Çetin Ünsalan: Finansmanda iklim sertleşiyor

Yahya

New member
Merkez Bankası, karşılıklar ve faiz oranları üzerinden bankaları köşeye sıkıştırıp, daha sonra da ortadaki farkı ekstra maliyetlerle karşılamasının da yolunu kapatırken, bir yandan da kredi verilmesi için baskı yapıyor.

Tüm bunları yaparken de dünyadan, alışılagelen usullerle sendikasyon ismi altında yatırım ya da finans getirilmesini istiyor. Bunun bugünkü dünya iktisadı şartlarında fazlaca mümkün olmadığını biliyoruz.

Hatta daha fazla baskının, önümüzdeki süreçte öngörülen lakin düşünülmek istenmeyen sonuçları da fatura olarak karşımıza çıkaracağı, dillendirilmese de herkes tarafınca iddia ediliyor.

halbuki dünya finansmanda ve finansman kullanmasında farklı fazlara yanlışsız koşuyor. Bu hafta içi medyaya düşen bir haber vardı ve ne yazık ki yalnızca bir daha bir haber olarak geçti ve üzerine kimse düşünmedi. Haber şuydu:

“ABD Merkez Bankası (Fed), ülkenin en büyük 6 bankasından iklim değişikliğiyle ilgili risklerin portföylerindeki muhakkak varlıklar üstündeki tesirini tahlil etmelerini istedi.”

Haberin ayrıntısında da atıfta bulunulan yanlara baktığımızda, önümüzdeki süreçte finans kesiti en büyük riski, iklimden kaynaklanacak ziyanlar olarak görüyor. Bu, sıkıntıyı diğer bir açıdan aldığınızda da kredi verirken artık net kaideler haline dönüşebilecek şartların da birlikteinde geleceğini haber veriyor.

Küresel ısınmayla başlayıp iklim değişimi ile devam eden, akabinde tüm raporlamalara iklim krizi olarak yansıyan yaklaşımıyla giren, karbon nötr siyasetlerinin ön plana çıktığı bir sureci, güç kriziyle birlikte okuduğunuzda gelecekte finansman kullanmak isteyenlerin ders çalışması gereken bir başlığı bize anlatıyor.

aslına bakarsan son senelerda finans kullanma şartlarının ortasına girmeye başlayan, iklime yönelik uygulamalara mercek tutulmasının, özellikle AB’nin 2026’da genele yayarak uygulacağı hudutta karbon vergisi ya da yeşil mutabakat ile birlikte okunması, yalnızca mamüllerin üzerine konulacak maliyetleri haber vermiyor.

ABD’de ortaya konulan bu talep, yakın gelecekte ve 2026’ya kalmadan, iklime tesir eden davranışlar sergileyen firmaların finansmana ya ulaşamayacaklarını ya da fazlaca kıymetli maliyetlerle erişeceğini söylüyor.

Şayet bu açık uyarıyı dikkate almaz, yalnızca üretim süreçlerinizde değil, üretirken kullandığınız güçte bile etrafa uygun yaklaşımlar sergilemezseniz, önümüzdeki süreçte pazara giremeyeceksiniz. Girdiğinizde rekabetçi olamayacaksınız.

Finansman kullanmaya kalktığınızda ise bu başlık karşınıza gelecek ve finansa erişiminiz de kıymetli ya da olanaksız hale gelecek. Bizim üzere elektrik faturasını son ödeme gününe kadar bekletenler için vakit daralıyor.

Üstelik kırılgan bir iktisat olmak için bu sürecin tamamlanmasına bile gereksinim yok. Davos’ta rencide eden ancak gerçeği ortaya koyan bir söz kullanıldı. tıpkı vakitte Suudi Arabistan Finans Bakanı tarafınca…

Dedi ki Suudi Bakan “Türkiye, Pakistan, Mısır üzere kırılgan (ya da bir öbür habere bakılırsa savunmasız) ülkeleri desteklemeye devam edeceğiz.” Şunu Suudi Bakan’a da söylettik ya daha ne diyeyim? Siz daha geçersiz dünyaları anlatmaya devam edin, sıkıntıları ve gelen ekonomik tsunamiyi görmeyin.

[email protected]