“Önlemeyle derhal müdahale edin”

abastard

New member
“Önleme, eğitim hususları ve şikayetlerin zamanında toplanması konularında, raporlama sorumluluğunu üstlenenlerin özel müdahaleleriyle mutlaka müdahale etmeliyiz. Kadınların zor durumlardan kurtulmalarına yardımcı olunmalı ve çocuklarını kaybetmekten ve maddi olarak geçememekten korkan mağdurlar için bu tamamen güvenli bir şekilde yapılmalıdır. ‘Komisyon’un öncelikli temalarından biri, üzerinde çok çalışmamız gereken ve kadın istihdamı politikasıyla el ele giden bir faktör olan ekonomik şiddetle ilgilidir.” Bu, Komisyon Başkanı Martina Semenzato (We Moderates) tarafından ifade edildi. Parlamento Kadın Cinayetlerini Araştırma Komisyonu, Muhasebeciler Refah Fonu ve Luigi Pagliuca başkanlığındaki muhasebe uzmanlarının desteklediği Cnpr forumu ‘Kadın cinayetleri ve toplumsal cinsiyet şiddeti: İtalya’da değişmek için hala ne gerekiyor?’

Semenzato şöyle devam etti: “Bu eğitim, okul sınıflarından ‘tepeyi aşmalı’ ve sosyal ve sağlık çalışanlarını ve kolluk kuvvetlerini eğitmeli ve onlara avukatları ve hakimleri eğitme noktasına kadar derhal müdahale edebilecek araçları sağlamalıdır. Kadın-erkek ilişkilerinde bazı açılardan çöken ve gerileyen bu toplumu geri almamız gerekiyor. Kadınların bağımsızlığına giden yol, toplumumuzda hala ataerkil olan vizyonla örtüşmüyor.”

Tatiana Rojc (Palazzo Madama İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Olağanüstü Komisyonu’nda Demokrat Parti senatörü) de kültürel önleme çalışmalarının gerekliliğinden bahsetti. “Kadınlar son 80 yılda çok yol kat etti ama yeterli değil. İtalya’da aile durumunun kadınların kaderi üzerinde hâlâ ağır bir etkisi var. Farklılık konusunda eğitim özellikle Güney’de eksik. Kadınların bedenlerini çok ağır şekilde etkileyen bu ataerkil kültürü ortadan kaldırmak için, yalnızca yönetenlerin büyük bir ekonomik yatırımı ile sağlanabilecek kültürel önleme çalışmalarına ihtiyaç vardır. Eğer aile, okul ve içinde büyüdüğümüz tüm ortam belirleyiciyse, bireylerin eğitimi de belirleyici olmalıdır” diye konuştu.

Rojc, “İtalyanları önce okuryazar yapan ama sonra onları yanıltan televizyonun rolünün de altını çizmemiz gerekiyor” diye ekledi. Ticari TV, kabul edilemez kadın modelleri önermesiyle bu anlamda son derece olumsuz bir faktördü. Bir diğer temel husus, erkekler arasındaki ekonomik özgürleşme uçurumunun kapatılmasıdır. ve kadınlar. Ekonomik özgürleşmeye giden yol hâlâ uzun ve kadınların eşit iş karşılığında erkeklerden daha az kazanması mümkün değil.”

Catia Polidori’ye (Montecitorio’daki Üretim Faaliyetleri, Ticaret ve Turizm Komisyonu’ndaki Forza Italia milletvekili) göre “cinsiyete dayalı şiddet, üstesinden gelinmesi zor olan psikolojik bir boyutla ilgilidir. Asıl zorluk kız ve erkek çocuklara verilen eğitimde yatmaktadır. Kadınlar şiddeti kabul etmeme konusunda eğitilmeli, ihbar etmeyenler bunu entelektüel üstünlük olarak algılanan fiziksel üstünlük adına yapıyorlar. Kadına yönelik şiddet çoğunlukla kıskançlık nedeniyle ortaya çıkıyor, dolayısıyla duygu eğitimi eksik. Sosyal sınıf veya köken farkı yoktur. Bu, her kadını etkileyen bir sorun; istismarın her türlüsünü reddedecek şekilde eğitilmeyen hiç kimse güvende değil. Polidori’ye göre, önleme konusunda okul öncesi çağdan itibaren yardımcı olabilecek her şeyle, hatta küçük şeylerle bile müdahale etmeliyiz. Kadına yönelik şiddetle mücadele kararnamesi geçtiğimiz günlerde meclisten geçti ve ben de ilk imzam için ‘Mai Sole’ uygulamasına ilişkin bir yasa teklifinde bulundum. Telefon kapalıyken bile çalışan ve önlemede etkili olabilecek bir uygulama.”

