İnşaat gereçleri endeksi tabana vurdu

Yahya

New member
İnşaat gereci kesiminin çatı kuruluşu Türkiye İnşaat Gereci Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) aralık ayına ait İnşaat Gereçleri Sanayi Bileşik Endeksi’ni bugün yayınladı. Buna nazaran; Bileşik Endeks, yılın son ayında 0,01’lik gerilemeyle 69,51 puan düzeyine geriledi.

2022 yılı nisan ayından beri gerileyen endekste bu durum yılın son ayında neredeyse durağanlaşırken 2021 yılı ağustos ayından itibaren gerileme sürecine giren İnanç Endeksi ise birinci defa artış gösterdi.

Türkiye İMSAD’dan yapılan açıklamada, İnşaat Gereçleri Sanayi Bileşik Endeksi’ndeki gerilemenin yavaşlamaya başladığı belirtilerek dayanak paketlerinin iç talebi artıracağı vurgulandı.

2022’nin son ayında üretimde de besbelli bir gerilemenin yaşandığındı belirtilen endekse nazaran, faaliyetler giderek durağanlaştı. İç talepteki düşüşlerin ana niçini olarak mevsimsel tesirler ön plana çıkarken dış talepteki yavaşlama da faaliyetler üzerinde olumsuz tesir yarattı.

Ancak son periyotta açıklanan birfazlaca dayanak paketinin iç talebi ve satışları kış aylarında desteklemesi bekleniyor. Türkiye iktisadına ait inanç düzeyi değişmezken inşaat dalına ve inşaat gereçleri endüstrisine olan inanç sonlu olarak arttı. Buna bağlı olarak ihracat pazarlarına olan inanç de aralık ayında üst istikamette ilerleme kaydetti.

Güven Endeksi’nde yaşanan kelam konusu müspet durum, yeni yıla yönelik optimist bir tablo yarattı ve yeni yılda bilhassa iç pazarda hareketlilik beklentisini destekledi. Öte yandan, önümüzdeki üç aya ait alınan yurt içi siparişler yavaşlayarak azalmaya devam etti.

patronlardunyasi.com