Birinci sınıf ve eski ürünlere olan talep arttı, ihracat 2019 ile 2022 arasında %32 arttı

abastard

New member
İtalya, damıtma sanatı açısından her zaman dünyanın en takdir edilen öncülerinden biri olmuştur. Tarımla ve bölgeyle güçlü bir bağın sonucu olan Grappa, son yirmi yılda bir kahraman olarak at binerek asil olma noktasına kadar kendisini giderek zenginleştirmeyi başardı. Tüketimi, 'miktar' kelimesinin yerini 'nitelik' kelimesine bırakmış ve diğer içkilerden farklı olarak yemek sonrası keyifli yemeğin sembolü olarak sofralardaki yerini almıştır. Whiskey Club Italia'nın (Avrupa'nın en büyükleri arasında yer alan 26.000 üyeli bir kulüp) kurucusu ve başkanı uzman Claudio Riva, Grappa Libarna (Montenegro Group markası) için bir analiz sunarak şunları vurguladı: son 10 yıl. Tarihimizde ilk kez giderek daha fazla insan grappaya tutkuyla bağlı ve giderek daha fazla olayda damıtılmış ürün ana karakter olarak öne çıkıyor. Grappa, biraz gecikmeyle de olsa, on yılı aşkın bir süredir Spirits pazarını karakterize eden premiumlaştırma trendinde artık bir yer edindi. Tüketiciler daha yüksek fiyata kaliteli İtalyan ürünleri arıyor ve grappa'nın hâlâ oynayacak birçok kartı var.”

Ayrıca Claudio Riva'nın Grappa Libarna ile birlikte Kasım 2023 tarihli AssoDistil raporuna ilişkin yaptığı analizden de çok dinamik bir gerçek ortaya çıktı: İtalya'da grappa tüketimi 18 ila 65 yaş arasındaki nüfusun %30'unu kapsıyor. Bunlardan %46'sı ev dışında, restoranda (%30) veya kulüplerde (%16) keyif almayı ve şirket içinde (%88), özellikle arkadaşlarıyla (%49) tadını çıkarmayı tercih ediyor.

İhracat verileri de artıyor ve grappa'nın ulusal sınırların dışında giderek daha fazla takdir edildiğinin altını çiziyor. 2019'dan 2022'ye ihracatı %32 artarak 60 milyon euro değerine ulaştı. Almanya pazarı toplam ihracatın %54'ünü oluşturuyor. Pandemi öncesine kıyasla (2022 ile 2019 karşılaştırması) +%39 değer artışı kaydeden ABD'den ve aynı dönemde +%40'a ulaşan Japonya'dan da ilginç performanslar geliyor.


“Grappa Libarna, kendine özgü özellikleriyle, grappa'yı İtalyan ve yabancı tüketiciler tarafından giderek daha fazla takdir edilen bir ürün olarak gören bir senaryoya mükemmel bir şekilde uyuyor. Gruppo Montenegro Pazarlama Ruhları Grup Direktörü Alessandro Soleschi, yaşlanma, menşe bölgesi olan Piedmont ile güçlü bağ ve zanaatkarlığın gelenekle birlikte her zaman yüksek kaliteli İtalyan ile eşanlamlı olan Grappa Libarna'yı karakterize eden varlıklar olduğunu açıklıyor. tüm dünyada tanınıyor ve takdir ediliyor. Her biri iyi tanımlanmış bir kişiliğe sahip dört premium grappadan (Grappa Bianca Cristallo, Grappa di Moscato Barricata, Grappa di Barbera e Dolcetto Riserva ve Grappa di Barolo Riserva) oluşan ürün yelpazemiz, Piedmont'un damıtma sanatının en özgün ifadesini temsil eder. benzersiz özelliklere sahip, son 10 yılda ulusal sınırlar içinde ve dışında büyüyen bir başarı kaydeden damıtma ürününün şaşmaz 'İtalyan stilini' geliştirme yeteneğine sahip, zanaatkar bir ürün olarak.

Claudio Riva şunları ekliyor: “Sektörde genel eğilime uygun olarak tanık olduğumuz en ilginç devrimler, ürün ve tatma teknikleri konusunda artan bilgi birikimi, tüketicinin ortalama yaşının hızlı bir şekilde düşmesidir. Pandemi sonrası 46 kişi 30'un altına düştü ve başlangıçta %8 olan kadın varlığındaki artış artık üyelerin %25'ini aştı.”

“Ayrıca, üretim senaryolarına baktığımızda, damıtma tesislerinin giderek daha fazla gelenekle bağlantılı grappalar sunduğunu ve bir asırdan fazla bir süredir ilk kez yeni fabrikalar açtığını görüyoruz. Gelecekte, grappaları tadabileceğiz İtalyan şarap fıçılarının muazzam mirasından yararlanabilen ve bölgeyle daha büyük bir bağlantının tadını çıkarabilen, çeşitlendirilmiş yıllandırma süreçleriyle giderek daha fazla yıllandırılmış grappalar, beyaz grappaların henüz tüm potansiyellerini ifade edemediği bir yön” diye bitiriyor.