Boris Johnson: Transseksüeller, spor kollarında bayanlarla yarışmamalı

Fergus

New member
İngiltere Başbakanı Boris Johnson, transseksüel atletlerin spor kollarında bayanlar kategorisine dahil edilmesine dair kanılarının ‘tartışmalı’ bulunabileceğini fakat daha geniş transseksüel problemlerinin ‘karmaşıklığı ve hassaslığı’ ortasında ‘akla uygun’ kaldığını söz etti.

Johnson, trans dönüşüm terapisini yasaklama planlarını bir kenara bırakma sonucunı savundu. Jonnson’ın bu açıklaması UCI’nin (Bisiklet sporu idare kurulu) İngiliz bisikletçi Emily Bridges’ı katıldığı birinci bayanlar kategorisi yarışından çıkarmasının çabucak akabinde geldi.

Başbakan konuşmasında, “Biyolojik adamların bayanlarla tıpkı kategoride yarışmaması gerektiğini düşünüyorum. Tahminen bunu söylemem tartışmalı olabilir lakin bana nazaran bu niyetim mantığa uygun” sözlerini kullandı.

‘Kadınlara özel alanlar olmalı’

Johnson hastanelerin, hapishanelerin ve kıyafet değiştirme odalarının da ‘bayanlara özel’ alanlar olması gerektiğini savundu. Başbakan, “Bu mevzudaki fikrim şimdilik bu türlü. Şayet bu fikirlerim sebebiyle birileriyle uyuşmazlığa düşersem daima birlikte tahlil üretmeliyiz” dedi.

‘Yarışmaya uygun değil’

2020’de transseksüel olduğunu duyuran ve bir daha sonraki sene hormon tedavisine başlayan Bridges, Ulusal Omnium Şampiyonası’nda bayanlar kategorisinde yarışacaktı fakat İngiliz Bisiklet Sporu İdare Konseyi, UCI yönergelerine nazaran Bridges’ın “Yarışmaya katılmaya uygun olmadığını” duyurarak sporcuyu müsabakadan men etti.