Buhran nedir ne anlama gelir ?

Actinopteri

Global Mod
Global Mod
Buhran, dunya capnda ekonomik krizlerin ozumseme surecidir. Ekonomik krizler, ekonomik yapnn koklu bir sekilde degismesine neden olan ekonomik dalgalanmalarn toplamdr. Buhran, bu dalgalanmalarn toplamnn sonunda ortaya ckan ekonomik durgunlugu ifade eder. Buhran, ulkelerin ekonomik krizleriyle kars karsya kalabilecekleri bir durumdur.

Ksa Bir Tarihce

Buhran kavram, ekonomist John Maynard Keynes tarafndan 1930'larda ortaya atld. Keynes, ekonomik krizlerin surekli yasanmasnn sebebini arastrmak icin bu kavram icat etti. Keynesin bu kavram, dunya capnda buyuk ekonomik dalgalanmalara neden olan ekonomik krizler anlamnda kullanlmstr.

Buhrann Ozellikleri

Buhran, ekonomik krizlerin toplamnn sonunda meydana gelen ekonomik durgunluk olarak tanmlanr. Buhrann ozellikleri, issizlik, kredi kstlamalar, dusuk tuketim, dusuk uretim, dusuk kamu harcamalar, dusuk kamu gelirleri, yuksek enflasyon veya deflasyon gibi ekonomik belirtilerdir. Buhran, ekonomik krizlerin sonucu olarak meydana gelir ve ulkenin ekonomik durumunu etkileyebilir.

Buhrann Sonuclar

Buhrann sonuclar, ekonomik krizlerin meydana getirdigi ekonomik durgunluk nedeniyle ortaya ckar. Buhrann sonuclar, ulkelerin ekonomik gelismelerini etkileyebilir. Buhran, issizlik artsna, kamu harcamalarnn azalmasna, kredi kullanmnn kstlanmasna, uretim ve tuketimin dusmesine, doviz kurunun artmasna ve enflasyonun artmasna neden olabilir. Buhrann sonuclar, ekonomiye uzun vadeli zararlar verebilir.