EY: Özel sermaye fonu şirketleri uzun vadeli stratejik büyümeye odaklanıyor!

Yahya

New member
2022’nin üçüncü çeyreğinde de sert rüzgarlarla karşı karşıya kalan özel sermaye fonu şirketleri uzun vadeli stratejik büyümeye odaklanıyor. Şirketlerin 2022’nin üçüncü çeyreğindeki özel sermaye fonu toplama aktiviteleri, evvelki çeyreğe göre %13 yavaşladı. Özel sermaye fonu çıkışları üçüncü çeyrekte geçen yıla göre %67 düşüş gösterdi.

Uluslararası danışmanlık, kontrol, vergi, strateji ve kurumsal finansman hizmetleri sunan EY’ın (Ernst & Young) özel sermaye fonları (PE) dalına ilişkin EY PE Pulse araştırmasına nazaran, dal 2022’nin üçüncü çeyrek devrinde karşıt rüzgârlarla karşı karşıya kalmaya devam etti. Yükselen faiz oranları, artan resesyon tasaları, olumsuz seyreden makro göstergeler ve finansman piyasalarında yaşanan zorluklar, şirketlerin bu alanda yeni süreçler gerçekleştirme imkanını kısıtladı. Öte yandan şirketler, yeni eser lansmanları ve çeşitli gelişmelerle bölümün büyümeye devam etmesini sağlayacak yeni sermaye kaynaklarına dokunarak, uzun vadeli stratejik büyümeye odaklanıyor.

EY PE Pulse’a göre, geçen yıl ve 2022’nin başlarında rekor seviyelere ulaşan mutabakat faaliyetlerinden daha sonra, mutabakat hacimleri yılın ikinci yarısına yanlışsız azalmaya başladı. Makro görünümün daha bilinmeyen bir hale gelmesine ek olarak finansman piyasalarında yaşanan kimi sapmalar, şirketlerin tesirli halde işletebilecekleri sermaye ölçüsünü sınırladı. 2022’nin birinci yarısında süreç aktiviteleri, 2021’e nazaran %18 oranında azaldı. 2021 yılının özel sermaye fonu şirketleri için açık orta en ağır sene olduğu düşünüldüğünde, bu gorece daha yavaşça bir düşüşü temsil ediyor. Lakin üçüncü çeyrekteki aktivitelerde ise ikinci çeyreğe göre %55 üzere önemli bir oranda düşüş gerçekleşti. Kaldıraçlı finansman piyasalarında yaşanan ve özel sermaye fonu şirketlerinin gerçekleştirebildiği mutabakatların boyutunu sınırlayan türbülans, kelam konusu düşüşe yol açan en önemli etkenlerden biri oldu. Yeni kaldıraçlı kredi ihracının neredeyse 1 trilyon ABD doları üzere rekor bir seviyeye ulaştığı 2021’in akabinde, 2022 yılında gerçekleşen kaldıraçlı finansman aktiviteleri tarafında sadece 350 milyar ABD doları ile değerli bir düşüş yaşadı.

2021 yılında 1 milyar ABD doları ve üzerinde gerçekleşen özel sermaye fonları kesimindeki mutabakatların oranı %30 seviyesinde iken bu oran bu yıl sadece %22 olarak gerçekleşti.

EY PE Pulse, tüketici, gayrimenkul ve teknoloji üzere kimi bölümlerin, son 12 ayda daha büyük oranda özel sermaye fonu çekebileceğini de belirtiyor. Özel sermaye fonu toplama faaliyeti, geçen yıla göre daha düşük gerçekleşmiş olsa da, 2022’nin büyük kısmında değerli ölçüde sabit kaldı. Şirketler 2022’nin birinci üç çeyreğinde evvelki yılın birebir periyoduna nazaran %8 düşüşle 386 milyar ABD doları toplayabildi. 2022’nin üçüncü çeyreğindeki faaliyetler de ikinci çeyreğe kıyasla %13 oranında yavaşlayarak 125 milyar ABD dolarına kadar geriledi.

Özel sermaye fonu çıkışları, aşağı taraflı değerlemeler ve alıcılar ile satıcılar içindeki fiyat beklentileri içindeki büyüyen fark niçiniyle üçüncü çeyrekte geçen yıla kıyasla %67 oranında düştü.

EY PE Pulse araştırması, özel sermaye fonu şirketlerinin teknolojiden yararlanan yeni eserleri deneyimlemeyi sürdürdüğüne de dikkat çekiyor. Üçüncü çeyrek devirde gerçekleşen bir dizi duyuru, özel sermaye fonlarının perakende pazarına girişini artırdığını gösteriyor.

Kaldıracın giderek kıymetli hale geldiği ve şirketlerin öz sermaye katkılarını artırmalarının gerekeceği bir ortama girilirken, mevcut portföy şirketleri kümeleri için çarpanların son birkaç yıla nazaran büyük ölçüde daralması muhtemel görünüyor. Özel sermaye fonu getirilerinin ise kıymetli ölçüde operasyonel bedel üretimi tarafınca yönlendirileceği anlaşılıyor.

EY Türkiye Özel Sermaye Fonları Bölüm Başkanı Musa Gezer mevzuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“EY tarafınca hazırlanan ve dünya çapında özel sermaye fonları dalının nabzını yakından takip eden EY PE Pulse’a göre özel sermaye fonu şirketlerinin, şiddetli şartlara karşın kendilerini uzun vadeli stratejik büyümeye göre konumladıklarını gösteriyor. EY PE Pulse, faiz oranlarındaki ve finansman maliyetindeki artış sürdükçe, şirketlerin sermaye dağıtımı için yaratıcı yollar bulmaya çalışacağına işaret ediyor. Yatırımcılar için bu süreçler, önemli operasyonel müdahalelere gereksinim olmadan düşük riskli finansman sağlama fırsatını temsil ediyor. Kurumsal ortakları için ise, çabucak sonrasındaki yatırımlar için nakit ve borç kapasitesini korurken, sermaye maliyetlerini düşürme fırsatı sunuyor. Bu arayıştaki şirketlerin iş birliklerine daha fazla yönelebilecekleri alanlar içinde ise telekomünikasyon, ulaşım, yenilenebilir güç ve mobilite kesimleri öne çıkıyor.”

EY’ın özel sermaye fonları dalının nabzını takip eden EY PE Pulse araştırmasının en aktüel versiyonuna Buradan ulaşabilirsiniz…