Fondimpresa, Avrupa Beceri Yılında patlama yaşadı

abastard

New member
İtalya’da sürekli eğitime yönelik ana mesleklerarası fon olan Fondimpresa, İtalyan işçilerin istihdam edilebilirlik ve yeterlilik düzeyini yükseltme konusundaki kararlılığını bir kez daha gösterdi. Son birkaç yılda Fondimpresa, işçilerin eğitimini ve mesleki gelişimini desteklemede çok önemli bir rol oynadı.

Fon, şirketlerin, sendikaların ve sektördeki profesyonellerin desteğiyle 2023 yılında 443 bin eğitim eylemini finanse ederek İtalyan iş gücü piyasasında becerilerin geliştirilmesine önemli katkı sağladı. Fondimpresa Annamaria Trovò’nun başkan yardımcısı, “Fondimpresa’nın elde ettiği ve bölgesel köklere olan sürekli bağlılığımızın kanıtı olan sonuçlardan son derece gurur duyuyoruz” dedi. 211.842 şirket ve 4.946.089 katılımcı çalışanla rakamlar açıkça ortaya koyuyor: Biz İtalyan panoramasında önemli bir gerçeğiz. Bu sadece sayısal bir başarı değil, aynı zamanda şirketlerin ve çalışanların projemize olan güvenini ve bağlılığını da yansıtıyor. Geçtiğimiz yıl 4.232 şirket ve 112.585 çalışanın net büyümesi, çalışmalarımızın etkinliğinin ve mesleki gelişim ile yenilikçiliği destekleme kararlılığımızın somut bir kanıtıdır.”

“Fonun, dijital teknoloji, yenilenebilir enerji ve otomasyon gibi stratejik sektörlere odaklanarak birçok şirketin daha verimli ve sürdürülebilir süreçlere geçişini kolaylaştırdığını hatırlattı. Bu evrimin, İtalyan şirketlerinin istihdam edilebilirliği ve rekabet gücü üzerinde olumlu bir etkisi oldu. Küresel panorama. Fondimpresa’nın şirketlerde Yeşil Geçiş ve Döngüsel Ekonomi eğitimini finanse ettiği 4/2023 sayılı bildirim de bu yönde gidiyor; yalnızca 2023’te 10 bin işçi yeşil tema ve yaklaşık 7 bin teknolojik yenilik konusunda eğitildi.”

Fondimpresa, sunulan programların yalnızca niceliği açısından değil aynı zamanda kalitesi açısından da öne çıktı. Fon, teknolojik ve dijital inovasyon, yenilenebilir enerji ve döngüsel ekonomi gibi stratejik sektörlere ve işsizlere, işsizlere ve işten çıkarılanlara yönelik aktif işgücü politikalarına odaklanarak birçok şirketin daha verimli ve sürdürülebilir süreçlere geçişini kolaylaştırdı. Fonun araştırma merkezi tarafından işlenen son veriler, Fondimpresa’nın yaklaşımının etkinliğini vurgulamaktadır. Yalnızca 2023 yılında 563 binden fazla işçi, finanse edilen eğitim kurslarından yararlandı ve üretkenliklerinde ve çalışma durumlarında önemli bir iyileşme sağlandı. Bu sadece bireysel çalışanların yaşam kalitesini iyileştirmekle kalmıyor, aynı zamanda ulusal ekonomiyi de güçlendiriyor.

Fondimpresa başkanı Aurelio Regina, “Şüphesiz ki bu, koleksiyonda rekor yılıdır ve bunun Avrupa beceri yılında gerçekleşmesinin önemli olduğuna inanıyorum: aslında eğitim harcamaları dahil 434 milyon Euro’dayız” dedi. 370 milyon euroya eşit. Geleceğe bakan Fondimpresa, mesleki eğitimi daha da kapsayıcı ve erişilebilir hale getirmeye kararlıdır. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda Fon, eğitimdeki eşitsizlikleri azaltmayı, geçmişi veya çalıştığı sektör ne olursa olsun her çalışanın modern ekonomide başarılı olmak için gereken becerilere erişmesini sağlamayı amaçlıyor. Hedeflerimize ulaşmak için sanatın ortadan kaldırılması yönünde çalışmamız gerektiği açıktır. 1, paragraf 722, 23 Aralık 2014, sayı 190″.

