Darbeci başkan Müşerref öldü

Fergus

New member
Pakistan’ın eski darbeci önderi Orgeneral Pervez Müşerref, Birleşik Arap Emirlikleri’nde tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Ulusal basındaki haberlere bakılırsa, Dubai’deki Amerikan Hastanesinde tedavi bakılırsan Müşerref hayatını yitirdi. Tedavi için gittiği Dubai’de 2016’dan bu yana yaşayan 79 yaşındaki Müşerref, kalp ve karaciğer yetmezliğine yol açan amiloidoz hastalığı ile uğraş ediyordu.

Pervez Müşerref

Genelkurmay Lideri olduğu 1999’da darbeyle misyona gelen Müşerref, 2001’de Cumhurbaşkanlığını üstlenmişti. Müşerref, 2007’de misyon müddetinin uzatılması isteğine karşı çıkılmasının akabinde anayasayı askıya almış ve olağanüstü hal ilan etmişti.

Bir yıl daha sonra, Meclise bakılırsavden alınması için sunulan tasarının akabinde istifa eden Müşerref hakkında, 2013’te anayasayı ihlal ve vatana ihanet kabahatinden dava açılmıştı. Bu tarihten beri daima bir daha görülen ve ertelenen dava 17 Aralık 2019’da sonuçlanmış ve Müşerref idam cezasına çarptırılmıştı. Müşerref, hakkındaki idam sonucuna karşı 16 Aralık 2020’de Anayasa Mahkemesine temyiz müracaatında bulunmuştu.