İMSAD: İnşaat gereçleri yıllık ihracatı dış pazardaki zayıflamanın tesiriyle 34,3 milyar dolar oldu

Yahya

New member
Türkiye İnşaat Gereci Sanayicileri Derneği’nin (Türkiye İMSAD) hazırladığı Dış Ticaret Endeksi’nin ekim ayı sonuçları belirtildi. İnşaat gereçleri ihracatı ekimde 2,49 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracat, paha bazında yıllık 34,3 milyar dolar, ölçü bazında yıllık 59,97 milyon ton olurken ortalama ihracat ünite fiyatı da düşüş eğilimine girdi.

İnşaat materyali kesiminin çatı kuruluşu Türkiye İMSAD tarafınca hazırlanan İnşaat Materyalleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi’ne nazaran ihracat, eylül ayının akabinde ekimde de düştü. Aylık ve yıllık ihracat büyüklükleri geride kalan iki ayda gerileme eğilimi gösterdi. Yurt dışı pazarlarda başlayan zayıflamanın ihracat üstündeki tesiri ekim ayında besbelli biçimde ortaya çıktı. Buna bağlı olarak inşaat gereçleri sanayi dış ticaret performansı ekim ayında 2,49 milyar dolarla bedel olarak bu yılın en düşük ikinci aylık ihracatı olarak kayıtlara geçti. İhracat geçen yılın ekim ayına nazaran bedel olarak yüzde 10,6 oranında düştü.

İhracat ölçü olarak geçen yılın ekim ayına göre yüzde 21,9 azalarak 4,18 milyon tona geriledi ve bu yılın en düşük ihracatı gerçekleşti.

İnşaat gereçleri sanayi ortalama yıllık ihracat ünite fiyatı ekim ayında geçen yılın birebir ayına göre yüzde 13,5 arttı. 2021 yılı ekim ayında ortalama ihracat tutarları 0,52 dolar/kg iken 2022 yılı ekim ayında 0,59 dolar/kg düzeyine çıktı. Ortalama ihracat ünite fiyatının da düşüş eğilimine girdiği gözleniyor.

Yıllık ihracat 35 milyar dolardan döndü

Ağustos ayında 35 milyar dolara epey yaklaşan yıllık (son 12 aylık) ihracat istikamet değiştirerek düşüş eğilimine girdi. İnşaat gereçleri yıllık ihracatı ekim ayında 34,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracat ölçü olarak ise yıllık 59,97 milyon tona indi. Ortalama yıllık ihracat ünite fiyatı 0,57 dolar/kg düzeyinde bulunuyor.

Pazarlardaki yavaşlamanın tesiri, ihracatta ölçü ve paha olarak yaşanan düşüşlerde besbelli olarak hissedildi. Geçen seneye nazaran daha yüksek olan ünite fiyatlar, ihracatın kıymet olarak büyüklüğünü desteklemeyi sürdürdü. Fakat ünite fiyatlarda da düşüş başladı.

İthalat gerilemeye karşın yüksek seviyede

Ekim ayında inşaat materyalleri ithalatı gerileyerek 867 milyon dolara düşmesine karşın geçen yılın ekim ayının yüzde 35 üzerinde gerçekleşti. İthalat bedel olarak yüksekliğini koruyor.

İnşaat gereçleri ithalatı ölçü olarak ise kıymetli ölçüde gerileme kaydederek 274 bin 162 tona indi. İthalat ünite fiyatı evvelki aylara göre yükselerek 3,16 dolar/kg oldu.

Alt dallarda de zayıflama eğilimi öne çıkıyor

2022 yılı ekim ayında giderek yavaşlamaya ve gerilemeye dönüşen inşaat gereçleri ihracat performansında yalnızca üç alt kesimde bedel olarak artışlar oldu. Fakat kelam konusu artışlar daha epeyce ünite fiyat artışlarından kaynaklandı. Ölçü olarak ise düşüşler yaşandı.

bu vakitte sekiz alt eser kümesinin yedisinde, ihracat ünite fiyatları 2021 yılı ekim ayına nazaran yüksek gerçekleşti. Global emtia ve son eser meblağları gerileme eğilimine girmiş olmakla birlikte hala geçen yılın fiyatlarının üzerinde bulunuyor.

2022 yılı ekim ayında prefabrik yapıların ortalama ihracat ünite fiyatlarında 2021 yılı ekim ayına bakılırsa gerileme yaşandı. Mineral mamüllerin ortalama ihracat ünite fiyatı geçen yılın birebir ayına göre yüzde 26, demir çelik mamüllerin ortalama ihracat ünite fiyatı geçen yılın birebir ayına bakılırsa yüzde 10,4 daha yüksek düzeyde bulunuyor. Metal bazlı mamüllerin ortalama ihracat ünite fiyatı yüzde 7,3, ağaç ve ahşap eserleri ortalama ihracat ünite fiyatı yüzde 8,9 arttı. Kimyasal bazlı mamüllerin ortalama ihracat ünite fiyatlarındaki artış yüzde 7,5 oldu.

Sekiz alt eser kümesinin beşinde ihracat, ölçü olarak geçen yılın ekim ayının altında gerçekleşti. Üç alt dalda ise ihracatta ölçü olarak artış kaydedildi. Ölçü olarak gerçekleşen düşüşlerde geçen yıl yaşanan yüksek artışların baz tesirleri görülüyor.

bu vakitte ölçü olarak ihracat düşüşleri geçen yılın tıpkı devrine nazaran demir çelik mamüllerinde yüzde 29,9, mineral, taş ve toprak mamüllerinde yüzde 21,7 oldu. Metal bazlı mamüllerin ihracatı yüzde 20,2, yalıtım gereçlerinin ihracatı yüzde 6 azaldı.

2022 yılı ekim ayında sekiz alt eser kümesinin üçünde ihracat 2021 yılı ekim ayına göre kıymet olarak yükseldi. Beş alt eserin ihracatı ise kıymet olarak azaldı.

İhracat bedel olarak kimyasal bazlı eserlerde yüzde 13,8, ağaç ve ahşap mamüllerinde yüzde 14,6, elektrik gereçleri ve teçhizatlarında yüzde 3,1 oranında artarken demir çelik mamüllerinde yüzde 23, metal bazlı eserlerde ise yüzde 14,3 azaldı.