Kripto paraların müspet yükselişi devam ediyor

Yahya

New member
Kripto para piyasalarında hareketlilik devam ediyor. ABD ve AB iktisadından gelen enflasyondaki düşüş eğilimi gelişmeleriyle birlikte Fed ve ECB’nin para siyasetinde değişikliğe gideceği ya da faiz artırım suratını yavaşlatacağı beklentisi kripto para fiyatlarını üst taşımaya devam ediyor.

Küresel iktisat enflasyon meselesiyle uğraşını sürdürüyor. En ağır yarayı alan ABD ve AB ekonomilerinde enflasyon düşüş eğilimine girdi. Bundan dolayı piyasalardaki istikrar ögeleri da değişmiş oldu. Ons altın güç kazanırken gram altın tarihi yüksek düzeylere ulaştı. Petrol fiyatları düşen enflasyonla birlikte güçlendi. Fed ve ECB’den faiz indirimine yönelik yönlendirme ya da faiz artırım suratının yavaşlamasına yönelik beklentiler ortaya çıktı.

Tüm bu gelişmelere paralel olarak kripto para üniteleri yükselişe geçti. 3 haftadır yükseliş grafiği sergileyen kripto paralarda süreç hacmi bir daha 1 trilyon doların üstüne çıktı.

Kripto para üniteleri Kasım 2021’de gördükleri tarihi yüksek düzeylerden epey daha düşük düzeylerde süreç görüyor. Hem paranın vakit pahası birebir vakitte 2022 yılındaki yüksek enflasyon niçiniyle kripto para yatırımcılarının paraları büyük kayıplar yaşadı. Paralarının pahalanması için eski düzeylerine çıkmasının yanında kendi para ünitelerine yönelik olarak enflasyon oranını da üstüne koyup hesaplamaların bu türlü yapılması durumunda gerçek kârlılık ortaya çıkacaktır.

Bitcoin

Lider kripto para ünitesi Bitcoin’in 23 bin doları aşmasıyla öbür kripto para ünitelerini de hareketlendirdi. Bitcoin gün ortasında en düşük 22 bin 292 dolar, en yüksek de 23 bin 78 doları gördü. Şu sıralar yüzde 1’e yakın düşüşle 22 bin 721 dolar seviyesinde süreç görüyor. Kasım 2021’deki tarihi doruğunda uzaklığı yüzde 67 düzeyinde.

Ethereum

Uzun müddettir düşüş eğiliminde olan Ethereum yüzde 0,23 oranında primle 1633 dolar düzeyinde süreç görüyor. Ethereum gün ortasında en düşük 1607 dolar, en yüksek de 1663 dolar düzeyini gördü. 2021 Kasım’da gördüğü tarihi tepesinden uzaklığı ise yüzde 66 oldu.

bigpara.hurriyet.com.tr