Piyasa Bülteni: Aykırı dolarizasyon eğilimi ivme kazanırken, DTH’larda çözülme devam ediyor

Yahya

New member
Küresel mali piyasalar, FED Lideri Powell’ın faiz artırımlarında frene basma istikametinde vermiş olduğu sinyal akabinde dünkü günü de optimist bir biçimde tamamladı. Öte yandan, ABD’de dün açıklanan ve FED’in favori enflasyon göstergesi olan çekirdek PCE (şahsi tüketim ve harcama) yıllık bazda geçen aya bakılırsa gerilerken, büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi ISM endeksi de 49 düzeyine gerileyerek (Haziran 2020’de bu yana en düşük) daralma bölgesinde geçti.

Görüleceği üzere, gerek enflasyon gerekse de imalat kanadından ABD iktisadı ivme yitirmek suretiyle enflasyondan yavaş da olsa uzaklaşıyor. Bu da dün ön plana çıkardığımız faiz artırımlarının ‘gecikmeli’ tesirinini yavaş yavaş vuku bulduğunu göstererek FED’in de yavaşlama ihtimalini güçlendiriyor.

Powell’ın açıklamaları ve ABD makro dataları akabinde dün global mali piyasalar optimist bir günü daha geride bıraktı. ABD’de 10 yıllık gösterge devlet tahvil getirisinin %3,50 ile son 2 ayın en düşük düzebir daha gerilerken, ABD faizleri ile zıt korelasyona sahip değerli metaller âdeta kanatlandı: Altının ons fiyatı 1,800 dolar düzeyine kadar yükselirken, risk iştahına daha hassas olan gümüş 22,60 dolar düzeyini test etti. Gümüşün haftayı 22 dolar düzeyinin üzerinde tamamlamasını değerli bir sinyal olarak nazaranceğiz.

elbet, optimistlik para ünitelerine de sirayet etti. ABD dolarının piyasa kuru olan DXY 104,7 düzeyine kadar gerileyerek neredeyse son 4 ayın en düşük düzeyini test ederken, EURUSD paritesi 1,0520 düzeyine kadar yükseldi. Teknik bir bakış açısıyla, DXY’de aşağıda 102 ; EURUSD paritesinde ise üstte 1,0740 düzeyinin hala daha kartlar içinde olduğunu düşünüyoruz.

Hisse senetleri cephesinde ise dün bir ölçü da olsa ISM verisinin daralma bölgesine geçmesi yahut bundan evvelki gece Powell’ın konuşması akabinde yaşanan coşkulu yükselişin kâr realizasyonunu hissettik: S&P500 geceyi yatay tamamlarken, Nasdaq yalnızca %0,1 yükseliş kaydetti. Dün de grafiksel olarak gösterdiğimiz üzere, S&P500 cephesinde 200 günlük sıradan ortalamalarının üzerinde kalınmasını kıymetli bir sinyal olarak okuyoruz.

Türkiye cephesinde ise dün açıklanan İTO enflasyonu ve PMI bilgileri değerli sinyaller sundu. İmalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Kasım ayında 45,7 düzeyine gerileyerek kesimin dokuzuncu ayda da üst üstte daralmaya devam ettiğini gösterirken, Kasım ayı gerçekleşmesinin pandemi devrinden de bu yana en düşük düzeye gerilediğinin de altını çizmek gerekiyor. Öte yandan, İstanbul Ticaret Odası (İTO) datalara nazaran Kasım ayında perakende fiyatlar %3,1 artış kaydederken, yıllık enflasyon oran ise %105,55 düzeyinde gerçekleşti. Baz etkisinin devreye girmesi ile birlikte yıllık enflasyon birinci kere epeyce sonlu da olsa istikametini aşağı çevirdi. Haftaya Pazartesi günü açıklanacak resmi enflasyon verisinin %2,85 artış kaydetmesi ve yıllık enflasyonun da hafifçeçe %84 düzeyine yanlışsız gerileyeceği varsayım ediliyor.

USDTRY kuru 18,63 düzeyinin etrafında dar alanda ‘kontrollü’ bir biçimde salınmaya devam ederken, pariteler cephesinin şaha kalkması ile dün EURTRY kuru 19,60 ; GBPTRY kuru ise ruhsal 23 düzeyine dayandı. Pariteler cephesinde yükseliş isteğinin çabucak hemen bitmediği düşünülürse, TL’nin sepet bazında kıymet kaybetmeye devam etmesi muhtemel duruyor. Altın fiyatlarında yaşanan yükseliş ile gram altın da 1,075 TL düzeyini test ederek rekor tazeledi.

Havanın optimist dönmesi ile dün Hazine Müsteşarlığı 5 yıl vadeli USD cinsi tahvilin bir daha ihracında %9,0 getiri ile 2 milyar dolar borçlandı. Hatırlanacağı üzere 2028 vadeli aynı Eurobond’dan 3 hafta evvel 1,5 milyar daha borçlanılmıştı. bu biçimdelikle, 2022 yılı için hedeflenen 11 milyar dolara da ulaşılmış oldu.

Her hafta Perşembe günü açıklanan TCMB’nin haftalık bülteni değerli sinyaller verdi. Yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatları (DTH) 25 Kasım haftasında 5,5 milyar dolar daha azaldı. Son 2 haftada yaşanan erime 8 milyar dolar seviyesinde! Bunun da gerisinde yatan niçinleri, yükselen TL mevduat faizleri, yatay seyreden USDTRY kuru, pay senetlerinin rekorlara doymaması ve tahminen de TL krediye ulaşımda yaşanan sıkınılar niçiniyle TL yaratma ihtiyacı olarak sıralanabilir.

Yeni gün başlangıcında, Asya piyasalarında hava dünün bilakis biraz da olsun satıcılı. Gösterge endeks Tokyo borsası %1,8 aşağıda süreç görürken, Hang Seng %0,7 düştü. ABD borsalarının vadeli süreçlerinde de yavaşça de olsa kırmızı renk dikkatimizden kaçmıyor. Bugün piyasaların dikkati, her ayın birinci Cuması olduğu üzere günün ikinci yarısından dünyanın en büyük iktisadının sıhhati açısından en kıymetli bilgiyi sunan ABD istihdam raporunda olacak. Reuters anketine göre, tarım dışı bordrolu çalışanın 200bin artması, işsizlik oranının %3,7’ye gerilemesi, yıllık maaş artış suratının ise %4,6’ya gerilemesi bekleniyor. Manşet bilgiden fazla, maaş artışının %4,6 düzeyinin altında kalırsa (enflasyon göstergesi) bunun piyasa yansımasının olumlu olacağını düşünüyoruz. Madalyonun tam karşıtını de unutmamak gerekiyor.

iktisatbank.com