Kripto paralar yükselişe geçti! Bu hafta kritik

Yahya

New member
Kripto para yatırımcılarının gözü Lider Biden’ın bu hafta imzalaması beklenen kararnamede olurken; uzmanlar kripto paraların bahtının muhakkak olabileceğini belirtiyor.

Bitcoin fiyatları, ABD Lideri Joe Biden’in kripto para kararnamesi imzalayacağına dair açıklamasının akabinde 42 bin doların üzerini gördü. Bitcoin 4 gündür yaşanan kıymet kaybından daha sonra dün olumluya dönerken; bugün içerisinde en yüksek 42 bin 413 doları gördü. En tanınan kripto para ünitesi olan Bitcoin, gün içerisinde 38 bin 424 dolara kadar gerilerken; saat 14:14 prestijiyle yüzde 9,35 yükselişle 42 bin 167 dolardan süreç görüyor.

Süreç hacmi en yüksek ikinci kripto para ünitesi olan Ethereum ise, bugün 2 bin 552 dolar ile 2 bin 773 dolar düzeyi içinde hareket ederken; şu dakikalarda yüzde 7,73 oranında yükselişle 2 bin 755 dolar düzeyinde hareket ediyor.

ABD Lideri Joe Biden’ın bu hafta içerisinde, ABD hükümetinin uzun müddettir beklenen kripto para stratejisini ortaya koyacak olan kararnameyi imzalaması bekleniyor. Bahse yakın kaynaklara bakılırsa Lider Biden’in imzalayacağı kararname, federal kurumlara dijital varlıklar için yapılması gerekebilecek potansiyel düzenleyici değişiklikleri, ulusal güvenliğe tesirlerini ve ekonomik tesirlerini kıymetlendirme bakılırsavi verecek.

KRİPTO PARALARIN YAZGISI BELİRLENECEK
Kadir Kurtuluş – Avrasya Blockchain ve Kriptopara Araştırmaları Derneği Lideri


İkinci Dünya Savaşı sırasında Bretton Woods mutabakatı ile dünya iktisat kurgusu belirlendi. Altın dolar bağlantısı ve doların rezerv para olması bu mutabakat ile sağlandı. Ardından Lider Roosevelt’in 1945 öldü. İkinci Dünya Savaşı’nın son aylarında Roosvelt’in yerine Lider Yardımcısı Truman’ın gelişi ile Japonya’ya atom bombası atıldı, NATO ve Varşova Paktı kurularak soğuk savaş devri başladı ve birfazlaca değerli gelişme peşi sıra geldi.

Günümüze geldiğimizde; mevcut iktisat kurgusunun ve para sisteminin çatırdadığını görüyoruz. Karşılıksız basılan para ölçüsü bilinememekte; özetlemek gerekirsesı 1944‘te başlayan ve 1971‘de genişleyen ve denetimini kaybeden sistemin sonuna gelindiğini görüyoruz. Tam bu sırada yaşanan Covid salgını, tüm ülkelerin ekonomik krize girmesi ve enflasyonla boğuşması ve nihayetinde Rusya-Ukrayna savaşı bir biçimde mevcut sistemin değişmesi için eksiksiz bir ortam sağladı. Çünkü iktisat kurgusundaki değişimlerin her vakit büyük salgınlar ve savaşlar daha sonrasında geldiğini görmekteyiz. Burada olaya komplo olarak bakıp Tümdengelim ya da olayların akışına nazaran bakıp Tümevarım yapabiliriz. Ancak geldiğimiz noktada tarih tekerrür ediyor ve dünya bir daha misal bir sonuca gidiyor.

Lider Biden’ın bu açıklaması tahminen tarihi bir açıklama olarak kayıtlara geçmeyecek lakin bu kararname daha sonrasında geliştirilecek tahliller Blockchain teknolojisi ve ötürüsıyla kripto paralara dayalı yeni iktisat kurgusunun temellerini atacak.

Şenay Zeren

bigpara.hurriyet.com.tr