Html nedir? Ne İçin Kullanılır?

Felaket

New member
Web’le oğraşanların veya web tasarımcılığına başlayacakların sıklıklıkla duyduğu Html nedir? Ne İçin Kullanılır? gibi cümlelere açıklık getireceğiz.
Html’in temeline inecek olursak 1990’da yavaş yavaş artık oluşmaya başladı önceki senelerde HTML projesi düşünülüp hayata geçirilmeye başlıyordu. Daha sonlarında World Wide Web yani www kurularak gelişme sürecine girdi.

Html Nedir?
Html web siteleri tasarlamak için bir arayüz tasarım dilidir, değişkenler, fonksiyonlar ve dögnü gibi şeyler yoktur, diğer dillere nazaran öğrenmesi birazdaha kolaydır. Günümüzde web sitelerinin çoğunluğu Html ile yapılmaktadır. Html geliştikçe mobil içinde kullanılmaya başladı, şimdilik bazı mobil uygulamalar html ile yapılmış olsada ileride bir çok uygulama html ile yapılmış olacak.

Html nedir? Ne İçin Kullanılır?
Html’in tanımını yukarıda yaptık, kullanım alanları ise şimdilik web ve azda olsa mobil. Kod yapısı olarak kullanımı oldukça basittir, tek kural vardır açılan her etiket geri kapatılmalıdır. Örnek bir kod yazalım aşağıya inceleyip daha iyi anlayın.

<html>

<head>

<title>Sayfanın başlığını değiştirdim</title>
</head>
<body>

</body>

</html>

Yukarıdaki kodları incelediğinizde html, head, title ve body etikleterini açıp daha sonra kapattık. title etiketi ile sayfanın başlığını sayfanın başlığını değiştirdim olarakta değiştirdik.html nedir ne işe yarar

html ne kadar sürede öğrenilir?
Html öğrenmek istiyor ancak ne kadar sürede öğreneceğinizi bilmiyorsanız bu yazı tam size göre olacak html diğer dillere göre daha kolay olduğunu söylemiştik, html’li bir ay içerisine bölüp dersleri izlemeye başlarsak bir ay içerisinde bir çok konuda deneyimli olmuş olacağız. Ancak web sitesi tasarlamak için sadece html yeterli değildir, yanında css dilinide öğrenmek gerekmektedir.

Html nasıl öğrenilir?
Html ve diğer diller sandığınız gibi çok zor değildir, tek yapmanız gereken tüm dikkatinizi verip düzenli çalışmak. Öncelikle bir ders serisine başlamanız gerekiyor, youtubede ücretsiz html dersi veren birçok kanal mevcut. Dersleri izledikten sonra izlediklerinizi uygulamaya dökmeniz ve ezberlemeniz gerekir. Ezberlemezseniz kısa sürede unutur sürekli takılırsınız.

Html ile tasarım nasıl yapılır?


Html öğrenmekle tasarımcı olmak biraz farklı şeylerdir, yani tasarım dediğimiz olay hayal gücü sağlam olanların hayalindekini kolay projeye dökebilecek olan yetenekli insanlardır, html öğrendikten sonra güzel projeler çıkarmak istiyorsanız tasarım konusundada kendinizi geliştirmeniz şart.