Garanti Yatırım’dan Arçelik İçin ‘Endeks Üzeri Getiri’ Tavsiyesi…

Yahya

New member
Endeks Üzeri Getiri – 12A maksat fiyat: 175.0 TL

4Ç22’de marj güzelleşmesi muhtemel


Arçelik için 12-aylık amaç fiyatımızı, yaptığımız revizyonlar ve benzeri şirket çarpan güncellemesi sonucunda 122TL’den 175TL’ye yükseltiyor ve Endeks Üstü Getiri (EÜ) tavsiyemizi koruyoruz. Yeni maksat fiyatımız %52 artış potansiyeline işaret etmektedir.

Arçelik 2023T 4.7x FD/FVAÖK ve 2023T 8.8x F/K çarpanlarıyla memleketler arası benzerlerine göre sırasıyla %20 ve %18 iskontolu süreç görmektedir.

Son çeyrekte çift haneli FVAÖK marjı bekliyoruz

Artan hammadde fiyatları, güç ve lojistik maliyetlerindeki artışlar, ABD$’ı karşısında zayıflayan EUR ve kapasite kullanım oranının düşmesi üzere faktörler Arçelik’in 9A22’de FVAÖK marjının yıllık 2.4puan daralarak %8.7 bulunmasına niye olmuştur. 3.çeyrekle bir arada hammadde fiyatlarında ve lojistik maliyetlerindeki evvelki çeyreklere nazaran düzgünleşme ve kârlılığı sürdürmeye takviye olacak bir seviyede eser fiyat artışları son çeyrekte FVAÖK marjının kuvvetli kalmasını sağlayabileceğini düşünüyoruz. ARCLK için 4Ç22’de yıllık %56 artışla 35.2mlr TL gelir, 3.6mlr TL FVAÖK ve yıllık 2.4puan artışla %10.3 FVAÖK marjı hesaplıyoruz. 2023 yılının güçlü tüketim bölümü için talep daralmasının daha ölçülü bir seyirle devam edeceği, fakat karlılık marjlarının 2022’ye bakılırsa daha uygun olacağı düşünüyoruz. Ayrıyeten Arçelik’in toplam konsolide gelirler ortasında yabancı paranın hissesi yaklaşık %70 düzeyinde olup, Euro ve USD hissesi toplamda yaklaşık %33 düzeyindedir. EURUSD paritesinin üst istikametli hareketi Arçelik brüt karlılığını olumlu etkilemektedir. TL’deki paha kaybı, ihracat üzerinde olumlu bir tesire sahiptir.

Satın alma faaliyetleri

Arçelik bölgesel markalarla stratejik iştirakler gerçekleştirmekte, bilinirliği yüksek mahallî markaları satın alarak büyüme potansiyeli taşıyan coğrafyalarda varlığını artırmaktadır. 2016 yılında Dawlance’sı satın alarak Pakistan’da, 2019’da Singer Bangladesh’ı satın alarak Bangladeş’te, 2018’de Voltas markasıyla kurduğu iştirak ile Hindistan’da büyüyen Arçelik, Hitachi ile global pazarlarda varlığını artırmaktadır. Arçelik Rusya, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan, Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Belarus ve Moğolistan’da faaliyet gösteren
Indesit International JSC ve Whirlpool RUS LLC satın almıştır. Ayrıyeten Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’daki faaliyetlerini genişletmek gayesiyle Mısır’da buzdolabı ve fırın üretim tesisi yatırımı gerçekleştirmektedir. 3Ç22’de Arçelik’in toplam gelirleri ortasında yurtdışı payı%70 düzeyine olup, yeni satın almalar ile bu hissenin %80’e yaklaşacağını öngörmekteyiz.


Temettü ve Pay Geri Alım

Arçelik’in temettü siyaseti dağıtılabilir periyot kârının taban %50’siünin nakit ve/veya bedelsiz pay biçiminde dağıtılmasıdır. Arcelik için 2023 yılında %50 dağıtım oranıyla pay başına brüt 1.90TL temettü dağıtımı öngörmekteyiz. Arçelik, 1 Temmuz 21 tarihinde aldığı pay geri alım programı sonucu kapsamında, ödenmiş sermayesinin %10.19’une denk gelen 68.9mn adet hisse almış olup pay geri alımı kapsamında hala 66mn adet hisse alabilecek durumdadır.


Riskler:

i)
Yurt içi satışlarda gerileme

ii) İhracat pazarlarında finansal sorunlar

iii) Artan hammadde maliyetleri


Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy idare şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri içinde imzalanacak yatırım danışmanlığı kontratı çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu niçinle, yalnızca burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım sonucu verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Garanti Yatırım