IEA: Global kömür tüketimi bu yıl en yüksek düzeye çıkacak

Yahya

New member
Ulusları kirli fosil yakıtlardan vazgeçirmeyi amaçlayan savlı global gayelere karşın, dünya kömür tüketimi bu yıl şimdiye kadarki en yüksek düzeye çıkacak.

Hürriyet gazetesinden Özge Esen’in haberine göre; Uluslararası Güç Ajansı’nın (IEA) yıllık yayımlanan Kömür 2022 raporuna bakılırsa, global kömür kullanması bu yıl geçen yıla göre yüzde 1.2 artacak. Kömür tüketimi bir yılda birinci sefer 8 milyar tonu aşarak 2013’teki rekor tüketimin üzerine çıkacak. Gelişmiş ekonomilerdeki düşüşler, Çin ve Hindistan üzere gelişmekte olan Asya pazarlarındaki taleple dengelendiğinden, tüketimin 2025 yılına kadar muhtemelen bu düzeyde kalacağı da belirtiliyor.

Türkiye’de ise artan doğalgaz fiyatları ile birlikte kömür kullanması da artmaya başladı. Eylül ayında yayınlanan TÜİK bilgilerine nazaran linyit kömürün satışı arttı. Buna bakılırsa, eylülde katı yakıtların toplam satılabilir üretim ölçüleri, linyitte 6 milyon 653 bin 341 ton, taş kömürü kokunda 409 bin 929 ton ve taş kömüründe 129 bin 410 ton oldu. Linyitte satılabilir üretim eylülde bundan evvelki aya nazaran yüzde 3,7, geçen yılın tıpkı ayına göre yüzde 3,3 arttı. Taşkömürü satılabilir üretimi Eylül ayında bundan evvelki aya nazaran yüzde 2,6 azalırken bundan evvelki yılın birebir ayına göre yüzde 5,6 arttı. Taşkömürü ithalatı ise Eylül ayında 3 milyon 225 bin 543 ton olarak gerçekleşti.

Ember’ın Türkiye, Ukrayna ve Batı Balkanlar Sorumlusu Ufuk Alparslan, elektrik üretimi kaynaklı kömür kullanmasında artış olduğunu belirterek, “Bazı ülkeler nükleer ve doğalgazdan elektrik üretiminde meşakkat yaşadığı için son periyotta kömüre yükleniyor. Savaş niçiniyle gaz fiyatlarının yükselmesi de kömür santrallarının daha fazla tercih edilmesine niye oldu.Sanayi, ısınma üzere alanlarda ise kömür talebinde önemli artışlar olmadı” dedi. Türkiye’de de kömürden elektrik üretiminde artış olduğuna değinen Ufuk Alparslan, fiyat tabanı artırılınca ithal kömür santralleri daha fazla çalışmaya başladılar” halinde konuştu.

bigpara.hurriyet.com.tr