Fuarlar, Arezzo’daki İtalyan Mücevher Zirvesi’nde, İtalyan mükemmelliği geleceğe bakıyor

abastard

New member
Küresel mücevher değer zincirinin öncüsü olan İtalyan mükemmelliğini teşvik etmek için gençler, sinerjiler ve sürdürülebilirlik. Bunlar, İtalyan Sergi Grubu (Ieg) tarafından Arezzo Belediyesi, Arezzo-Siena Ticaret Odası ve Arezzo Fiere e Congressi ile düzenlenen ve Arezzo Oditoryumu’nda sona eren İtalyan Mücevher Zirvesi’ne hayat veren temalar. 2021 yılında altın sektörünün önde gelen isimlerinin ve ticaret birliklerinin katılımıyla doğan Mücevher Zirvesi, üçüncüsünü gerçekleştiriyor ve yıl sonunda kalplerde buluşan sektör için referans etkinliği olarak kendini kanıtlıyor. Avrupa’nın en önemli kuyumculuk bölgesinde olup bitenleri değerlendirmek ve yeni stratejilerin ana hatlarını çizmek için. Pazar, ihracat, eğitim, nesil geçişi ve sürdürülebilirlik: Ulusal tedarik zincirine yönelik ana temalar, zorluklar ve fırsatlar Zirvenin gündeminde yer alıyor.

İtalyan Sergi Grubu Başkanı Maurizio Renzo Ermeti, “İtalyan Mücevherat Zirvesi ile İtalyan Sergi Grubu, İtalya’nın altın üretim bölgeleriyle ve özellikle de Ieg’in planlama ve öncü girişimleri paylaştığı Arezzo’yla olan bağı güçlendirmeyi amaçlıyor” dedi. Made in Italy’nin dünyadaki en iyi kuyumculuk ve teknolojilerini öne çıkaran Oroarezzo fuarı gibi Zirve, Arezzo şubesini kuyumculuk etkinliklerimizle giderek daha alakalı hale getirme kararlılığımızın bir teyidini temsil ediyor. Grup ile yerel sanayi arasındaki işbirliğinin yanı sıra Toskana bölgesinin, İtalyan mücevher endüstrisinin küresel pazardaki rekabet gücünü güçlendirmede oynadığı stratejik önemin tanınması”.

Gelecek, yeni nesillere ve onların sektöre yaklaşımlarına adanan birçok anların yer aldığı Arezzo etkinliğinin üçüncü edisyonunun tartışmasız kahramanıydı. Bunlar arasında, 2024 yılında kuyumculuk alanında eğitim kurslarını seçecek olan yerel ortaokulların en çok hak eden öğrencilerine 500 Euro değerinde burs sağlanmasına yönelik bir Confartigianato projesinin sunulması da yer alıyor. Confartigianato Kuyumcular ve Gümüşçüler’in ulusal başkanı Luca Parrini, profesyonel becerilere sahip insan gücüne duyulan ihtiyacın altını çizdi: Yalnızca Arezzo bölgesinde 1.000’den fazla şirket var.


Arezzo-Siena Ticaret Odası başkanı Massimo Guasconi’nin de altını çizdiği bir tema: “Bugün şirkette nitelikli profesyonel figürlere sahip olmak, yeni pazarlara açılmanın vazgeçilmez bir koşulunu temsil ediyor”. Skuola.net’in kurucu ortağı ve yöneticisi Daniele Grassucci’ye göre sektör, genç yetenekler için henüz ifade edilmemiş büyük bir çekici potansiyele sahip: Skuola.net’in Federorafi için Ieg’in desteğiyle gerçekleştirdiği ankete göre, neredeyse 1 ortaokul öğrencisi Her 3 okuldan biri bu sektördeki bir kariyere ilgi duyacaktır. Grassucci, “Teknik-pratik mesleklerin, onları icra edenler için iyi bir ekonomik-sosyal statüyü garanti edemeyeceği yönündeki çok yaygın inancın üstesinden gelmemiz gerekiyor. Durum kesinlikle böyle değil: sadece doğrudan ilgili kişilere söylememiz gerekiyor”, dedi.

