40 yıl daha sonra birinci: New York Times greve gidiyor

Fergus

New member
ABD merkezli New York Times gazetesinin bin 100 kişilik editör, muhabir ve öteki personel takımı, mukavelede mutabakata varılamaması sebebiyle 24 saat boyunca iş bırakma hareketi gerçekleştireceklerini deklare etti. 40 yıl daha sonra birinci defa yapılacak olan grev, NewsGuild of New York (New York Haber Birliği) sendikası tarafınca duyuruldu.

Sendika, Twitter’daki paylaşımında “Bugün adil bir muahedeye varmak için ne kadar gerekirse o kadar çalışmaya hazırdık, lakin idare beş saat kala masadan kalktı. Sendika üyeleri, resmen 24 saatliğine greve gidiyor. Ne kadar pahalı olduğumuzu biliyoruz” dedi.

Sendika, gazete idaresinin, doğum yardımlarını genişletme ve emeklilik planını iptal etme üzere pek fazlaca taleplerini kabul ettiğini lakin maaş yükseltmesi yapılması ve sıhhat fonlarına daha fazla katkıda bulunulması üzere “en değerli evvelarini” reddettiğini söylemiş oldu.

New York Post’ta yer alan habere nazaran, Genel Yayın Direktörü Yardımcısı Cliff Levy, Times’ın kontratın onaylanmasının akabinde fiyatları yüzde 5,5 oranında artırmayı teklif ettiğini ve bunu önümüzdeki iki yıl ortasında yüzde 3’lük artırımların izleyeceğini söylemiş oldu.

Sendika, Cliff Levy’nin teklifine ait “Ücret teklifleri, hem enflasyonun birebir vakitte ABD’deki ortalama fiyat artış oranının epeyce gerisinde kalarak ekonomik gelişmeleri karşılamakta hala başarısız” dedi ve yüzde 10 artırım istedi.

Gazete çalışanları, okuyucularına perşembe günü gazeteyi almama ve internet sitesine girmeme daveti yaptı.