Stefania Ascari (Parlamento Kadın Cinayetlerini Soruşturma Komisyonu’ndaki 5 Yıldız Hareketi’nin yardımcısı) “şiddet içermeyen eğitime yönelik sürekli çalışmanın desteklenmesinin gerekli olduğuna inanıyor. Duyguların nasıl kontrol edileceğini öğreten, öfke gibi en olumsuz duyguların bile nasıl tanınacağını ve yönetileceğini öğreten yumuşak bir araç sağlamak için okul sıralarından başlayarak sistemik bir şekilde duygusal ve cinsel eğitimi tanıtmayı amaçlayan bir yasa tasarısı sundum. Reddedilmeyi yönetmeyi öğrenmek, nasıl tartışılacağını bilmek ve herkesin tercihlerine saygı duymak. Bu temeldir ve eksik olan da budur. Tıpkı medyayı doğru dille eğitmemiz gerektiği gibi. Ascari’nin belirttiği gibi, bazı durumlarda kurbanlar, işlenen çok ciddi bir olaya gerekçe olarak bir nevi gerekçe gösterilerek sanık cezasına çarptırılıyor. Cinsiyete dayalı şiddet olgusuyla uğraşan operatörlerin eğitimli ve hazırlıklı olması, aynı zamanda sessizliği okumayı da bilmeleri gerekiyor. Yasalar var ve geliştirilebilir ama eksik olan eğitim, en mahrem alan olan duygusal alanı ilgilendirdiği için acilen öğretilmesi gereken bir empatik cehaleti ile karşı karşıyayız”.

Profesyonellerin bakış açısı Pasqua Borracci (Bari ODCEC’in muhasebecisi ve yasal denetçisi) tarafından şöyle ifade edildi: “Kadınlar için ilk oylamanın üzerinden neredeyse 80 yıl geçti, boşanma yasasının, kadınlara yönelik kotaların ve kadın kotalarının üzerinden 50 yıl geçti. babalar için çekimser çalışma. Ama İtalya’da hala çok ama çok fazla kadın cinayeti var. Savunmasız kadınların bu gerçek katliamını önlemek için etkili ve somut yeni önleme modellerinin devreye sokulması gerekiyor. Profesyoneller de sahada öldü, hatırlıyorum Roma’da iki muhasebeci meslektaşın işlerini yaparken deli bir adamın elinde öldürülmesi. Çifte cinayet, toplumsal cinsiyet güvenliği konusunu tüm dramasıyla yeniden gündeme getirerek tüm meslek camiasını sarstı.”

Sonuçlar Paolo Longoni’ye (Ulusal Muhasebe Uzmanları Enstitüsü danışmanı) emanet edildi: “Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda daha iyi bir farkındalık için eğitim ve büyüme yolunda devam etme ihtiyacı ortaya çıkıyor. Yeni hukuki tedbirlere ve yeni yaptırım tedbirlerine ihtiyaç duymayan bir yolun, toplumsal ilişkilerde kadın-erkek arasındaki mutlak eşitliğin kesin bir farkındalığına doğru yavaş ama ilerici bir şekilde ilerlemesi gerekiyor. Vatandaşların zihniyetinin evrim süreci yavaştır ve eğitim faaliyetlerini gerektirir; toplumsal cinsiyet eşitliği, insana saygı gibi bir konuda vicdanların tam olarak oluşması için eğitim kurumlarının müdahalesini gerektirir. Yarının erkekleri ve kadınları olacak bugünün gençlerinin zihniyetinin gelişmesi gerekiyor.”