Mesleği Sanatsal bahçıvan, Emilia Romagna’da yeni nitelikli bir figür oluşuyor

abastard

New member
Aranıyor: ‘Tarihi park ve bahçeler için sanatsal bahçıvan’, yeterliliğe sahip. Emilia Romagna Bölgesi, 600 bin avroluk Pnrr kaynağıyla finanse edilen bir ihale aracılığıyla Piacenza, Parma, Reggio Emilia, Modena, Bologna, Ravenna, Forlì-Cesena olmak üzere altı ildeki eğitim kurumlarının düzenlediği kursları destekleyerek onları eğitecek. Toplamda, ikisi tamamlanmış olan dokuz eğitim kursuna 139 öğrenci katılıyor ve 23’ü ‘Tarihi Parklar ve Bahçeler için Sanatsal Bahçıvan’ bölgesel yeterliliğini alan ilk profesyoneller.

Viale Aldo Moro’nun bölgesel yeterlilik repertuarına dahil ettiği yeni profesyonel figür, yeni sanatsal bahçıvanların tarihi park ve bahçelerin doğru şekilde korunmasını garanti etmek için gerekli becerileri edinmelerine olanak tanıyor (sırasıyla Parma’da 12 ve Piacenza’da 11). Haziran 2024’te sona erecek kurslar, yaklaşık 300’ü staj veya staj olmak üzere 600 saatlik bir eğitim kursunu içeriyor. Katılımcıların yaşları 20 ile 50 arasında değişmekte olup, bunların yaklaşık yarısı işsiz veya işsizdir.

Kültür ve Peyzajdan sorumlu meclis üyeleri Mauro Felicori ile Eğitim ve Çalışmadan sorumlu konsey üyeleri Vincenzo Colla’nın yorumuna göre “Emilia-Romagna, Pnrr tarafından öngörülen bu önlemi İtalya’da uygulayan ilk bölgeler arasında yer alıyor. Küçük ekosistemlerden oluşan bir mirasın ve aynı zamanda yerel tarih ve kültürün bir ifadesi olan yaygın varlıkların bakımı için edinilen özel beceriler göz önüne alındığında, yeni mesleği olan sanatsal bahçıvanlığın bugün mükemmel iş fırsatlarına sahip gerekli bir figür olduğuna inanıyoruz.”


Finanse edilen her kurs, ilgili bölgedeki tarihi bahçeler ve parklar ile bahçecilik ve yeşil tasarım şirketleriyle bir anlaşmanın imzalanmasını gerektiriyordu. Bu, atölye faaliyetlerine ev sahipliği yapmaya uygun tarihi bahçelerde uygulamalı egzersizler ve bilişsel ziyaretler yapılmasına olanak sağladı ve yönetim ve organizasyon becerilerini kazanmak ve tamamlandıktan sonra katılımcıların istihdamını kolaylaştırmak için uzman şirketlerde staj yapma olanağı sundu. eğitim kursu. Apgi (İtalyan parklar ve bahçeler derneği) ve Adsi (tarihi İtalyan evleri derneği) gibi derneklerin doğrudan katılımı, ziyaretler ve çalıştaylar veya eğitim staj yerleri olarak analiz ve çalışma faaliyetlerine 34 tarihi park ve bahçeyi dahil etti.

Emilia-Romagna Tarihi Evler Derneği başkanı Beatrice Fontaine, “Tarihi bahçeler ve parklar için sanatsal bahçıvanlar figürünün Tarihi Evler için çok önemli olduğunu söylüyor, bu nedenle Bölgeye bu girişime inandığı için teşekkür ediyoruz. Teknik becerilerin yanı sıra uzmanlık ve disiplinler arası becerileri, bugün yeri değiştirilemeyen, gerçek kültürel ‘üretim tesisleri’ olarak tanımlayabileceğimiz, tarihi-sanatsal öneme sahip özel konutlarda bulunan yeşil alanları daha da geliştirmemize olanak sağlıyor. sosyal değer ve bölgeyle ayrılmaz bir şekilde bağlantılı bir ekonomi yaratmanın önemi”.

İtalyan parklarını ve kültürel açıdan ilgi çekici bahçelerini yenilemek ve yeniden geliştirmek için ulusal düzeyde tahsis edilen Pnrr kaynakları 190 milyon Euro’yu buluyor ve aynı zamanda sanatsal bahçıvanlar için özel bir mesleki eğitim faaliyeti de sağlıyor. Bölge, ulusal düzeyde paylaşılan standartla tutarlı olarak profesyonel figürü bölgesel yeterlilikler repertuarına yerleştirerek müdahale etti. Tarihi bahçeler ve parkların sanat bahçıvanı, tarihi, kamuya ait veya özel bahçelerin ve parkların korunması, yenilenmesi, bakımı ve restorasyonu sürecine, orijinal biçimlerine saygı göstererek ve tarihi, maddi kültür ve mimari özelliklerini geliştirerek müdahale edebilir. , çevresel, peyzaj, müdahale türüne en uygun teknik ve malzemelerin kullanılması yoluyla gerçekleştirilecektir.