Gece Bülteni: ‘Powell Değişim Sinyali Vermedi…’

Yahya

New member
Fed Lideri Powell Temsilciler Meclisi’nde yarıyıl para siyaseti sunumunu gerçekleştirdi. Artan jeopolitik belirsizlikler, ECB ve Fed’in faiz artırımının toplam büyüklüklerine yönelik beklentileri azaltmıştı. Fed Lideri Powell, piyasa beklentilerini karşılar nitelikte Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ABD iktisadı üzerinde yüksek belirsizlik oluşturduğunu belirtti. tıpkı vakitte, yüksek enflasyonu dizginlemek için 16 Mart’ta gerçekleşecek faiz sonucu toplantısında faiz artırımlarına başlayacaklarını, yıl içerisinde 8,5 trilyon dolara ulaşan bilançonun daraltılacağını söylemiş oldu.

Powell, yüksek enflasyon ile bir arada son derece kuvvetli istihdam piyasasına nazaran daha yüksek faiz oranları olması gerektiğini vurguladı, enflasyonun büyümenin sürekliliği ve yeni istihdam için büyük risk olduğunu belirtti. Sunumda mali sıkılaştırmanın boyutuna ve suratına dair bir ipucu yer almadı. Mevcut belirsizlik ortamının Fed’in konumunu değiştirmediğini görüyoruz. 16 Mart’ta gerçekleşecek Fed toplantısında 25 baz puanlık faiz artışına gidilmesi bekleniyor. Fed’in Mart ayı toplantısı; Fed üyelerinin makroekonomik kestirimlerinin de açıklanacak olması niçiniyle başka bir değer taşıyor, Fed üyelerinin enflasyon ve faiz artırımı beklentilerine göre piyasalar yıl sonu faiz artırımı beklentilerini şekillendireceklerdir.

Bölgede en kuvvetli para ünitesi TL oldu

Rusya’nın işgalinin birinci haftasını bitiriyoruz. Doğu Avrupa ülkeleri ve Rusya, son bir haftada dolar karşısında kıymetli ölçüde paha kaybetti. Dolar karşısında; Ruble %24.36, Macar forinti %6.92, Polonya Zlotisi %6.52, Çek korunası %5,96 değer kaybı yaşadı. Türk lirası %1,94 bedel kaybı ile bölgede en az bedel kaybı yaşayan para ünitesi oldu. Türk lirası bölgenin kuvvetli para ünitesi bulunmasına rağmen jeopolitik risklerden etkilenmeye devam edecektir. 14.10 bu hafta içerisinde kıymetli bir direnç oldu. TL’de güçlenmenin devamı 14,10 direncinin korunmasından geçmektedir.

BIST100 toptan düşüyor, kademeli toparlıyor

BIST100 bu yıl içerisinde jeopolitik riskler kaynaklı 24 Ocak ve 24 Şubat’ta büyük düşüş yaşadı, bu iki büyük düşüş daha sonrasında da açığa satışta üst adım kuralı getirildi. 24 Ocak’ta ki düşüş, 4 süreç gününde geri almıştı. Rusya’nın işgali niçiniyle yaşanan düşüşün telafi edilmesi için 2016’ya ulaşılması gerekiyor. İşgal daha sonrasında yaşanan kademeli toparlanmanın devamında 2007 ve 2045 dirençlerine yönelim yaşanabilir. Lakin, Kiev’in işgal mümkünlüğü 2000 üzerinde kalıcı bir hareketi sınırlayacaktır.

Nisan vadeli BIST30 kontratı

2200 dayanağından gelen alımlar ile ana direnç bölgesine gelindi. Düşen ana kanal direnci 2282’den geriliyor, bu niçinle 2248-2282 aralığı da geçilmesi çok güç bir direnç bölgesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu direnç bölgesini kırılmasını sağlayacak bir iştirak oluşması, 2282 direncinin kırılması durumunda trend değişimi gerçekleşebilir. Gün içi takviye düzeylerimiz 2200 ve 2133, direnç düzeylerimiz 2244 ve 2282’dir.

Nisan vadeli Dolar/TL

Dolarda dün yaşanan yükseliş daha sonrasında RSI göstergesi tarafını üst çevirirken, MACD’nin gerilemesi bitmiş oldu. 14.85 direncinin takviye haline dönüşmesi realizasyon baskısının sonuna gelindiğini gösteriyor. 14,85 dayanak haline gelmesi ile 15,06 amaç direnç noktası olacaktır.

Yasal İhtar

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy idare şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri içinde imzalanacak yatırım danışmanlığı kontratı çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu niçinle, yalnızca burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım sonucu verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÜNLÜ & Co