İnfo Yatırım’dan Haftalık Makro Bülten; Haftaya Merkez Bankalarının Faiz Kararları Piyasaya İstikamet Verecek

Yahya

New member
Önümüzdeki hafta ABD, İngiltere ve Türkiye’nin Merkez Bankaları faiz kararlarını açıklanacak. Piyasaların gözü kulağı Merkez Bankalarından gelen kararlara ve açıklamalarda olacak.

Powell Belirsizlikleri Ortadan Kaldırdı

14 – 15 Aralık’taki Fed faiz sonucuna ait tutanaklarda daha şahin tavır sergileyen Fed daha sonrası piyasalar Fed’in 50 baz puan faiz artırımını fiyatlamıştı. Fed, enflasyon ve omicron varyantı kaynaklı gelişmeler ile faiz artırımını hızlandırıp, bilanço küçültmeye gidileceğini belirtmişti. Ocak ayındaki Fed sonucunda faiz değişmese de Mart ayında faiz artırımına ait şahin bildiriler verilmişti. Fakat Rusya – Ukrayna krizi gündeme bomba üzere düştü. Jeopolitik gerginlikle Fed’in faiz artırımını öteleyeceği görüşü ağır basarken, Fed Lideri Powell belirsizlikleri ortadan kaldırdı. Powell, ”Faiz artırımı için Mart ayı uygun” dedi. Fed faiz sonucu 16 Mart’ta açıklanacak. Faiz sonucu akabinde Powell mikrofonların başına geçecek.


TCMB’den Faiz Değişikliği Öngörmüyoruz

17 Mart Perşembe günü saat 14:00’da TCMB faiz sonucu açıklanacak. Aralık ayındaki karar metnini baz alırsak TCMB’den faiz değişikliği ön görmüyoruz. Faiz sonucundan çok karar metninin ön plana çıkacağını düşünüyoruz. Geçtiğimiz TCMB metinlerinde ‘liralaşma ve heteredoks politika’ vurgusu yapılmıştı. Aralık ayındaki metne ek olarak Rusya – Ukrayna içindeki jeopolitik risk, güç ve besin meblağları kaynaklı yüksek enflasyon sebebiyle TCMB’nin bu ay da son iki ayda olduğu üzere faizi pas geçmesini bekliyoruz.

Gözler İngiltere’de

Rusya – Ukrayna gerginliği ile birlikte Rusya’ya en çok yaptırım uygulayan ve Ukrayna’yı destekleyen ülkelerin başında İngiltere geliyor. Daha öncesinde güç fiyatlarındaki artışla yüksek enflasyon açıklayan ve gelişmiş ülkeler içerisinde birinci faiz artırım iletisi veren ülke hiç elbet İngiltere’ydi. Son iki ayda yapılan faiz artışları ile 2004 yılından daha sonra birinci kere iki defa üst üste faiz artırımı yapıldı. Piyasalar İngiltere’den bu ay faiz artırımı beklemese de mümkün faiz artırımı sürpriz olmayacaktır.


Yasal İkaz

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy idare şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri içinde imzalanacak yatırım danışmanlığı kontratı çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu niçinle, yalnızca burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım sonucu verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İnfo Yatırım