Hangi Bilgisayar Dilini Öğrenmeliyim ?

Bakec

Member
Hepimiz yazılım dili öğrenmek istemişizdir, ama başlarda hangi dilden başlamalıyım gibi sorunlar kafanızı karıştırıyor olabilir. Bu yazımızda sizlere hangi yazılım dilini nasıl öğreneceğinizi söyleyeceğiz.
Hayallerinizi yapacağınız dili seçin bu yöntem sıkılmamaıza sebep olacaktır. Çünki yazılım çok uzun bir seriven kafanızda yeni bir dünya oluşturmuş olacaksınız. Mesela mobil uygulamala yapmak istiyorsunuz ve genel olarak işe yarayan bir dil derseniz sizlere java ve pyhton derim android uygulamaları yapabilir, web sitesi yapabilir, masa üstü uygulaması gibi bir çok seçenekte şeyler yapabilirsiniz.


Hacker olmak için hangi dili öğrenmeliyim? Aslında bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişir. Ama şu garantidirki başarılı bir hackerin alt yapısında başarılı bir yazılımcı bulunur. Bloglarımıza yakında bizlerde hack alanında konu açıp sizleri geliştireceğiz zaten. Hacker için bence web programlama ve pyhton dillerini sağlam bilmelisiniz. Gerekli hack araç gereçlerini yapabilmeli temel açıkları ve lab. kurulumunu öğrenmelisiniz.


Oyun yapmak için hangi dil? Bazılarınızın hayallinde 3D güzel bir oyun olabilir baştan şunu söyleyim 3d oyun yapmak öyle kolay değil tasarımdan, koduna, kodundan yapay zekasına gibi bir çok şeyde bir ekibiniz olmalı ama yinede çok başarı= 3D oyun olabilir(Üst seviye gta5 gibi bahsetmiyorum tabi gta5 gibi bir oyun tek kişi ile 10 yılda kodlanamaz.) Oyun için genel olarak oyun editörlerini de iyi bilmelisiniz ondan sonra c veya c++ seçebilirsiniz.


Robot vb şeyler yapmak için hangi dili öğrenmelisiniz? Burada aurdino dan bahsedeçeğim aurdino ya basitçe bilgisayar diyebiliriz verilen komutlarla araba, akıllı ev sistemi vb bir çok şey yapabilirsiniz. Bunun için basitleştirilmiş C++ bilmeniz gerekiyor.
Yazılım dilini öğrenmeye nasıl başlarım? Bunun cevabı ilk olarak algoritma yani ileride başarılı uygulamalar yapmak için algoritmanız iyi olmalı ondan sonra değişkenler döngüler diye gidip temel kullanılmarlı öğrenip basit