Fondimpresa, 2023 yılında toplam 443 bin eğitim eylemi gerçekleştirerek yüksek kaliteli eğitim fırsatları sunma konusundaki sürekli kararlılığını ortaya koydu. Bu etkileyici sayı, kuruluşun mesleki eğitim sektörü üzerindeki etkisinin boyutunu yansıtmaktadır. Taahhüdün derinliği, Fondimpresa’nın insan sermayesine yatırım yapmadaki kritik rolünü kanıtlayan, sunulan toplam 7.435.285 saatlik kurslarda da açıkça görülmektedir.

Bu kurs saatleri iki ana finansman kanalı arasında dağıtılır: Eğitim Hesabı ve Sistem Hesabı bildirimleri. Eğitim Hesabı, kurs başına ortalama 14,47 saatlik 374.341 eğitim eylemi kaydederken, Bildirimler kurs başına ortalama 29,41 saatlik 68.602 eğitim eylemi sundu. Kuruluş, becerilerin geliştirilmesini desteklemede ve İtalyan işgücünün düzeyini yükseltmede önemli bir rol oynamaya devam ederek, ülkenin ekonomik ve sosyal büyümesine önemli ölçüde katkıda bulunuyor. Fondimpresa’nın 2023 yılı koleksiyonu 434 milyon euro, eğitim harcamaları ise yaklaşık 370 milyon euro oldu.

Fondimpresa’nın çalışmalarının temel bir yönü, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik bir finansman kanalı olan Conto sistema tarafından temsil edilmektedir. Hayırseverlik niteliğindeki bu kolektif hesap, küçük şirketlerdeki gelişim süreçlerini ve eğitimi desteklemek için tasarlandı. Amacı, şirketlerin sektörel veya bölgesel bağlamda ortak eğitim planları üzerinde toplanmasını teşvik ederek Fondimpresa’nın eğitim teklifine erişimde maksimum şeffaflık ve eşit fırsatlar sunmaktır. Halihazırda Fondimpresa’ya ait olan ve çalışanlarına yönelik eğitim faaliyetlerinden yararlanan şirketlerin yanı sıra, Fon tarafından nitelikli destekçiler listesinde halihazırda kayıtlı olan kuruluşlar finansman için başvurabilirler.

Finansman başvuruları, her Bildirimde belirtilen kategoriye göre farklı son tarihlerde veya tezgah üstü olarak yapılabilir. Fondimpresa tarafından yayınlanan bildirimler, Fon politikalarıyla tutarlı çeşitli şirketlere ve finans eğitim planlarına yöneliktir. Bir lider tarafından sunulan her eğitim planı, şirket, bölge ve/veya kategori düzeyinde Fondimpresa üyelerine atfedilebilen sosyal ortakların temsilcileri tarafından imzalanan anlaşmalarla paylaşılmış olmalıdır. Sistem Hesabının kaynakları, Fondimpresa’ya ait şirketlerin ödediği katkı paylarının belirli bir yüzdesinden gelir. Eğitim hesabına %80 oranında iade yapmayı tercih eden firmalar sistem hesabına katkı payının %16’sını öderken, %70’ini tercih eden firmalar ise %26’sını ödemektedir. Bu kaynaklar, maksimum şeffaflık ve eşit erişim fırsatları sağlayacak şekilde, Bildirimlerin periyodik olarak yayınlanması yoluyla eğitim planlarını finanse etmek için kullanılır. Bu nedenle Conto sistema, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için mesleki eğitimi daha kapsayıcı ve erişilebilir hale getirmeyi amaçlayan Fondimpresa’nın stratejisinde önemli bir unsuru temsil etmektedir. Bu araçla Fondimpresa, yenilikçi becerilerin geliştirilmesi ve İtalyan şirketlerinin küresel pazardaki rekabet gücünün güçlendirilmesi için temel olan adil ve sürdürülebilir bir eğitim sistemini teşvik etme konusundaki kararlılığını göstermeye devam ediyor.