Altın fiyatları yükselmeye devam ediyor

Yahya

New member
Gram altın fiyatı, şu dakikalarda 904 lira düzeyinde hareket ederken; ons altın fiyatı ise birebir dakikalarda 1919 dolar seviyesinde bulunuyor. Tera Yatırım Başekonomisti Enver Erkan, altın meblağları üstündeki son gelişmeleri Bigpara’ya kıymetlendirdi.

Altının ons fiyatı, dün İstanbul Dolmabahçe’de gerçekleşen Rusya ve Ukrayna heyetlerinin görüşmelerinden olumlu bildiriler gelmesiyle 1890 dolara kadar gerileyerek, yaklaşık bir ayın en düşük düzeyine gerilerken; yeni günde toparlanmaya çalışıyor.

Ons altın yeni güne 1919 dolardan başlarken; gün içerisinde en yüksek 1928 dolar düzeyini; en düşük ise 1920 dolar düzeyini gördü. Ons altın, şu dakikalarda ise yüzde 0.02 oranında yükselişle 1919 dolardan süreç gördü.

Altın fiyatları açısından Rusya-Ukrayna savaşındaki gelişmeler ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırım takvimi belirleyici olmayı sürdürecek. Fed’in para siyasetini belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) bir daha sonraki toplantısı 3-4 Mayıs tarihinde gerçekleşecek. Tera Yatırım Başekonomisti Enver Erkan, “Savaş olgusunun geride kalması halinde, Mayıs ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısı üzere bir olay altın açısından belirleyici olacak” halinde kıymetlendirdi.

Altının gram fiyatı, dolar kuru ve ons altın fiyatında yaşanan yükselişin tesiriyle bedel yararında hareket ederken; gün içerisinde en yüksek 908,76 lira düzeyini, en düşük ise 896,99 lira düzeyini gördü. Gram altın, saat 12:03 prestijiyle yüzde 0,61 oranında yükselişle 904,54 lira düzeyinde bulunuyor. Birebir dakikalarda çeyrek altın 1480 lira, Cumhuriyet altını da 6 bin 96 liradan satılıyor.

Gram altın meblağları, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 898 lira düzeyinde hareket ederken; yeni güne 906 lira düzeyden başladı.

Şenay Zeren

bigpara.hurriyet.com.tr