Bayan hakları için başlatmış olduğu açlık grevinde 52 kilo verdi

Fergus

New member
İranlı bayan aktivistlerin başörtüsü mecburiliği karşısındaki hareketlerini desteklediği için 2018 yılından bu yana tutuklu ve 7 ekimden bu yana açlık grevinde olan 53 yaşındaki Dr. Farhad Meysami‘nin son manzaraları büyük reaksiyon topladı.

İranlı fizikçi Meysami’nin 7 ekimden bu yana devam ettiği açlık grevine dair toplumsal medyada yayılan son manzaralarda bir deri bir kemik kaldığı görülüyor. Meysami’nin kelam konusu fotoğraflarının gündem olması, ülkede reaksiyon topladı.

Avukatı Muhammed Moghimi yaptığı açıklamada, İran rejiminin Mahsa Amini‘nin öldürülmesiyle başlayan protesto dalgasında göstericilere yönelik şiddet hareketlerini protesto etmek için Meysami’nin 7 ekimde açlık grevine başladığını söylemiş oldu.


7 ekimde başladığı açlık grevine devam eden Meysami’nin 2 Şubat’ta toplumsal medyaya yayılan imgeleri / Karaj, Rajai Shahr Hapishanesi


Ancak İran yargısı açlık grevi argümanını reddetti ve toplumsal medyada gündem olan fotoğrafların Meysami’nin dört yıl evvel yaptığı açlık grevine ilişkin olduğunu sav etti.

İran yargısının açlık grevi imgelerini reddetmesinden daha sonra kelamda ispat olarak, öğrenciler tarafınca yönetilen yarı resmi haber ajansı, Meysami’nin olduğu sav edilen yanında cips poşetiyle hapishane hücresinde yerde otururken görüldüğü bir imaj yayınladı. İngiliz haber ajansı Reuters ise fotoğrafların ne vakit çekildiğini teyit edemediğini deklare etti.

Avukat Moghimi ise Twitter üzerinden yaptığı açıklamada müvekkilinin hayati tehlikesinin olduğunu tabir ederek, Meysami’nin 52 kilogram kaybettiğini belirtti.

Dün de İranlı ünlü direktör Cafer Penahi açlık grevine gittiğini duyurmuştu.

İran’daki protestolar

İran’ın başşehri Tahran’da 13 Eylül 2022’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafınca gözaltına alındıktan daha sonra uğradığı şiddet kararı hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Amini 16 Eylül’de hayatını yitirmişti.

Amini’nin vefatı üzerine memleketi Sakkız’da 17 Eylül’de başlayan şovlar, ülke geneline yayılarak idare aykırısı protestolara dönüşmüştü. Ülke genelinde aylar süren şovlarda 10 binden çok kişi gözaltına alınmıştı.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü (IHR) en son deklare ettiğı bilgilerde idam cezası riskiyle karşı karşıya olan 109 protestocu olduğunu ve güvenlik güçleri tarafınca öldürülen gösterici sayısının da 481’e yükseldiğini açıklamıştı.

Öte yandan İran’da son 26 günde 55 kişinin idam edildiği de IHR tarafınca tabir edildi.

halktv.com.tr // Dış Haberler