Etkinlikte, Première di Oroarezzo yarışmasının Yetenekler kategorisinde En İyi Tasarım 2023 ödülü de Arezzo’daki Margaritone Kuyumculuk Enstitüsü öğrencisi Marta D’Ambrosio’nun rengarenk taşlarla süslenmiş ışınlarla çevrelenmiş opal kolyesiyle ödüllendirildi. Etkinlik, İtalyan kuyumculuk tedarik zincirinin ekonomik senaryolarını ve endüstriyel beklentilerini değerlendirmek için bir fırsattı. Orafi Confindustria Toscana Sud başkanı Giordana Giordini’nin de altını çizdiği gibi, Kovid sonrası dönemde kaydedilen rekor büyüme yüzdelerinin ardından istikrar adına yılı kapatmak üzere olan bir sektör. Günümüzün zorluklarıyla yüzleşmek için odaklanılması gereken üç faktör vardır: boyutsal büyüme, kültür, gelenek, yaratıcılık ve tasarım olarak anlaşılan miras ve uluslararasılaşma.

“Bu perspektiften bakıldığında, son yıllarda işlerimiz için büyük etkiye sahip birçok girişim geliştiren, örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nin büyük ölçekli perakende ticareti ile birlikte benzer girişimlerde bulunacağımız Buz Ajansı’nın desteği çok önemli bir kaldıraçtır. Fransa, İngiltere, Japonya ve Kanada’da girişimler var. Aynı zamanda Made in Italy’nin bir sonraki cephesi olacak Afrika gibi yeni pazarlar da değerlendiriliyor”; İtalyan mücevherlerinin yurt dışında iletişim ve anlatımının önemini hatırlatan Giordini şöyle konuştu: Buz Ajansı İhracat Sektörleri Merkez Müdürü Maurizio Forte’nin konuşmasının merkezinde uluslararasılaşma vardı: “Buz Ajansı, İtalyan şirketlerinin dış pazarlardaki varlığını güçlendirerek ve güçlenerek Made in Italy’nin bu önemli ayağına desteğini teyit ediyor. ticari birlikler ve ticaret fuarı ortaklarıyla yakın işbirliği içinde, uluslararası alıcıların İtalya’daki ana ticaret fuarlarına davet edilmesi”. Bu bağlamda Forte, Oroarezzo’nun Made in Italy altın ve mücevher üretimi için bir referans noktası temsil ettiğinin altını çizdi.


Zirvenin merkezinde ayrıca, ulusal Cna Orafi başkanı Arduino Zappaterra’nın belirttiği gibi, tedarik zincirindeki çeşitli oyuncular arasında sinerjinin ve deneyim ve iyi uygulamaların paylaşılmasının öneminin altını çizen sektör birlikleri vardı. “zanaatkar teknik bilgisinin sürekliliğini ve sektörün rekabet gücünü garanti edebilecek entegre bir eğitim, araştırma ve yenilik sistemi oluşturmak için” bölgeler arasında daha fazla diyalog kurulması ihtiyacı. Ayrıca derneklerde bir yenilenmenin hayata geçirilmesi ihtiyacı da ön planda. Tam olarak bu hedefe ulaşmak için Federpreziosi Gençlik Grubu oluşturuldu. Federpreziosi’nin ulusal başkanı Stefano Andreis, “Nesil geçişimizi oluşturan 42 yaşın altındaki girişimcilerden oluşan bir ekip. Bu seviyedeki bir toplantının geleceğe odaklanmak için ideal bir aşama olduğuna inandık” dedi.

Sürdürülebilirlik, 2023 İtalyan Mücevher Zirvesi’nin bir diğer ana temasıydı. Assocoral başkanı ve Federpreziosi Confcommercio başkan yardımcısı Vincenzo Aucella, mercan tedarik zincirine yönelik en son projeler ve haberlerden bahsetti. 30 yıl öncesine kadar mekanik olarak kayaların kazınmasıyla avlanan bir malzeme, bugün Akdeniz’in her yerinde belirli kurallara göre toplanıyor: mevsimsellik, sınırlı sayıda ruhsat, belirlenmiş günlük ve mevsimsel toplama miktarları, izlenebilirlik. Aucella şöyle açıkladı: “2019’da kendimize bu izlenebilirliği kaybetmeme hedefini belirledik. Böylece MadeinTorredelGreco kolektif markası doğdu. Şu anda 35 sertifika sahibi olan ve lansmanından 14 ay sonra 1.067 sertifika veren bir marka”.

