İş Bankası güç dalına süratli girdi

Yahya

New member
Türkiye’de son devirde en çok istek goren dalların başında güç geliyor. Yabancılar kadar yerli firmaların da yer aldığı bu dalın en yeni oyuncularından biri de İş Bankası Kümesi.Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olan İş Bankası, hatırlanacağı üzere 2012 yılının eylül ayında İş Güç Yatırımları A.Ş. isimli bir şirket kurmuştu.

Dünya’dan Kerim Ülker’in haberine bakılırsa Başta elektrik üretimi ve ticareti olmak üzere entegre bir güç portföyü oluşturmak maksadıyla kurulan bu şirket, hidrolik, rüzgar ve güneş üzere yenilenebilir güç kaynaklarına dayalı olacak biçimde elektrik gücü üretimi ile ticaretini yapan tesis ve şirketlere etmek hedefiyle faaliyetine başlamıştı.

Yılın son haftasında yani 28 Aralık’ta İş Güç Yatırımları’nın Aldo firması ile masaya oturduğunu ve büyük bir güç portföyüne ortak olacağını paylaşmıştık. İşte o mutabakat resmi olarak onaylandı ve İş Güç Yatırımları, Aldo Ailesi ile ortak bir şirket kurarak 38 güç şirketine birden ortak oldu.

Aralık sonundaki haberimizde hatırlayacağınız üzere Aldo Güç San. ve Tic. A.Ş. tarafınca yüzde 100 hisse sahibi olacağı biçimde kurulacak Soli GES Anonim Şirketi’nin sermayesini temsil eden hisselerin yüzde 50’sini İş Güç Yatırımları A.Ş. veya İş Güç Yatırımları A.Ş. tarafınca yeni kurulacak bir şirket tarafınca devralınacaktı. O iştirak artık hayata geçti.

Tamamı RES, GES ve HES

Peki İş Bankası Grubu’nun ortak olduğu güç yatırımları içinde hangileri var? Aslında liste pek uzun lakin size kimilerinin isimlerini vermek isterim. İştirak yapılan santraller içinde Kemal Helli GES Güç, Meryem Meral Başar GES Güç Üretim, Nazmi Kirazcı GES Güç, Talha Kurt Akpınar GES Güç, Denizli YCY Güç Üretim, Domaniç Güç Üretim, İnform Güç, Sincan Güç, Hitit Güneşi 3 Güç, Menzelet Güç Üretim öne çıkanlar. İş Enerji’nin paydaşlık kurduğu şirketlerin tamamı HES, GES ve RES yani yenilenebilir güç değdiğimiz rüzgar, hidro ve güneşe dayalı çevreci kaynaklar. Aldo Güç hakkında bilgi vermek gerekirse kurulan işbirliğinin gücü daha yeterli anlatılır diye düşünüyorum.

Temeli 1969 yılına dayanan Aldo Küme bünyesinde 2014 yılında kurulan Aldo Güç, Şanlıurfa, Kayseri, Yozgat, Nevşehir, Adıyaman, Çorum, Mersin, Bilecik, Kahramanmaraş üzere Türkiye’nin değişik bölgelerindeki 16 kente yayılmış santrallere sahip. Bilhassa güneşe dayalı santralleriyle öne çıkan Aldo Enerji’nin tamamladığı projelerdeki şurası gücü de 350 MW’ın üzerinde.

Enerji ‘İş’inde sürdürülebilir projelere odaklanacak

Gelelim İş Bankası’nın güçteki gelecek planlarına. Burada da eylül ayında verilen açıklama dikkat cazip. Sürdürülebilir yaklaşımın odaklanan İş Bankası Grubu’ndan yapılan açıklamada İş Enerji’nin hidrolik, rüzgar ve güneş üzere yenilenebilir güç kaynaklarına dayalı üretim yapan santrallere portföyünde yüklü olarak yer vermeyi hedeflemesi, İş Bankası’nın “sürdürülebilirlik” yaklaşımının bir modülünü oluşturan “yeşil ekonomi” dönüşümüne katkı sağlama anlayışını da pekiştirecek bir adım olarak tanımlandı.

Gruptan verilen bilgiye bakılırsa, geçen yıldan bu yana tedariki mümkün olan faaliyet noktalarının tamamında yenilenebilir güç kullanmaya başlayan İş Bankası, 2015 yılı daha sonrasında, elektrik üretim yatırımlarına yönelik yeni proje finansmanlarının tamamını yenilenebilir güç projelerine ayırdı. Bankanın toplam güç üretim projeleri portföyünün yüzde 75’i yenilenebilir güçten oluşuyor.patronlardunyasi.com