“Ülkenin ikinci lokomotifi olabilir ama gözden kaçırmamak lazım”

abastard

New member
Cosenza’daki ilk Mezzogiorno ‘Antonio Serra’ Forumu ile “başlatmak istedik” mesajı “amacı kadar açık: ulusal ekonominin temel bir parçası devam ederse, tüm ülke için etkili ve kalıcı bir büyüme olamaz” ihmal edilmek, hafife alınmak. Güney büyümezse ülke büyümez”. Adnkronos / Labitalia, Unioncamere’nin ulusal başkan yardımcısı ve Cosenza Ticaret Odası başkanı Klaus Algieri ile röportaj yaptı.

“Bu, Sayıştay Meclis Üyesi, Forum’un bilimsel koordinatörü Giampiero Pizziconi ve Cosenza Ticaret Odası genel sekreteri Erminia Giorno ile birlikte planlamaya başladığımızda başladığımız basit gözlemdi – diyor” Forumun iki günü”.

“Cezayir’i hatırlatan 40’tan fazla konuşmacı, en yüksek devlet kurumlarının temsilcileri, ekonomi, emek, araştırma ve siyaset temsilcileri ve hepsinden, bakış açıları ve önerileri farklı olsa da Angelo Buscema gibi ulusal kahramanlar arasından davetimizi kabul etti. , Anayasa Mahkemesi yargıcı Raffaele Fitto, Avrupa İşleri, Güney, Uyum Politikaları ve Pnrr, İçişleri Bakanlığı müsteşarı Wanda Ferro, Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı müsteşarı Maria Tripodi , Genel devlet muhasebecisi Biagio Mazzotta, Unioncamere başkanı Andrea Prete, Anac başkanı Giuseppe Busia, Aran başkanı Antonio Naddeo, sadece birkaç isim, çünkü liste gerçekten uzun ve tüm üst düzey isimleri içeriyor”, dedi Cezayir.

“Bu bize -Bruzia Ticaret Odası başkanını açıklıyor- Cosenza gibi güneydeki küçük bir şehre ilk kez Güney’in kalkınma umutları hakkındaki tartışmayı getirmeye iten şeyin mutlu bir sezgiden daha fazlası olduğunu gösteriyor. bugünü anlamada kayda değer bir adım, geleceğimiz için farklı bir vizyon oluşturmaya başlamak için bugünün güçlü ve zayıf yönleriyle bir anlık görüntüsü” diye ekliyor.

Algieri, “Güney, İtalyan ekonomisinin önemli bir parçasıdır, tekrar ediyorum ve sadece tüketim payı için değil, Kuzey’in ürettiğini garanti ederek gelirini ve istihdamını besliyor. Nüfusun üçte birinden fazlası Güney’de yaşıyor. şirketlerin %34’ü ve toplam çalışanların %25’i faaliyet gösteriyor Coğrafi ve iklimsel olarak Akdeniz’in merkezinde yer alan Güney, muazzam bir doğal, tarihi, kültürel ve yemek ve şarap mirasına ev sahipliği yapıyor ve bu da imaja temel bir şekilde katkıda bulunuyor. dünyada Made in Italy”.

“Ülkenin iki bölümü arasında o kadar çok ekonomik ve üretken karşılıklı bağımlılık var ki, Güney’i bir kaynak ve büyüme kaynağı olarak görmek yerine, olağan olumsuz klişelerle kafeslenmiş bir arka uç olarak görmeye devam ediyoruz” diye tekrar açıklıyor. tüm ulus için, yalnızca anakronik değil, aynı zamanda kavramsal olarak yanlış ve herkes için zararlıdır”.

