Sicilya, Ciforma, eğitim kurumları için bir derecelendirme sistemi getiriyor

abastard

New member
“Her eğitim kurumuna ödenebilecek katkılara azami sınır getirilmesi, kamu kaynaklarının kullanımında şeffaflık ve verimlilik hedeflerine ulaşmak için yararlı bir eylem olabilir, ancak kesinlikle tek eylem değildir”. Bu, eğitim kurumlarını birleştiren federasyon Ciforma'nın başkanı Lucia Alfieri tarafından açıklandı. Her eğitim kurumu tarafından toplanabilecek kamu finansmanının azami tavanını belirleyen mevzuatta önerilen değişiklikle ilgili tartışmaya dahil olan Alfieri (23/2019'da), “eğitim kurumları için kendi eğitimlerini değerlendiren bir derecelendirme sisteminin getirilmesini” talep ediyor. Uygulanan toplu sözleşmenin doğrulanmasından başlayarak ciddiyet ve güvenilirlik”.

Bazıları şimdiye kadar Sicilya'daki eğitim tekliflerinin oligopolünü elinde bulunduran birçok eğitim kurumu tarafından bugün hala uygulanan korsan sözleşmelerin uygulanması, iş gücü maliyetini düşürerek üst düzey profesyonelliğin kaybına yol açmaktadır. Bu gelişigüzel azalma, UCS'ye (standart maliyet birimleri) desteklenmeyen işgücü maliyetlerini rapor eden kuruluşlar için kabul edilemez bir kar marjına izin verdiği için hazine kasaları üzerinde son derece olumsuz bir etki yaratır. UCS'nin lider sözleşmelerde belirtilen maliyetler esas alınarak hesaplandığı göz önüne alındığında, 'korsan' sözleşmeleri uygulayan kurumlar, personel ve öğretmenler için fiilen yapılan maliyetlere kıyasla yaklaşık %30 olarak hesaplanabilen daha yüksek bir miktar almaktadır.

Ciforma başkanı için “29/2007 sayılı bakanlıklar arası kararname ve kurallar tarafından öngörüldüğü ve düzenlendiği şekilde, mesleki eğitime yönelik önde gelen veya eşdeğer ulusal toplu sözleşmenin doğru şekilde uygulandığını doğrulamak için bir kontrol ve izleme sisteminin etkinleştirilmesi acildir. Akreditasyon hakkında”.

Daha sonra kontrol eylemi, mevcut mevzuatın (akreditasyon ve uyarılar) öngördüğü, IEFP yollarından hariç tutulma ve tutarın daha yüksek kısmı için ucs'ye bildirilen maliyetin iptal edilmesi gibi yaptırımların zamanında uygulanmasıyla desteklenmelidir. korsan sözleşmesinin uygulanmasıyla desteklenen gerçek miktar.

Ancak akreditasyon mevzuatının belirlediği gerekliliklere sahip olunması ve sürdürülmesinin ciddi bir şekilde doğrulanması ve gerçek anlamda izlenmesi durumunda, eğitim kurumlarının performansını en üst düzeye çıkaracak kadar değerlendiren şeffaf ve objektif bir mekanizma tetiklenebilir. Katkıların yasal finansman sınırının ötesinde dağıtılması erdemlidir. Sistem, sunulan eğitim programlarının kalitesi, katılımcıların işe yerleştirilmesindeki etkinlik, idari şeffaflık ve uygulanan toplu sözleşmeye uygunluk gibi çeşitli parametreleri dikkate almalıdır.

Cifa Italia iş birliği başkanı Andrea Cafà, Lucia Alfieri'nin teklifini desteklemek üzere şunu yineliyor: “Eğitim kurumlarının kalite derecelendirmesinin önemli mali etkileri olacaktır. Yüksek derecelendirmeye sahip kurumlar daha büyük kamu katkılarından yararlanabilirken, daha düşük derecelendirmeye sahip olan kurumlar kamu finansmanının daha kapsamlı bir incelemesine tabi tutulacak ve önemli iyileştirmeler yapmaya teşvik edilecektir.”

Cafà, “Derecelendirme sisteminin uygulamaya konması”, “eğitime yönelik ekonomik kaynakların tahsisinin optimize edilmesine, kamu parasının israfının önlenmesine ve eğitimin kalite düzeyinin yükseltilmesi etkisiyle kaynakların sorumlu bir şekilde kullanılmasının garanti edilmesine katkıda bulunacaktır ve mesleki Eğitim”.

Cifa Italia ve Ciforma temsilcileri, Sicilya Bölgesi Başkanı Renato Schifani'yi, Eğitim ve Mesleki Eğitimden Sorumlu Bölgesel Meclis Üyesi Girolamo Turano'yu ve İşçi Partisi Meclis Üyesi Nuccia Albano'yu yaygın bir izleme ve kontrol sistemi başlatmaya davet ediyor. bölgesel akreditasyon mevzuatının uygulanması konusunda eğitim kurumlarının kurulması ve uygulanan toplu sözleşmelerin doğrulanması ve yaptırımların uygulanması için Çalışma Müfettişliği'nin etkinleştirilmesi. Ayrıca, kamu ekonomik kaynaklarının kontrolünü ve toplu iş sözleşmelerinin doğru uygulanmasını garanti altına almak için temel bir araç olarak eğitim kurumlarına yönelik bir derecelendirme sisteminin uygulamaya konulmasını hızlı bir şekilde değerlendirmek üzere bir teknik tartışma masasının oluşturulmasını da talep ediyorlar. kategori.

İki cumhurbaşkanı, “Mesleki eğitimin bireysel gelişimin ve ülkenin ekonomik büyümesinin gerçek bir dayanağı olduğu bir geleceği şekillendirmek, yalnızca şeffaflık ve mükemmelliğe yönelik ortak bir taahhüt yoluyla mümkün olacaktır” sonucuna vardı.