Zirvenin sonunda IEG CEO’su Corrado Peraboni ve IEG Küresel Mücevher ve Moda Fuar Direktörü Marco Carniello, İtalyan Sergi Grubu’nun altın ve mücevher sektörüne yönelik 2024 atamalarını sundu. 19-23 Ocak tarihleri arasında Vicenzaoro Ocak, T.Gold ve VO Vintage ile Vicenza fuarında başlıyor ve ardından 11-14 Mayıs 2024 tarihleri arasında Oroarezzo ile Arezzo sergi merkezine taşınıyor. 11-14 Temmuz tarihleri arasında Sije’nin sırası Singapur Marina Bay Sands Expo & Convention Center’da, 6 – 10 Eylül tarihleri arasında ise Vicenzaoro Eylül ve VO’Clock Privè ile Vicenza’ya dönüyoruz. 2024’ün son etkinlikleri: Valenza Gem Forum, 10 Ekim’de Valenza Teatro Sociale’de; Jgt, Dubai’de, 12 – 14 Kasım tarihleri arasında Dubai Sergi Merkezi’nde (Aralık); İtalyan Mücevher Zirvesi, Aralık 2024’ün başlarında Arezzo’da.


Ieg CEO’su Corrado Peraboni, “İtalyan Mücevherat Zirvesi, son yıllarda İtalya’da ve yurt dışında altın sektöründe B2B etkinliklerinin organizasyonundaki liderliğini pekiştiren İtalyan Sergi Grubu’nun gündeminin önemli bir parçası” dedi. Hedeflenen bir satın alma programı sayesinde etkinlik, Oroarezzo ile birlikte, Orta Doğu’dan Batı Asya’ya, Hindistan’dan Afrika’ya uzanan pazarlarda varlığıyla Doğu ile Batı’yı birleştiren küresel bir iş merkezinde konumlanıyor. mücevher tedarik zincirinin tüm kurumsal temsilcilerinin katıldığı ve Grubun misyonunu yansıtan etkinlik: adanmış olduğu her sektördeki operatörlerin, iş dünyasının, medyanın, kurumların ve okulların hizmetinde topluluk katalizörü olmak. Arezzo altın bölgesini öncüleri arasında gören bir sektör olan imalatımızın mükemmelliğini artırarak İtalyan endüstrisinin ve ekonomisinin gelişmesi”.

“Zirve – Mücevherat ve Moda Ieg Küresel Fuar Direktörü Marco Carniello’nun altını çizdi – endüstriyel kumaşın karşılaştığı taleplere ve zorluklara derhal yanıt vermek için sektörün tanıtımına ve tedarik zincirinin kahramanları arasındaki karşılaştırmaya adanmış bir etkinliktir” Sektöre yeni yeteneklerin girişini teşvik etmek amacıyla hayata geçirilen birçok girişimi sunmak üzere bir araya gelen dernek dünyasından tanıklıkların yanı sıra, bu yıl Zirve’nin kapılarını teknik kurum ve kuruluşlardan 100 gence açtık. Arezzo eyaletinin sanat liseleri. Kuyumculuk tedarik zincirinin ve yeni nesillerin yararına, çoğu zaman birbirinden uzak olan iki dünya (eğitim ve üretim dünyası) arasındaki diyaloğu somut olarak teşvik etmeye yönelik bir girişim”.

Zirve panellerinde ayrıca konuşanlar şunlardı: Federpreziosi Confcommercio direktörü Steven Tranquilli, Francesco Ponzi, Ponzi Gioielli ve Federpreziosi Gençlik grubu koordinatörü Simone Haddad, AB World; Arezzo belediye başkan yardımcısı Lucia Tanti, Arezzo Eyaleti başkan yardımcısı Nicola Carini ve Arezzo Fiere e Congressi yönetim kurulu üyesi Alessandra Joseph’ten kurumsal selamlar. Oroarezzo Premiere yarışmasının Yetenekler kategorisinde En İyi Tasarım 2023 ödül töreninde ayrıca Oroarezzo Sanat Direktörü Beppe Angiolini ve Arezzo Consulta Orafa’yı temsilen Cna Orafi Arezzo başkanı Mauro Benvenuto da hazır bulundu. Zirvenin bu üçüncü edisyonuna Arezzo bölgesindeki şu okullardan öğrenciler katıldı: ‘G.Giovagnoli’ Sansepolcro Yüksek Öğrenim Enstitüsü, “B. Varchi” Montevarchi Yüksek Öğrenim Enstitüsü, ‘Giovanni da Castiglione’ Yüksek Öğrenim Enstitüsü Castiglion Fiorentino, Arezzo’dan Liceo Piero della Francesca, Arezzo’dan Isis Margaritone, Istituto Omnicomprehensive ‘G.Marcelli’ Foiano della Chiana, Siena Üniversitesi, Arezzo Kampüsü.