ICE: Doğal gazda hudut fiyat ugulanırsa AB dışına taşınabiliriz

Yahya

New member
Intercontinental Exchange (ICE) Avrupa Birliği’nin doğal gaz fiyatına hudut getirilmesine yönelik bir plan üzerinde muahedeye varması halinde kendi doğal gaz ticaret merkezini AB dışına taşımayı değerlendireceği ihtarında bulundu.

AB’nin “piyasa düzeltme mekanizması” olarak isimlendirdiği fiyat hududu için yazılı açıklama yapan ICE, “Eğer AB üyeleri piyasa düzeltme sisteminin müşterilere ve piyasa altyapısına test ve risk idaresi için vakit tanımadan çabucak uygulanmasında anlaşırlar ise, ICE de piyasa operatörü olarak tüm seçenekleri kıymetlendirir. Bu seçenekler içinde Hollanda’daki piyasanın hala devam edip etmeyeceği de yer alır” dedi.

ICE’nin Hollanda’daki TTF piyasası Avrupa’da likiditesi en yüksek olan vadeli gaz piyasası.

AB Komitesi üye ülkelere TTF’de gelecek ay vadeli kontratlarda gaz fiyatının 275 euro/MWh düzeyini iki hafta aşması halinde ve 10 gün müddet ile LNG referans fiyatının 58 euro üzerine çıkmkası halinde piyasa düzeltme sisteminin uyguyamaya girmesini önermişti.

AB üyesi ülkelerin güç bakanlarının pazartesi günü yapacakları görüşmede bu teklif üzerinde mutabakatları halinde fiyat hududu 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek.

foreks.com