Gece Bülteni: ‘Risklerin Ortak Noktası Enflasyon…’

Yahya

New member
Rusya’nın işgali; bölgeden tahıl ve emtia arzının azalmasına, tedarik zahmetlerinin artmasına yol açtı. Ukrayna’nın müttefiklerinin Rusya’ya mali yaptırımlar uygulaması; güç ve emtia fiyatlarının yükselmesine, ulaştırma ve tedarik yollarının daralmasına niye oldu. Merkez bankaları yılın birinci yarısından itibaren besin ve emtia fiyatlarının normalleşmesinin dezenflasyon sürecini destekleyeceğini düşünüyordu.

Merkez bankalarının enflasyon amaçlarının tutması için işgalin sona ermesi, mali yaptırımların kalkması gerekiyor. Ya da Fed Lideri Powell’ın dün iktisat sunumunda belirttiği üzere şiddetli enflasyonu yavaşlatmak için kısa vadeli faiz oranlarını beklenenden daha fazla ve daha süratli artırmak gerekebilir. Fed geçen hafta gerçekleştirdiği görüşmede yalnızca bir üye yarım puanlık artış istikametinde oy kullanmıştı. Ama Fed Lideri Powell bir ya da daha fazlaca görüşmede daha fazla faiz artırıp agresif hareket edebileceklerini deklare etti, bu açıklamalar öbür Fed üyelerini de cesaretlendirecektir.

Dolar endeksi güçleniyor

Dolar endeksi Cuma günü St. Louis Fed Lideri Bullard’ın yıl sonu Fed faizinin %3’ün üzerinde olmalı açıklaması ile yükselerek kapatmıştı. Yeni haftaya ise Fed Lideri Powell’ın Fed’in gerekirse faiz artırımında daha fazla ve daha süratli olabileceğini açıklamasıyla yükselerek başladı. ABD tahvil faizlerinin süratli bir biçimde artış gösterirken, AB’nin Rusya’ya petrol ithal etmemek için çalışmada bulunduğunun açıklanması Brent petrolü 115 $ düzeyine yükseltti. Bu hafta ile bir arada Kur Muhafazalı Mevduat dönüşlerinin de başlayacak olması, yurt haricinde doların güçlenmesine uygun bir müddetcin olması Dolar/TL’de 15’in bir daha zorlanmasını birlikteinde getirebilir.

Süreç hacminin sonlu kalması…

BIST100, 2022 yıl içi en yüksek düzeylerini yenilemeye devam ediyor. Kıymetli direnç düzeylerinin geride kalması yeni alıcılar getirmesine rağmen, son iki süreç gününde yaşanan yükselişte süreç hacmi 26 milyar TL ile düşük kaldı. Yeni alıcılara karşın süreç hacminin bu düzeylerde gerçekleşmesi, momentumun zayıflığını göstermektedir. Kısa vadeli direnç noktası olan 2200’ün mevcut süreç hacmi ile geçilmesi sıkıntı olabilir. 2200’den gelecek kar realizasyonlarında 2147 ve 2115 dayanak düzeylerinde satışlar karşılanabilir. 2200 direnç düzeyi kuvvetli bir hacimle aşılması durumunda ise 2400’de bulunan ana tepeye yönelim devam edebilir.

Nisan vadeli BIST30 kontratı

2370-2410 bölgesinin üzerinde üç günlük artı kapanış, ortalamalar üzerinde yükselişin sürmesi kısa vadeli güçlenmenin devam edeceğini göstermektedir. Kısa vadeli orta direnç noktaları olan 2463 ve 2518’den orta realizasyonlar gelebilir, ana direnç noktası ise 2567’de bulunmaktadır. Dirençten satışlar 2413 ana dayanak düzeyinden karşılandığı sürece yükselen trend bozulmayacaktır.

Nisan vadeli Dolar/TL

Kırmızı ortalama 15.23 ile 15.32’de bulunan fibonacci direnç düzeyi içinde sıkışma dün de devam etti. Mavi ortalama 15.09’dan yükselişe geçerek 15.23 takviyesi kırılması durumunda ana dayanak nazaranvi gorebilir. 15.32 direncin kırılması ise 15.74’ün bir sefer daha test edileceğinin işareti olabilir.

Yasal İhtar

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy idare şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri içinde imzalanacak yatırım danışmanlığı mukavelesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu niçinle, yalnızca burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım sonucu verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÜNLÜ & Co