İPA: ‘İstanbulluların, Konuttaki Gündemi bir daha Geçim Sıkıntısı…’

Yahya

New member
İstanbul Planlama Ajansı (İPA) tarafınca hazırlanan İstanbul Barometresi’nin Kasım ayı raporu belirtildi. İstanbulluların konutta en hayli konuştuğu mevzu, ekonomik problemler olmaya devam etti. İstanbulluların kâfi besine erişebilecekleri konusunda ise kaygısı artıyor.

Geçinebildiğini belirten İstanbulluların oranı sadece yüzde 13,1. İPA tarafınca her ay tertipli olarak gerçekleştirilen İstanbul Barometresi araştırması İstanbulluların konuttaki gündemlerinden İstanbul ve Türkiye gündemine, his durumlarından ekonomik durumlarına kadar birfazlaca başlıkta İstanbul’un nabzını tutuyor. İstanbullularla telefon anketi yapılarak elde edilen datalar, kamuoyu ile paylaşılıyor.

“Ekonomik sorunlar’’ gündemi değişmiyor

Yeterli besine erişim konusunda kaygı artıyor


Katılımcıların yüzde %66’sı Kasım ayında kâfi besine ulaşabileceğinden kaygılı olduğunu belirtti. İştirakçilerin %70,3’ü ay içerisinde maddi yetersizlikler sebebiyle istediği besinleri alamadığını belirtti. Geçen aya göre incelendiğinde bu oranda artış görüldü. bununla birlikte iştirakçilerin %62,4’ü Kasım ayında kâfi besine ulaşamadığı için porsiyonlarını küçülttüğünü belirtti.

İstanbulluların sadece yüzde 13’ü geçinebiliyor

Araştırmaya nazaran, Kasım ayında iştirakçilerin %47,9’u geçinemediğini belirtti. Kasım ayında iştirakçilerin %23,8’i kimi ödemeleri yapamadığını ve borca girdiğini, %24,1’i aslında pek geçinemediğini, %39’u kıt kanaat geçinebildiğini, %13,1’i ise geçinebildiğini ve kenara da para koyabildiğini belirtti. Geçen aya bakılırsa bakıldığında geçinemediğini belirtenlerin oranında artış görüldü.

İstanbulluların mutsuzluğu artıyor

Katılımcılara Kasım ayındaki his halleri soruldu ve 10 üzerinden değerlendirmeleri istendi. İstanbulluların ortalama gerilim ve korku düzeyi 7,3 olarak ölçüldü. İştirakçilerin 10 üzerinden değerlendirmeleri istenen Kasım ayındaki ömür memnuniyeti düzeyi 4,9 olarak belirlenirken memnunluk düzeyi 5 olarak ölçüldü. Geçen aya göre bakıldığında iştirakçilerin memnunluk puanında düşüş görüldü.