ALB Yatırım: ‘Petrol meblağları Sürat Kesmeden Yükseliyor’

Yahya

New member
Petrol meblağları Perşembe günü rallisini sürdürdü. Brent ham petrol vadeli süreçleri Ağustos 2013′ten bu yana en yüksek düzey olan 116.83$’a yükseldi. ABD West Texas Intermediate ham petrolü, varil başına 113.31$ ile 11 yılın en yüksek düzeyine ulaştı. Brent petrol Rusya-Ukrayna çatışmasının akabinde 116 doları aştı. Avrupa Birliği, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada, Rusya’ya yaptırım üstüne yaptırım uyguluyor. Rusya merkez bankasının yurtharicinde sahip olabileceği tüm yabancı varlıkları da gaye alan yaptırımlar, Rusya’dan gelen fizikî ham petrol akışlarını etkilemeye başladı.

Rusya’nın Avrupa’ya sevk ettiği petrol ve doğalgaz arzında kesinti olacağı endişesiyle bir arada AB ve ABD’nin petrol akışına yaptırım uygulayacağı beklentisiyle petrol meblağları hareket etmeye devam ediyor. Bunun bir arada Rusya’nın, Avrupa’nın doğal gaz muhtaçlığının yaklaşık yüzde 40’ını ve termal kömürünün yüzde 60’ını sağlıyor olması da denklemi zorlaştıyor.

-Brent Petrol Fiyatı 120 Dolar Direncine Yönlendi.-


Petrol Arzı Azalıyor


OPEC+, Mart ayında günlük 400.000 varil üretim artışını sürdürmeye karar verdiler. Öteki yandan Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’yı içeren Memleketler arası Güç Ajansı (IEA) üyeleri, varil başına 100 doları aşan fiyatlardaki keskin artışı bastırmak için rezervlerinden 60 milyon varil ham petrol çıkarmayı kabul etti. Kanada bu hafta Rus petrol ithalatını sembolik bir atılımla yasakladı.

Tüm bunlar, petrol meblağlarına kıymetli bir üst taraflı ivme kazandırdı ve tansiyonun yükselmesi halinde petrol fiyatlar daha da yükselebilir.

Petrol Fiyatında Yükseliş Sürer Mi?

Güce yaptırım uygulanmasa bile Rus ham petrolünü boykot etmeye başlamasıyla petrol varil başına 116 doların üzerine çıktı. Avrupa doğalgazı, %60’a varan artışla yeni bir rekor kırdı ve Avrupa’da endüstriyel elektrik kesintileri mümkünlüğünü bir kere daha yükseltti. İlerleyen süreçte uyuşmazlığın devam etmesi ana ham unsur elektrik ve petrol olan sanayiler üzerinde baskı oluşturabilir

Bu kapsamda Avrupa’da yaşananlar son derece kıymetli olacak. Polonya, Litvanya ve Çek Cumhuriyeti’ndeki rafinerileri için beş ek tanker satın almak için Aramco ile anlaştı. Deniz çok petrol sevkiyatı devam etmesi rağmen süreçte uzaması durumunda petrol arz ve talep istikrarında bozulma devam edebilir.

Çin’in üst seviye hükümet yetkilileri, Ukrayna-Rusya savaşından kaynaklanan aksamalara ait tasaların yol açtığı güç ve emtia arz güvenliğine öncelik verilmesi tarafında buyruklar yayınladı. Bu kapsamda önümüzdeki süreçte yaşanacak gelişmelerde petrol fiyatındaki hareketlilik istikamet tayin edecektir.

Emre ÇAYIRLI
ALB Yatırım Araştırma Müdürü

Yasal İhtar


Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy idare şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri içinde imzalanacak yatırım danışmanlığı mukavelesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu niçinle, yalnızca burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım sonucu verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ALB Yatırım