ABD’den farklı argüman: Rusya Çin’den yardım istedi

Fergus

New member
ABD basınında yer alan haberlerde, ABD’li yetkililerin, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik hücumlarının başlamasından bu yana Çin’den askeri teçhizat ve çeşitli yardımlar talep ettiğine yönelik savlarına yer verildi.

Rusya’nın Çin’den ne istediği hakkında detay vermeyen ABD’li yetkililer, Çin’in Rusya’ya yardım etmeye hazır olabileceğine dair birtakım işaretler olduğunu ve ABD’nin müttefikleri ile bu mevzuyu ele almayı planladığı tabir edildi. ABD’li yetkililer ayrıyeten, Rusya’nın envanterindeki kimi silahların tükenmekte olduğuna dair işaretler olduğunu öne sürdü.

Sullovan, Çin’in dış siyaset danışmanı ile görüşecek

Çin’in Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımlardan kaçmasına yardımcı olabileceği telaşları niçiniyle ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dış Münasebetler Kurulu Ofisi Yöneticisi Yang Jiechi ile görüşmek üzere yarın İtalya’nın başşehri Roma’ya gidecek.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu tarafınca yapılan açıklamada, “Görüşmelerde iki ülke içindeki rekabeti yönetme gayretleri ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının bölgesel ve global güvenlik üstündeki tesirine odaklanılacak” denildi.

Sullivan ise Rusya’nın öteki ülkeleri biyolojik yahut kimyasal taarruzlar başlatmakla suçlaması hakkında, “Bunu kendilerinin yapmak üzere olduklarını söyleyebilirim. Çin ve başka ülkeler Rusya’nın yaptırımları aşmasına yardım etmeye çalışmamalı. Ne Çin’in ne de öteki bir ülkenin Rusya’nın bu kayıplarını telafi etmeyeceğinden emin olacağız” tabirlerini kullandı.