Citigroup: Metaverse iktisadı trilyon dolara ulaşacak

Yahya

New member
ABD merkezli Citigroup, Metaverse iktisadının 2030 yılına kadar 8 ile 13 trilyon dolar içinde büyüyeceğini varsayım ediyor. Banka buna ek olarak, metaverse kullanıcı sayısının beş milyar şahsa kadar yükselebileceğini öngörüyor.

Metaverse ve Para, Geleceğin Şifresini Çözme’ başlıklı 184 sayfalık raporunda sanal dünyaya değinen kurum, dijital dünyaya bir biçimde girme niyetlerini bildiren bir dizi yüksek profilli firmanın akabinde Metaverse için son derece olumlu bir gelecek resmi çiziyor. Citi, Web3 ve Metaverse’in bir daha sonraki evriminin oyun oynamanın ötesine geçeceğini ve ticaret, sanat, medya, reklam, sıhhat üzere alanları kapsayacağını kestirim ediyor.

Citi uzmanlarına göre, kripto paraların baskın olması bekleniyor, fakat ekosistemdeki fazlaca zincirli eğilim göz önüne alındığında kriptolar, fiat paralar, merkez bankası dijital para üniteleri (CBDC) ve stablecoin’ler bir ortada var olacak.

Geçen aylarda Morgan Stanley ve Goldman Sachs gerisi arkasına Metaverse’in 8 trilyon dolarlık bir pahaya ulaşabileceği istikametinde iddiada bulunmuşlardı.

Bunlara ek olarak bir daha Bank of America da Metaverse’in tüm kripto ekosistemi için büyük bir fırsat olduğunu belirtmişti.

Bedeli şimdilik 21 milyar $

Metaverse’in kıymeti 21 milyar dolara ulaştı. Piyasanın önümüzdeki iki yıl içerisinde 800 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Bu alana yatırım yapan markalar içinde Facebook (Meta) CEO’su Mark Zuckerberg’in yanı sıra McDonalds, Disney ve Gucci de yer alıyor. Web 3.0 olarak da isimlendirilen Metaverse, biroldukça kişi tarafınca kaçırılmaması gereken bir yatırım fırsatı olarak bedellendiriliyor.

patronlardunyasi.com