Konut meblağları en epeyce artan ülke, yüzde 189’la Türkiye!

Yahya

New member
Uluslararası emlak danışmanlık şirketi Knight Frank, 2022’nin üçüncü çeyreği itibariyle konut meblağlarının en hayli artış gösterdiği ülkeleri deklare etti. Yüksek enflasyon ve liradaki kıymet kaybı, Türkiye’yi konut fiyat artışında tepeye taşıdı.

Knight Frank’ın 56 ülke ve bölgeyi kapsayan araştırmasına bakılırsa, 2022’in Ocak-Eylül periyodunda bundan evvelki yılın birebir periyoduna nazaran, Türkiye yüzde 189’luk oranla konut fiyatlarının en çok arttığı ülke oldu. İkinci sıradaki Estonya’da kelam konusu devirde fiyatlar yüzde 27,3 artarken, üçüncü sıradaki Macaristan’da artış oranı yüzde 23,7 oldu.

Konut meblağları, en hayli Güney Kore’de düştü

Sözcü’nün haberine göre; araştırmada, Türkiye’deki yüksek enflasyona dikkat çekilerek, nominal fiyat artışının yüzde yüzde 189,2 lakin gerçek fiyat değişiminin ise (enflasyondan arındırılmış) yüzde 57,6 olduğu açıklandı.

Konut fiyatlarının dünya genelinde en çok gerilediği ülke ise yüzde 7,5’luk düşüşle Güney Kore oldu. Hong Kong’da yüzde 7,1, Peru’da ise yüzde 4,7 gerileme yaşandı.

Knight Frank’ın dünyadaki 150 kenti kapsayan küresel konut meblağları endeksi 2022 üçüncü çeyrek neticelerina da Türk kentleri damga vurdu.


İstanbul’da fiyatlar yüzde 212 arttı

Son bir yıllık fiyat artışına bakıldığında dünyada konutların en çok paha kazandığı yer, yüzde 212.1 ile İstanbul oldu.

Ankara yüzde 196 ile ikinci, İzmir yüzde 185 ile üçüncü, Miami yüzde 28.6 ile dördüncü sırada yer aldı.

Rapora bakılırsa, Türk kentlerinin listede tepede yer alması, enflasyonun kelam konusu devirde yüzde 80’i aşması, artan inşaat maliyetleri ve arz eksikliğine bağlandı.