Sanremo, yayın mühendisinden sanatçı menajerliğine kadar en ünlü kulislerin eserlerini üretiyor.

abastard

New member
İtalyanların merakla beklediği müzik etkinliği Sanremo Festivali’nin 73.’sü bu akşam başlıyor. Yıllar boyunca cazibesini korumayı başaran, kuşakları ve müzik tarzlarını bir araya getiren bir etkinlik, başkahramanların sadece sanatçılar değil, perde arkasında gösteriyi mümkün kılmak için gece gündüz çalışan herkes olduğu bir dizi gecede.

Ancak sanat yönetmenleri, ses mühendisleri ve ses teknisyenleri, görüntü yönetmenleri, yönetmenler, kamera operatörleri, menajerler ve yapım yönetmenleri de dahil olmak üzere Sanremo kameranın etrafında dönen profesyonellerin eğitim yolu nedir? Yanıt, 25 yılı aşkın bir süredir Milano’da ve Avrupa’daki diğer 29 kampüste bulunan, yaratıcı sanatlar eğitimi veren bir akademi olan ve dikkate alınması gereken mesleklere ve kurslara genel bir bakış sunan Sae enstitüsünden geliyor.

Aslında, Sanremo sırasında biri Ariston içinde ve diğeri televizyonda olmak üzere iki gösteri gerçekleşir. Bu nedenle, canlı yayın sırasında, canlı yayın ile salondaki gösteri arasında hangi durumların nasıl ele alınacağını anlamanıza olanak tanıyan bazı rakamlara ihtiyaç vardır. “Sahne arkasını” dolduran başlıca kişiler arasında, ses sinyaliyle ilgilenen ve her şeyi canlı televizyon (veya radyo) için optimize eden yayın mühendisini (TV ve radyo) ve canlı ses mühendisini, canlı ses mühendisini buluyoruz. tiyatro yayını için sese bakar.

Ancak festival boyunca birkaç canlı ses mühendisi var: örneğin, müzisyenlerin ve sahneden konuşanların dinlemesiyle ilgilenen sahne ses mühendisini buluyoruz. Bunlara ek olarak, hemen hemen tüm sanatçıların kendi ses mühendisleri vardır ve bu mühendisler, eserin teatral ve TV çıktısının kaydedilen versiyona mümkün olduğunca sadık olmasını sağlamak için onlarla birlikte çalışır. Bu mesleklerin her ikisi de, Sae’de 3 yıl süren ve sonunda birinci düzey bir akademik diploma sağlayan ses üretimindeki akademik yolun sonucu olabilir.

Artık dizinin yapımından çekimine kadar uzanan iki meslekle video alanına geçiyoruz. Üretim müdürü, görsel-işitsel çalışmanın yapımını organize etmekten ve takip etmekten, lojistikten daha teknik kısma kadar çeşitli yönlerin sorumluluğunu üstlenmekten ve üretim öncesinden fiili uygulamaya kadar sorunsuz çalışmasını sağlamaktan sorumludur. Bunun yerine, video operatörü, şovu farklı türde kameralarla fiziksel olarak çeken kişidir. Bu durumda, eğitim, her zaman 3 yıl süren ve birinci düzey bir akademik diploma ile film-televizyon yapımı ve yeni medya kursundan gider.

Müzik sektörü alanında karşılaşılabilecek çeşitli profesyonel figürler arasında, sanatçının etrafında dönen başlıca iki tanesine rastlıyoruz. Adından da anlaşılacağı gibi, kariyer gelişiminin tüm aşamalarında referans figür olan ve tamamen sanatsaldan örneğin stratejik olana kadar tüm yönlerin dizginlerini elinde tutan sanatçı yöneticisi. Ve sosyal medyadaki dijital kampanyaların geliştirilmesinden uygulanmasına kadar sanatçının tüm dijital stratejisiyle ilgilenen marka içerik yöneticisi. Sanremo gibi bir etkinlikte, sanremo, yoğun bir hype ve uluslararası ilgi dönemi olduğundan, sanatçının iletişim stratejisinde temel bir rol oynar. Müzik inovasyon merkezi ve University of Hertfordshire ile işbirliği içinde yürütülen müzik işletmeciliği kursu 2 yıl sürer ve Bachelor of Arts (Hons.) veya Bachelor of Science (Onur) derecelerinin verilmesini sağlar.

Sae enstitüsünün kampüs yöneticisi Francesco De Giorgio, “Zamanımızın en büyük zorluğu, pazarın ve endüstrinin talebini, yaratıcı evrenin yeni kaldıraçlarının verebileceği ve Sae’de hangi Enstitü, hemen uygulamalı, dönüşümlü teori ve pratiği eşit olarak alma yeteneği ile eğitim vermeye çalışıyoruz”.

“Yaratıcı çalışma dünyasına yaklaşanlar -işaret ediyor- bunun her açıdan bir iş olduğu gerçeğinin farkında olmalı, şirketler ise bugün kiminle çalışacaklarını seçenlerin genellikle işçiler olduğunu ve elde tutmanın önemsiz olduğunu anlamalı. , bu yüzden yeteneği elde tutmanın bir yolunu bulmalıyız Aslında, her zaman yeni öğrencilerimize, derslerin ilk günlerinin aynı zamanda ilk iş günleri olarak kabul edilebilmelerini, tam da duvarların içine ilk adımlarını atabilmeleri için diliyorum. Sae’lerin profesyonel geçmişlerinin ne olacağına yönelik tüm bağlantıların ve deneyimlerin üzerinde”.

“Bugün – uyarıyor – yeni fikirler için büyük bir açlık var, gerçekten farkı yaratan bir kişinin getirdiği içeriktir ve engelleri yıkmaya yardımcı olacak kendi iletişim ağınızı nasıl oluşturacağınızı bilmek çok önemlidir. çalışma Dünyası”.