bağlamda yarın açıklanacak bundan evvelki toplantıya yönelik tutanaklar da kıymetle takip edilecektir.

Altının ons fiyatı ise 1,930 dolar düzeyinin civarında yatay seyrini şimdilik muhafazaya devam ediyor. Okurlarımızı sıkmak istemeyiz lâkin altın cephesinde 1,960-1,965 dolar bandı aşılamadan yükseliş beklentimizin olmadığının altını bir defa daha çizelim. Bitcoin cephesinde ise teknik manada büyük kıymet verdiğimiz 45,500 dolar düzeyinin aşılması akabinde uzun durumlarımızı güçlendirmiştik. Üstte, 48,300 dolar düzeyinde bulunana 200 günlük ortalamaları birinci etapta direnç bölgesi olarak kabul edilebilir. Geçilmesi durumunda, 52,000 düzeyini konuşacağız.

Tesla’nın işvereni Elon Musk, Twitter’in yaklaşık 3 milyar dolar kıymetinde %9,2 payını aldığını açıklarken. Bu atılım Elon Musk’ı en büyük hissedar yaparken, Twitter payları dün %27’den çok yükseliş kaydetti. Elon Musk’ın kendi Twitter hesabından geçen hafta yapmış olduğu açıklama ve ankette, “İfade özgürlüğü demokrasinin temel taşlarından bir tanesi. Sizce Twitter tabir özgürlüğü prensiplerine gereğince ahenk sağlıyor mu? Yeni bir platform gerekli mi?” sorularını yönelterek değişimin de fitilini ateşlemişti. Kripto paraların da düzgün bir savunucusu olan Elon Musk ve Twitter ismi yan yana düşününce, insanın adeta yüzü gülüyor.

Twitter haberi daha sonrasıda, ABD teknoloji endeksleri geceyi yükselişle tamamlarken, Nasdaq %2 yükselişle olumlu manada ayrıştı. Bu tesir sabah saatlerinde Pasifiğin başka ucunda da hissediliyor. Hong Kong ve Şangay borsası %1-2 civarında artıda seyrederken, geriye kalan Asya borsalarında yatay bir seyir hâkim. ABD borsalarının vadeli süreçlerinde ise küçük de olsa eksiler göze çarpıyor.

Türkiye’de bugün Gerçek Efektif Döviz Kuru açıklanacak. ABD’de büyümenin öncü göstergeleri olan PMI ve ISM endeksleri takip edilebilir. KKTC İstatistik Kurumu’nun ise enflasyon bilgilerini açıklaması bekleniyor.

iktisatbank.com