Algieri’ye göre “ikinci bir ekonomik ‘lokomotif’e dönüşebilecek muazzam bir potansiyelden bahsediyoruz ve onu nihayet harekete geçirmek için şu anda mevcut olan devasa kaynaklardan yararlanmamak gerçekten utanç verici olacaktır. -hızlı İtalya, ancak hem Avrupa’da hem de uluslararası alanda mevcut olanlardan çok daha üstün yeteneklere ve ekonomik performansa sahip, çifte itici güce sahip bir ülke”,

Algieri’ye göre, Güney’deki şirketler söz konusu olduğunda, “kalitede bir sıçrama” ihtiyacından “bahsetmiyorum”, bunun yerine “fırsatlarda bir sıçrama” söz konusu. Güneydeki şirketler zaten kaliteli şirketler ve Pandemi acil durumunda bolca gösterildiği gibi tüm özelliklere, potansiyele ve gerekli becerilere sahip olun. Güney’in Devletten istediği, refah açısından yardım değil, ülkenin geri kalanıyla eşit fırsatlara sahip olmak için uygun koşulların yaratılmasıdır. , muazzam potansiyelinden yararlanarak güçlü yönleriyle rekabet edebilmek için” diye yineliyor Algieri.

“Ancak, evet, Güney’in ihtiyaç duyduğu ve bu konuda başkalarından değil de kendisinden yardım isteyebileceği bir ‘nitel sıçrama’ var: çarpık ve anakronik bir duruma isyan ederek hepimiz güçlü yönlerimizi ve olumlu özelliklerimizi iletmeye başlamalıyız. anlatı yalnızca Güney’i etkileyen ve ne yazık ki ülkenin yalnızca bu coğrafi bölgesiyle sınırlı olmaktan çok uzak olan sorunlara odaklandı” diye devam ediyor Cezayir.

“Güney hayırseverlik istemiyor – Cezayir açıklıyor – ama adalet istiyor ve en iyi oğulları örneğini izleyerek kendisini aşağılığının nedenlerinden kurtarmaya hazır … Cosenza’dan Antonio Serra gibi. Bunu yapmak için yapmalıyız hem kendimizle hem de Kuzey’in daha üretken gerçekleriyle, örneğin Bolzano-Alto Adige Özerk Bölgesi ile, ilk sorunuzun yanıtında bahsettiğim bugünün bilgisine daha fazla derinlik vermek ve birlikte ortak bir gelecek vizyonu inşa etmek, bu olmadan tüm ülke için etkili ve kalıcı bir büyüme olamaz” diye ekliyor.

Ve Cezayir için Güney için bir dönüm noktası da Pnrr kaynaklarından gelebilir. “Pnrr ve Tamamlayıcı Ulusal Plan olan Pnc, yakın tarihimizde hiç görmediğimiz kadar çok miktarda kaynağı bize sunuyor. Bunlar çok büyük sayılar ama bunlar, eşit derecede yüksek kaliteli müdahalelere dönüşmeli ve her şeyden önce amacı şu: Kuzey ve Güney arasındaki hız farkını ortadan kaldırmak Sadece ekonomik ve üretken kapasitede değil, aynı zamanda Pnrr’nin deyimiyle gerçek bir ‘vatandaşlık açığını’ temsil eden ve o zamandan beri durgun bir yakınsama sürecini yeniden etkinleştirerek azaltılması gereken bir fark. Bunu yapmak için beşeri sermayeye ve eğitime yatırım yapılması, ‘beyin göçünü’ durduran ve akademik alandaki araştırmaları güçlendiren politikaların uygulanması gerekiyor” diye altını çiziyor.

“Güney’in doğal, tarihi, kültürel ve tarımsal-gıda mirasını geliştirmek için Cezayir’e doğrudan müdahalelere ihtiyacımız var – devam ediyor. Kaynak israfını önleyerek harcama kalitesini hedeflemeli ve bunu yapmak için kamu kurumları ve yerel yönetimler arasında daha fazla diyaloğa ihtiyacımız var. yerel ekonomik bağlamı rekabetçi hale getirmek için üretim tabanını dinleyebilen ve onu destekleyebilen gerçek anlamda temsili ara organlar”.

“Kısaca, ‘diğerlerinin yanı sıra’ gerektiren müdahaleleri gerçekleştirmede şirketlere ve tüm üretim dokusuna daha bilinçli ve etkili bir şekilde eşlik edecek siyaset, kamu yönetimi ve aracı kurumların ‘çıtasını yükseltmek’ söz konusudur. Avrupa planlamasının dayattığı zamanlar göz önüne alındığında son derece hızlı”, diye bitiriyor.