Mercer: ‘2023 Yılı için ortalama toplam fiyat artışı beklentisi yüzde 61…’

Yahya

New member
Küresel insan kaynakları ve idare danışmanlığı firması Mercer, ‘2023 Fiyat ve Yan Haklar Araştırması’nın sonuçlarını deklare etti. Toplam 489 firmanın katıldığı araştırmanın neticelerina bakılırsa Ocak’ta yapılacak fiyat artış oranı ortalama yüzde 43 iken, tüm sene boyunca planlanan toplam artış ise ortalama yüzde 61. Ocak ayında fiyat artışı planlayan firmaların oranı yüzde 85 olarak karşımıza çıkıyor.

Türkiye’de yetenek idaresi, ölçme ve kıymetlendirme, çalışan bağlılığı ve tecrübesi, fiyat araştırmaları, taşınabilir işgücü (expat) idaresi danışmanlığı, yan haklar ve esnek yan haklar danışmanlığı, ferdi emeklilik planları ve aktüeryal değerleme bahislerinde insan kaynakları idare danışmanlığı hizmetleri sunan Mercer, ‘2023 Fiyat ve Yan Haklar Araştırması’nın sonuçlarını paylaştı. Toplam 489 firmanın katıldığı araştırmanın neticelerina nazaran şirketler 2023 yılı için fiyat artışını ortalama yüzde 61 olarak planlıyor. Firmaların yüzde 53’ü yılda bir defa, yüzde 42’si iki defa ve yüzde 5’i ise üç ve üzerinde artırım yapmayı hedefliyor.

Türkiye’den farklı dallardan firmaların iştirakiyle gerçekleşen araştırmanın neticelerina nazaran, 2023 yılı için en yüksek artış planlayan kesimler, ortalama yüzde 70,5 ile otomotiv ana sanayi, ortalama yüzde 68,6 ile güç, ortalama yüzde 67,3 ile üretim, ortalama yüzde 67,1 ile otomotiv tedarik sanayi ve ortalama 66,8 ile maden ve metal dalları olarak ön plana çıkıyor.

2022’de firmaların yüzde 96’sı ek fiyat artışı gerçekleştirdi

Mercer’ın araştırması’na nazaran; 2022 yılında ek fiyat artışı gerçekleştiren firmaların oranı yüzde 96 oldu. Bunun yanı sıra, firmaların yüzde 31’i 2022 yılında en az 2 sefer ek fiyat artışı gerçekleştirdi. 2021 yılında ise Türkiye’de ek fiyat artışı gerçekleştiren firmaların oranı yüzde 35 olmuştu. 2021 yılında yapılan ek artışlar da dahil edildiğinde tüm dallar genelinde ortalama piyasa ilerlemesinin yüzde 105’lik bir orana ulaşıldığı görülüyor.

Yan haklarda ödenekler arttı

Araştırmanın neticelerina bakılırsa; geçtiğimiz senelerda senede bir kere güncellenen yemek ve yol yardımı üzere sıkça kullanılan yan hak ödeneklerini firmalar 2022 yılında 2 yahut 3 kez artırdı. Tüm şirketler içinde günlük yemek çeki fiyatları ortalamada 84 TL’ye, günlük yol ulaşım ödenekleri ise ortalamada 51 TL’ye yükseldi. Mevcut piyasa şartlarına karşı firmalar çalışanlarına sağladığı yan hak uygulamalarının çeşitliliğini artırdı. Bunlar içinde esnek yan haklara geçiş ve daha sık uygulanan spot bonuslar öne çıkan uygulamalar oldu. Well-being çerçevesinde (psikolog, diyetisyen, spor kulübü üyelikleri vb.) sağlanan yan hak uygulamalarının yanı sıra bilhassa IT rolleri için sağlanan uzun periyot teşvik uygulamalarının da arttığı gözlemleniyor.

“Yüksek enflasyon fiyat artışı beklentilerini yükseltmeye devam ediyor”

Mercer’ın hazırladığı Fiyat ve Yan Haklar araştırmalarının, firmalara piyasada pozisyonlarını denetim edebilme, fiyatlandırma ve yan haklar siyasetlerini gözden geçirme, işçi maliyetlerini faal yönetme, sektörel bazda karşılaştırmalar yapabilme ismine objektif bilgiler sağladığını, belirten Mercer Türkiye CEO’su Dinçer Güleyin, bu çalışmanın şirketlerin karar alma süreçlerini destekleyen kıymetli bir araç olduğunu tabir etti. Güleyin, “Türkiye’de bilhassa pandemi daha sonrasında yaşanan ekonomik dalgalanmalarla bir arada bu yıl daha fazla gördüğümüz yüksek enflasyon, çalışan tarafında fiyat artış beklentilerini de yükseltmeye devam ediyor. 2023 yılında şirketlerin çalışanlarına yapması beklenen toplam fiyat oranı artışı yüzde 61 olarak tespit edildi. Bunun yanı sıra yüksek enflasyon ve taban fiyattaki yüksek artışlar, yeni mezun fiyat düzeyini üst taraflı oynatırken, tertiplerdeki üst düzey rollerde benzeri düzeylerde artışlar yapılmadığı görüldü. Bu durum, Türkiye’deki yeni mezun ve genel müdür düzeyleri içindeki makasın 2021’e bakılırsa daraldığını gösteriyor” dedi.

“Son 16 yılın en yüksek küresel yetenek kıtlığı düzeyine ulaşıldı”

İş gücü piyasaları pandeminin tesirlerinden kurtulmaya çalışırken, tarihi bir düzeyde yetenek kıtlığı sorunu ile karşı karşıya olduğunun altını çizen Güleyin, “Son 16 yılın en yüksek küresel yetenek kıtlığı düzeyine ulaşıldı. Firmaların yüzde 75’i global olarak gereksinim duydukları yeteneği bulmakta zorluk çektiklerini bildiriyor. Bu oran, 2021 yılında yüzde 69 olarak karşımıza çıkmıştı. 2021’de kuvvetli bir toparlanma kaydettikten daha sonra, dünya 2023’de daha mütevazı bir ekonomik büyümeye hazırlanıyor. Korona virüs salgınının devam eden tesirleri, tedarik zinciri kesintileri, enflasyon ve Ukrayna krizi belirsizliğin devam etmesine niye oluyor. Dayanıklılık ve yılmazlık (Resilience) şirketler için birinci öncelik olmaya devam ediyor” dedi.