Gece Bülteni: ‘Çözümsüzlük İstikrarsızlığı Artırıyor…’

Yahya

New member
Rusya’nın Ukrayna topraklarında ilerlemesine, müttefikler mali yaptırımları artırarak karşılık veriyor. İşgal niçiniyle bölgede emtia üretiminin azalması, tedarikin güçleşmesi emtia fiyatlarında rekorlar yaşanmasına niye oluyor, mali yaptırımlar ise yalnızca Rusya’yı değil tüm küresel büyümeyi olumsuz etkiliyor. Geçen hafta; Avrupa borsaları %7, Nasdaq %2.3, Dow ve S&P500 %1.3 düşüştü, dolar endeksi %2 yükseldi. Avrupa borsaları geçen hafta pandeminin başladığı Mart 2020’den bu yana en sert düşüşü yaşadı. İşgal bölgesine yakın borsalar ve para üniteleri daha sert kayıplar vermeye devam ediyor.

Petrol bir haftada %20 yükselirken, uzun vadeli tahvillerde düşüş ve değerli metallerde yükseliş devam ediyor. Risk alma iştahının gerilemesi inançlı limanlara yönelimi artırıyor. İşgal niçiniyle dünyaya yansıyacak enflasyonist etkiyi, merkez bankalarının bu yolla gelecek enflasyona nasıl bir karşılık vereceğini öngörmek çok güç. Bu hafta işgal bölgesinden gelecek haberler haricinde Perşembe günü açıklanacak ABD enflasyon verisi takip edilecek. İşgalin Fed üyelerinin ekonomik bekleyişleri üzerinde tesiri, gelecek hafta Fed’in PPK toplantısında belirli olacak.

Dolar/TL’de kademeli başlayan yükseliş

Geçen hafta boyunca direnç olan 14.10, Perşembe günü açıklanan enflasyon bilgileri daha sonrasında takviyeye dönüştü. 14.22 ve 14.35 dirençlerinin test edilip, 14.35’den realizasyon gerçekleşmesi kademeli bir yükselişin başladığını gösteriyor. 14.37 düzeyi volatilite açısından kıymetli olacaktır. 14.37 kırılması yükselişte momentumunun artmasına niye olabilir.

Dayanakların gücü test edilecek

BIST100 Cuma günü %1.61 düşüşle kapatmasına karşın haftayı %1.96 artışla tamamladı. Ukrayna’nın işgali daha sonrasında tüm kayıplar geçen hafta telafi edildi fakat getirilerin büyük bir kısmı korunamadı. Bu durum geçen hafta yaşanan yükselişin bir reaksiyon olduğunu gösteriyor. 2048’de bulunan düşen kanal direncinin satış üretmesi, düşen trendin tesirli olduğuna işaret etmektedir. Bu hafta dayanakların ön plana çıkacağını, dengelenmenin nerede olacağını takip edeceğiz. 1971 tüm seans içi dayanakların kesiştiğin noktadır. Cuma günü Avrupa borsaları %4.5 kıymet kayıpları ile kapatırken, BIST100 kayıp bakılırsaceli sonlu kalmıştı. 1971 ana takviyesi korunduğu sürece bu nazaranceli güçlenme devam edebilir. 1971 takviyesinin kırılması durumunda; 1922 geri çekilme, 1842’nin bir sefer daha gerileme mümkünlüğü doğar.

Nisan vadeli BIST30 kontratı

Perşembe günü düşen trendin üzerinde kapanış kalıcı olmadı ve Cuma günü bir daha düşen kanalın içerisine geri gelindi. Geçen hafta 2310 ana direncinin pek tesirli olduğunu, düşen trend içerisinde bir reaksiyon hareketinin gerçekleşip son bulduğunu gördük. Bu hafta 2274 düşen kanal direnci zirve olmak üzere 2207’de bulunan yatay takviyesi hakikat birinci etapta geri çekilmenin yaşanmasını bekliyoruz. Gün içi takviye düzeylerimiz 2227 ve 2207, direnç düzeylerimiz 2274 ve 2281’dir.

Nisan vadeli Dolar/TL

Cuma günü kırmızı ortalamanın test edilmesi daha sonrasında gelen kuvvetli alımlar ile 15.06’de bulunan direncin üzerinde kapanış gerçekleşti. Bugünde artı kapanış gerçekleşip, 15.06’nın dayanak haline gelmesi dolar lehine olan trend içerisinde yeni bir yükseliş dalgası başlatabilir ve 15.32 ile 15.74 hedeflenebilir. Geri çekilmelerde 14.85 artık çok kuvvetli bir dayanak olmuştur.

Yasal İhtar

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy idare şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri içinde imzalanacak yatırım danışmanlığı kontratı çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu niçinle, yalnızca burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım sonucu verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÜNLÜ & Co