Deloitte: ‘Metaverse, Türkiye’ye 12 yılda 37,5 milyar dolar kazandırabilir…’

Yahya

New member
Deloitte’un Metaverse ekosisteminin Türkiye’ye muhtemel ekonomik, toplumsal ve çevresel tesirlerini ortaya koyduğu “Metaverse’ün Türkiye İçin Potansiyel Değeri” araştırmasına bakılırsa Metaverse Türkiye’ye 2035 için öngörülen GSYH’nin yüzde 1,3 ila yüzde 2,4’ü kadar bir ekonomik bedel sağlayabilir.

Türk şirketleri kullanıcı merkezli sanal tecrübeler yaratmak için giderek daha fazla yatırım yapıyor. Yalnızca özel şirketler değil devlet kurumları da bu bahiste çalışmalarını artırıyor. Metaverse’ün Türkiye’de gelecek devirde ekonomik olarak büyüyeceği öngörülüyor. Deloitte’un Metaverse ekosisteminin Türkiye üstündeki tesirini araştırdığı ‘Metaverse’ün Türkiye İçin Potansiyel Değeri” raporunda elde edilen sonuçlara nazaran Metaverse ekosisteminin başarılı bir biçimde oluşturulması durumunda 2035 yılına kadar Türkiye iktisadına 37,5 milyar dolara yaklaşan bir ekonomik katkı sağlayabileceği iddia ediliyor. Ayrıyeten Metaverse’ün başarılı bir biçimde yayılarak toplum tarafınca benimsenmesinin mümkün toplumsal ve çevresel tesirleri de raporda ele alınıyor. Örneğin Türkiye’deki kırsal nüfus daha gelişmiş eğitim ve öğretim programları üzere sırf kentsel merkezlerde bulunabilecek kaynaklara Metaverse aracılığıyla erişmesi Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na da katkıda bulunacağı öngörülüyor. Bunun yanında fizikî olarak bulunma gereksinimini azaltan yenilikler ve uzaktan çalışmanın yaygınlaşması da seyahat ve ticari faaliyetlerden kaynaklanan karbon emisyonlarını azaltacak.

Raporda öne çıkan kimi başlıklar şöyleki;

Türkiye Metaverse’te en çok para ünitesine sahip ülke

Araştırma internetin, Türk halkının ömründe kıymetli bir yer tuttuğunu ortaya koyuyor. Türkiye’de ortalama bir kullanıcı günde yaklaşık 8 saatini internette geçirirken nüfusun yaklaşık yüzde 80’i toplumsal medyada faal.

Metaverse’e ait teknolojilere Türk halkının ağır bir ilgisi bulunuyor. Türkiye’deki yetişkinlerin yüzde 94’ü artırılmış gerçeklik (AR) kavramını biliyor. Ülkedeki yaklaşık 4 bireyden 1’i, Metaverse cihanında kullanılan bir kripto para ünitesine sahip. Bu oran ile Türkiye dünyadaki tüm ülkeleri geride bırakıyor.

Türkiye’deki bireylerin ve ticari işletmelerin de Metaverse’e olan ilgileri gün geçtikçe artıyor. 2021 yılı itibariyle, Türkiye sonları ortasında 20.000’den çok sanal arsa blokzinciri üzerine inşa edilmiş bir artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) platformu olan OVR üzerinde bireyler tarafınca satın alındı.

Metaverse’ün Türkiye’ye potansiyel ekonomik katkısının 2035 yılına kadar 19,9 milyar dolar ile 37,5 milyar dolar içinde olabileceği öngörülüyor. Bu ölçü Türkiye’nin 2035 için öngörülen GSYH’sinin yüzde 1,3 ila yüzde 2,4’üne muadil.

Oluşacak bu ekonomik tesirden evvela yaralanacak kesimler olarak e-ticaret ve perakende, turizm ve kültür, eğitim, oyun ve e-spor gösteriliyor.

Metaverse bilgi ve hizmete erişimi kolaylaştırıyor

Ekonomik faydalarının yanında Metaverse’ün hem toplum birebir vakitte fizikî etraf üzerinde daha geniş tesirleri olması bekleniyor. Metaverse’ün başarılı bir biçimde toplumun her katmanına yayılması bilgi ve hizmetlere erişimi genişleterek, sıhhat hizmetleri üzere bilhassa geçtiğimiz devirde dünyanın bir numaralı gündem unsuru haline gelen bir hizmetin kapsayıcılığını artırabilir.

Faaliyetlerin ve hizmetlerin sanal olarak yürütülebilmesi ve sunulabilmesi, Türkiye’nin İklim Değişikliği Hareket Planı’nı da destekleme potansiyeline sahip.