İhracat yüzde 40'ın üzerinde, Paris'te tanıtım turu başlıyor

abastard

New member
Campania'yı Koruma Konsorsiyumu DOP buffalo mozzarella ihracata odaklanmakta ve yurtdışındaki tanıtım girişimlerini çoğaltmaktadır. La Bufala Campana, Fransa'dan Japonya'ya giderek daha fazla dış pazarlara yöneliyor ve bu pazarlar aynı zamanda Konsorsiyumun faaliyetlerinin gelişim stratejisinde de merkezi hale geliyor. Sektörün ihracatı aslında 300 milyon avroyu aştı ve ilk kez toplam üretimin %40'ını aştı.

DOP mozzarella'yı farklı kıtalara taşıyacak uluslararası tur, 25 Şubat Pazar günü, 'Paris Expo Porte de Versailles' mekanlarında 'Salon du Fromage'ın açıldığı Paris'ten 27 Şubat'a kadar başlayacak. Sergiye Campania'dan Buffalo mozzarella, İtalyan şirketlerinin (ICE) yurtdışında tanıtımı ve uluslararasılaştırılması amacıyla Ajansın düzenlediği karma sergi kapsamında Salon 7.3, E037 numaralı stantta katılacak. Fransa, Bufala PDO'nun ihracatında ilk pazarı temsil ediyor ve toplamın yaklaşık üçte birini karşılıyor. Fransızlar dünyadaki en büyük peynir severler arasında yer alıyor: 2021'de kişi başına yaklaşık 29 kg peynir tüketiyorlardı ve bu miktarın ortalama 1,9 kg'ı mozzarellaydı; rapora göre Alpler genelinde tercihler arasında üçüncü sırada yer alan bir ürün. 2023, Fransa Agrimer.

Konsorsiyum başkanı Domenico Raimondo, “Sektörümüz Paris'teki etkinliğe hâlâ zor bir senaryoyla geliyor” diyor. Aslında 2023 yılı, 55.707 ton olan PDO Campania buffalo mozzarella üretiminde 2022 yılına göre yüzde 0,28'lik bir düşüşle hafif bir düşüşle sona erdi.


Ancak ihracattan cesaret verici işaretler geliyor: Intesa Sanpaolo Bölge monitörüne göre 2023'ün üçüncü çeyreğinde Campania'dan buffalo mozzarella yüzde +10'luk bir artış elde ederken süt ürünleri tedarik zinciri yüzde +3'te durdu. Başkan Raimondo şöyle açıklıyor: “Ürünümüz dünyanın her yerindeki masalarda giderek daha popüler hale geliyor ve ihracatlar, Konsorsiyumun yatırım yapmaya karar verdiği temel bir varlığı temsil ediyor.”

Uluslararası misyonun diğer aşamaları zaten planlandı. 5 – 8 Mart tarihleri arasında Konsorsiyum, Japonya'nın ana ticaret fuarı ve tüm Asya Pasifik bölgesi için büyük ticari çekiciliğe sahip bir etkinlik olan Tokyo'daki 'Foodex'e katılacak. Avrupa Birliği'nin yönlendirmesi altında takvimde PDO ürün sistemine yönelik bir dizi tanıtım etkinliği planlanıyor.

18 – 21 Mart tarihleri arasında İspanya'ya, uluslararası tarım-gıda sektörünün ana aktörlerinin yer aldığı iki yılda bir düzenlenen Barselona'daki 'Alimentaria' sergisine (Salon 3, kat 0, stant 500) taşınıyoruz. Konsorsiyum ayrıca Campania Bölgesi ile işbirliği içindeki girişimleri de teşvik edecek. İspanya en umut verici pazarlardan birini temsil ediyor ve bugün Bufala PDO ihracatının yüzde 5'ini oluşturuyor. 7 – 10 Mayıs tarihleri arasında Parma'daki 'Cibus'un başrol oyuncusu olmak için İtalya'ya dönüyoruz.